Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-01-06, 13:13   #1
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Folie pe geamuri spate

Taica-miu are o Dacie 1310 din '99,care are din fabrica pe geamurile din spate dolie de 70. De cand are masina,din '99, nu a fost nici macar oprit de politie vreodata,asa k nu styu dc va e asa frica .O sa incerc sa fac niste poze sa le pun.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline  
Old 24-01-06, 21:04   #2
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Pai daca sunt din fabrica (alea sunt doar pe spate din fabrica din cate stiu) nu are ce sa-ti faca , eu unul asa stiu...
Cosmin255 is offline  
Old 06-02-06, 13:15   #3
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

si eu stiu ca daca masina iese din fabrica cu anumite modificare nu ar trebui sa ai probleme..... dar dacia ta nu prea cred ca a iesit asa din fabrica,mai degraba a fost cumparata de la un showroom(sunt firme care aduc imbunatatiri masinii noi:geamuri,jenti,trapa.... caroserie vopsita in 2 culori...)
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline  
Old 06-02-06, 14:04   #4
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default

Masina era luata din fabrica,tin minte k s-a dus pana acolo s-o cumpere. Dacii bune inainte se gaseau,dar cu pile.Am avut una facuta pt export,consuma putin,5.5 mixt si avea o tabla mult mai buna decat asta kre o are acum pe Dacia asta.Am si eu o intrebare: CAM LA CAT ($) GASESC UN MOTOR DE RENAULT 5 GORDINI??
s3bby2000 is offline  
Old 06-02-06, 14:05   #5
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default

Masina era luata din fabrica,tin minte k s-a dus pana acolo s-o cumpere. Dacii bune inainte se gaseau,dar cu pile.Am avut una facuta pt export,consuma putin,5.5 mixt si avea o tabla mult mai buna decat asta kre o are acum pe Dacia asta.Am si eu o intrebare: CAM LA CAT ($) GASESC UN MOTOR DE RENAULT 5 GORDINI??
s3bby2000 is offline  
Old 06-02-06, 14:20   #6
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

atata timp cat o masina iese din fabrica cu geamuri fumurii e normal sa nu ai probleme ptr ca ai scris in talon ca ai geamuri fumurii...politia nu prea se ia de geamurile de pe spate ei se iau de luneta si de geamurile din fata ptr ca alea sunt importante cele din spate nu ajuta foarte mult soferul!
de ce ne e frica?simplu daca ai masina cum o ai tu din fabrica tu poti sa le dai cu talonu in cap da noi astia care ne facem geamurile fumurii custom made normal ca are ce sa ne faca ptr ca noi aplicam folie peste geamuri si nu au muti folie autorizata si omologata!tu pe masina probabil ai geamuri ionizate nu ai geamuri cu folie...politia iti da mai repede omologare pe geamuri ionizate decat pe geamuri cu folie
orlando is offline  
Old 06-02-06, 19:34   #7
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default

Pt inceput,SORRY,dar citesc forumul asta de peste 1 an,dar doar de o luna m-am logat. Eu nu vroiam sa fac \"NEW TOPIC\",vroiam sa scriu intr-o topica mai veche,dar asa a iesit acest subiect. In primul rand e adevarat k dak e din fabrica nu prea au ce sa-ti fac politaii,dar Dacia asta are lateralele spate si luneta cu folie de 70.Iti zic sigur k e folie ,k de 7 ani,de cand e masina,a inceput cate putin sa se duca folia pe la coluturile lunetei. No ofence,dar eu nu vroiam sa zic k in 7 ani nu ma oprit politia macar sa ma intrebe dak sunt omologate.Asta vroiam sa zic
s3bby2000 is offline  
Old 06-02-06, 20:28   #8
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

da daca sunt omologate le arati degetu mijlociu
orlando is offline  
Old 07-02-06, 17:36   #9
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default

... si ei iti baga sub nas Art. 237, paragraful 1, alineatul o), si iti salta talonul daca nu dai foliile jos sub nasul lor, indiferent de ce stickere ai tu...

Inca nu am gasit nicaieri in lege reglementata aplicarea foliilor cu diferite opacitati omologate sau nu, si am studiat ceva timp problema.

Dar hai sa discutam chestiile astea dupa ce vei avea permis totusi... Nu de alta, dar iti garantez eu ca nu vei mai fi asa de rapid in aratat degete atunci...
__________________
The name's Dover. Ben Dover
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...812#post819812
cryo is offline  
Old 07-02-06, 18:24   #10
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

cryo fara suparare te contrazic! tot ce iese din fabrica e legal si oricum daca spun sa le dai jos le zici frumos\" da-le domnule tu\" si ai sa vezi ca n-o sa reuseasca! faza asta a patit-o cineva cunoscut si se uita gaborul ca dobitocul pt ca nu era folie, ci asa vine geamu ! nu stiu exact sa explic dar din cate am inteles trece prin niste procese si devine fumuriu ! ilegala e folia nu geamul! asta stiu sigurl si intre geam fumuriu si geam cu folie e f mare diferenta!
Eugen_TL is offline  
Old 26-03-06, 15:34   #11
Alex99snj

Stage 1
 
Alex99snj's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 16
Default Re: Folie pe geamuri spate

gaboru nu stie sa numere..dar ce sa mai zicem de facut diferenta intre geam ionizat si folie?
Alex99snj is offline  
Old 28-03-06, 23:24   #12
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Folie pe geamuri spate

un geam ionizat este altceva decat un geam cu folie...
un geam cu folie se vede sus cand deschizi geamul..este imposibil sa nu se vada un mic firicel de geam simplu lasat de cei care au aplicat folia...si mai exista o varianta...politistul spune proprietarului masinii sa lase geamul in jos da de 2-3 ori cu degetul pe cantul de la geam si se observa daca este folie sau este ionizata....
si da cum zicea si tuningboy exista masini care vin din fabrica cu geamuri ionizate la care politia nu are nici cel mai mic drept sa iti faca nimic!
orlando is offline  
Old 20-01-07, 21:20   #13
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Folie pe geamuri spate

fratzilor geamurile fumurii sunt geamurile ionizate ? sau sunt 2 geamuri diferite ?!
Speed Fly is offline  
Old 20-01-07, 23:09   #14
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: Folie pe geamuri spate

da e marfa asa , da nu stiam ca se fac si modificari din fabrica la dacie , parca la showroom se fac ,le mai imbunatatesc baietii acolo , vopsele alea alea...)
MARI_NSL is offline  
Old 20-01-07, 23:11   #15
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: Folie pe geamuri spate

da era marfa sa nu mai trebuiasca nici o omologare la folie . ce e masina ta ti-ai puso ...nu vezi tu ce treaba are gaboru ...da asa sunt iei grijulii le e frica sa nu faci accident ,din cauza vizibilitatii..
MARI_NSL is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -