Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-12, 17:07   #1
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Serie motor stearsa

Am achizitionat un golf 2 si dupa cateva luni am descoperit la un service ca are seria de la motor stearsa si in carte e 1.6 si pe masina e 1.3 ce pot sa fac in situatia asta ? acum vreu sa trec masina pe numele meu si nu stiu ce sa fac.. vreau sa merg la rar cu lectia invatata.
Fostul proietar a cumparat'o de la cineva care a luat drumul strainatatii deci nu am pe cine sa intreb.

S-a mai confruntat cineva cu problema asta ? sunt ceva solutii ?
__________________
nu ma ca te

Last edited by Sincronic; 28-06-12 at 17:11.
Sincronic is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 18:07   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Serie motor stearsa

Am inteles ca au devenit mai flexibili un pic si nu mai e chiar ca in trecut cand nu mai aveai ce face cu masina in situatia asta. Cel mai bine intrebi la RAR telefonic si vezi ce zic, poate iti trec motorul fara serie, sau se poate omologa masina cu noul motor. Daca nu poti circula cu masina asa cat poti, sau in cel mai rau caz o poti valorifica ca voucher sau piese de schimb

Last edited by silviu.o; 28-06-12 at 18:15.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 21:50   #3
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Serie motor stearsa

masina in starea in care e (foarte buna) nu o sa o dau niciodata pe voucher nici ca piese de schimb si nici sa o vand in viitorul apropiat. O solutie simpla e sa cumpar un motor cu acelasi cod si sa-l omologhez dar nu am chef sa le mai fac cadou inca 1200 lei si cum am zis trebuie sa-mi invat lectia inainte sa ma duc la rar ca aia daca au chef te ajuta, iti explica daca au chef sau nu.

Ceva solutii ?
Sincronic is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 21:51   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Serie motor stearsa

Ca sa-ti treaca in carte fara serie motor trebuie sa ai motor de 1.6 in cazul tau. Trebuie neaparat sa fie motor identic cu ce a iesit masina din fabrica ca-i face poze la motor si apoi se fac verificarile. Singura problema poate fi faptul ca nu vor coincide seria motor cu seria de pe catalizator (cred ca aceeasi treaba e si la Golful tau, nu cred sa fie altfel) asa ca daca-ti iei motor ia si catalizatorul.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 22:00   #5
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Serie motor stearsa

Nu stiam de treaba asta ca se uita la catalizator .. alti bani alta distractie cu un alt motor. Ar fi o treaba atunci sa schimb catalizatorul. Motoarele arata la fel difera doar ca asta care e acum pe masina e carburatie alalalt care e in acte e pe injectie.
Sincronic is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 22:45   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Serie motor stearsa

Neaparat motorul pe injectie pus pe masina. Cu acesta pe carburatie nu rezolvi problema. Fiind stearsa seria motor o sa verifice seria de la caroserie + sa coincida seria de pe injectie cu seria de pe catalizator (la mine asa au facut dar masina japoneza dar nu cred sa difere). Seria de la caroserie o sa fie ok, seriile de pe catalizator + injectie o sa fie ok (aceleasi) ramanand sa faca poze la subansamble, le trimite la identificat/verificat si alte chestii probabil de care eu nu stiu si abia apoi iti va trece in carte fara serie motor.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 23:58   #7
SmoKeyBv

Stage 4
 
SmoKeyBv's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 259
Default Re: Serie motor stearsa

stie cineva cat e o omologare a unui motor nou (tot sh) cu acelasi cod, injectie capacitate cilindrica ? sau omologarea unui motor mai mic fata de cel actual care e mai mare ?
SmoKeyBv is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 14:35   #8
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Serie motor stearsa

din cate am inteles sa pui un motor de capacitate mai mica sau mai mare diesel sau benzina costa 1200 lei pentru schimbare cu acelasi motor nu stiu cat e... sa ma corecteze cineva daca ma scris prostii.
Sincronic is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 19:59   #9
Andysmoke

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5
Exclamation Re: Serie motor diferita

Salut!Am o intrebare pentru oricine e dispus sa ajute cu un sfat!am cumparat un bmw 318 an 2003,iar cand sa il inscriu la RAR,cei de acolo mi-au zis ca e diferita seria motorului fata de cea din cartea tehnica!eu habar nu aveam ca am pe masina un motor de 2.0 in loc de 1.8 cat era scris acolo.in fine,cei de la RAR(din alt judet)au trecut in carte fara serie motor!!!!sau"nu se poate poansona".acum ma trezesc ca am un motor mai mare iar cei de acolo mi-au zis ca in cel mai bun caz tre sa iy pun motor de 1.8,asta pe langa faptul ca e posibil ca eu deja sa fiu in baza lor de date cu"defect major"!!se poate face ceva sa il omologhez?si daca da cam cat ajunge?se poate circula in conditiile astea?eu am mai fost plecat din tara vreo 8 luni si am pierdut sirul..mersi de ajutor oricui...
Andysmoke is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 20:34   #10
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Serie motor stearsa

Cel mai simplu e sa mergi la un notariat si sa declari ca motorul de pe masina cu seria xxxxx, l-ai cumparat de pe piata libera si la RAR soliciti omologare - schimbare de motor. Cum diferenta intre 1,8 si 2,0 nu e mare in cp costul ar tb. sa fie 120 ron.

Le. Din ce stiu eu E46 318 are motor de 2000, deci nu motorul e problema ci seria. Daca faci cum ti-am spus mai sus, iti trece noul motor pe carte si nu mai ai dureri de cap.
__________________
Chevrolet V210

Last edited by nt98adu; 01-07-12 at 20:37.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 20:50   #11
Andysmoke

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5
Arrow Re: Serie motor stearsa

Eu am in acte motor de 1.8 nu de 2.0!Sper sa mearga asa,multam mult de sfat!!!
Andysmoke is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 20:53   #12
Sincronic

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Serie motor stearsa

@nt98adu, esti sigur ca e doar 120 lei omologarea ? daca vreu sa trec la un motor mai mic cat ar costa ?
Sincronic is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 21:33   #13
Andysmoke

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5
Question Re: Serie motor stearsa

Scuze,am uitat sa intreb:am nevoie de acte pt motorul ala de pe masina?pt ca nu am....
Andysmoke is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 13:19   #14
Andysmoke

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 5
Exclamation Re: Serie motor stearsa

Am fost aici la RaR si cei de acolo mi-au dat sa fac o cerere de aprobare de la Bucuresti,pentru schimbare!!In aceasta scrie ca imi trebuie seria motorului pe care il montez si a celui vechi!chestia e ca nu am alt motor!!!se aproba si asa??
Andysmoke is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 14:24   #15
SmoKeyBv

Stage 4
 
SmoKeyBv's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 259
Default Re: Serie motor stearsa

pai seria de la motorul vechi e trecuta si in talon sau in cartea masinii si seria de la motorul care il ai pe masina acum vezi ca e pe bloc-ul motorului.

Ai intrebat si care sunt costurile pentru omologare ?
SmoKeyBv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -