Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-10, 22:46   #16
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
si ce se intampla daca
eu am tractiune fata si imi pun cauciucuri de iarna doar pe rotile din fata. care in cazul asta sunt si cele motrice si cele de directie ? si pe spate nu.
Iti da amenda ca nu ai 4X4
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 13:26   #17
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

am si eu o intrebare ...legea e valabila pentru circulatia vehiculelor in afara localitatii sau si pentru circulatia in oras ?
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 14:49   #18
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Pai in oras nu ninge ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 18:03   #19
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Unde scrie in lege ca trebuie 4 cauciucuri de iarna pe masina?Va rog dati-mi si mie articolul ala sa vad si eu.Pai ii prostie cumperi 4 gume si tu ai tractiune ori fata ori tractiune spate nu am 4x4
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 18:20   #20
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Rotile din spate nu merg tot pe zapada ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 18:33   #21
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Wink Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Pai merg logic si alea dapai daca acolo am gume de exemplu de vara si sunt noi eu trebuie sa imi cumpar gume de iarna?Eu aia intreb ca trebuie toate 4 sa fie iarna si daca pe spate ai altele dar nu de iarna dar sunt ok
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 19:17   #22
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Eu as zice sa-ti iei pe toate 4. De ce ?

Dupa un anumit numar de KM, faci rocada, treci rotile din spate in fata si viceversa. O sa te miri cat o sa tina niste anvelope. Vara nu le lasa in soare si ploaie, pastreaza-le in niste huse dedicate, sau la beci, intr-un mediu umed.
Mentii intr-o stare mai buna cauciucurile de vara.
Aderenta marita.


Cele de iarna le tii pe niste jante de tabla de 14 si gata. Nu o sa ai problema iarna. Scapi sa de datul banilor la mecanici.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 19:35   #23
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Pai da tu cum crezi ca fac si eu de ani buni dar legea asta ii naspa rau 4 gume de iarna,apai ma duc si mai iau 2 gume noi de iarna ii totul ok
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 21:49   #24
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Arrow Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

NOrmal este sa ai toate 4 rotile echipate cu anvelope iarna chiar daca e FWD/AWD sau are tractiune integrala. Trage fata patineaza spatele ,trage spatele care oricum patineaza,patineaza si fata samd.

Sa ne conformam acestei legi oricat de stupide ne-ar parea, pana la urma participantilor la trafic le va trece prin cap faptul ca nu e normal sa stea 15 minute pana cand idiotul care a ramas in intersectie derapand intruna nu o poate depasi.. iar pentru a fi degajata e nevoie de multa politie,multi nervi,poate chiar si accidente.. de ce nu bonus bataie !!!
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 10:39   #25
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Decizia finală:

https://www.4tuning.ro/tehnica-auto/a...sini-7651.html

Dupa ce s-au agitat atata, politicienii se pare ca au stabilit un singur lucru: schimbarea cauciucurilor de vara cu cele de iarna, atunci cand conditiile meteo o impun, este obligatorie doar pentru autovehiculele cu masa mai mare de 3,5 tone.

Potrivit comisarului-sef Costin Tatuc de la Directia Rutiera, "conducatorii de camioane sunt insa obligati sa aiba anvelope conforme cu anotimpul rece, daca circula in conditii de polei sau gheata". Altfel, acestia pot primi amenzi cuprinse intre 540 si 1.200 de lei.


In urma cu doua saptamani, Ministerul Transporturilor a hotarat ca, de la 1 noiembrie, toate masinile care transporta marfuri sau persoane si nu sunt echipate cu anvelope de iarna sa primeasca sanctiuni usturatoare.


In cazul in care transportatorii blocheaza circulatia ori raman inzapeziti din cauza dotariilor necorespunzatoare, acestia vor plati atat amenda, cat si tractarea.


In cazul autoturismelor, montarea anvelopelor pentru sezonul rece este doar o recomandare. "Cauciucurile de vara se schimba, potrivit recomandarilor tehnice, atunci cand temperatura scade sub 7 grade, mai multe zile", a mai explicat Tatuc.


~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 11:34   #26
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Deci cum e pan' la urma:

"atunci cand conditiile meteo o impun [...] daca circula in conditii de polei sau gheata"

sau

"de la 1 noiembrie, toate masinile care transporta marfuri sau persoane si nu sunt echipate cu anvelope de iarna sa primeasca sanctiuni usturatoare."


RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 23:50   #27
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Sunt oripilat sa vad ca multi sunt de acord cu fosilele care au propus aceasta ordonanta atata timp cat nu avem locuri de parcare, infrastructura,lipsa organizarii pentru indepartarea zapezii si poleiului de pe carosabil.
Ne meritam soarta si mi-as dorii sa vad taxa pe mc de aer consumat de fiecare persoana in parte ...sa va vad cu contor pus la gura pentru inregistrarea cantitatii de oxigen inhalat.
Cum pot pretinde o tara intreaga sa se echipeze de iarna iar ei ca de fiecare data vor fi luati prin surprindere si nu vor face fata nametilor...inca o data , ne meritam soarta
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 00:15   #28
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Sunt oripilat sa vad ca multi sunt de acord cu fosilele care au propus aceasta ordonanta atata timp cat nu avem locuri de parcare, infrastructura,lipsa organizarii pentru indepartarea zapezii si poleiului de pe carosabil.
Ne meritam soarta si mi-as dorii sa vad taxa pe mc de aer consumat de fiecare persoana in parte ...sa va vad cu contor pus la gura pentru inregistrarea cantitatii de oxigen inhalat.
Cum pot pretinde o tara intreaga sa se echipeze de iarna iar ei ca de fiecare data vor fi luati prin surprindere si nu vor face fata nametilor...inca o data , ne meritam soarta
Haidi ba du-te acasa. Cu prostii din astea ramai la stadiul de Neanderthal.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:19   #29
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
Deci cum e pan' la urma:

"atunci cand conditiile meteo o impun [...] daca circula in conditii de polei sau gheata"

sau

"de la 1 noiembrie, toate masinile care transporta marfuri sau persoane si nu sunt echipate cu anvelope de iarna sa primeasca sanctiuni usturatoare."


Pai cum adica astazi e, maine nu e?!! Defapt ce ma mir ca asta e guvernul "razgandeanu 2" ....daca e sa ne uitam dupa faza cu impozitul forfetar, nici nu mai stii care e faza
Nu s-au putut impune vazatorii de "gienti" si "caciuoace"
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 17:30   #30
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Noul cod rutier: circulatia fara anvelope de iarna este interzisa!

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Haidi ba du-te acasa. Cu prostii din astea ramai la stadiul de Neanderthal.

Din cauza celor ca tine traim cum traim si avem conducatorii pe care ii avem.
Deocamdata legea va fi valabila doar pentru masinile peste 3,5 tone.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -