Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-10, 07:55   #1
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Tamponare usoara

Salut. Azi dimineata am patit o chestie... Am iesit de pe o straduta, am vrut sa fac stanga. Ma uit stanga-dreapta, mai astept, iar cand am vazut ca din stanga e liber, din dreapta venea un Ford Fiesta, care el la randul lui facea stanga adica intra pe strada de unde ieseam eu. Problema e ca nu am vazut ca da semnal, nici prea incet nu mergea, am presupus ca se duce tot inainte, iar cand am dat sa ies am mai aruncat o privire in stanga sa fiu sigur. In momentul ala intra boul pe strada si evident l-am lovit in usa. A ramas sa ne intalnim diseara sa mergem la politie. Mi-a aratat o zgarietura cam mare pe usa undeva aproape de prag, dar bara de la mine (tico) are forma care nu ar ajunge acolo in veci! N-am stat sa analizez pt ca masina lui era de firma, plina cu scrisuri si nu se vedea daca e zgariat, plus ca ma grabeam.
Acum intrebare: e neaparat sa mergem la politie daca nu sunt victime? Eu nu am nimic la masina, cu exceptia la o "ureche" de la bara (prindere) care s-a rupt. Stiam ca se poate merge la firma de asigurari unde am eu RCA-ul, si se rezolva acolo, cu constatare cu tot. Plus ca daca zgarietura aia nu e de la mine, si practic el nu are nimic la masina....
Ce sa fac? Astept niste raspunsuri, conform Legii bineinteles.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic

Last edited by B-99-SAA; 03-05-10 at 08:00.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 13:19   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tamponare usoara

Solicită formularul de înţelegere amiabilă.

Evitaţi pe cât posibil contactul cu "Miliţia" pentru că vă mai luaţi si vreo amendă şi poate şi permis suspendat pentru neacordare de prioritate.
Sună-l şi caută să te înţelegi cu el.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 09:48   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tamponare usoara

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Solicită formularul de înţelegere amiabilă.

Evitaţi pe cât posibil contactul cu "Miliţia" pentru că vă mai luaţi si vreo amendă şi poate şi permis suspendat pentru neacordare de prioritate.
Sună-l şi caută să te înţelegi cu el.
asta am si facut.... am completat formularul, apoi s-a dus omul la asigurator (Astra asigurari). Problema e ca m-a sunat acum si a zis ca "asiguratorul i-a refuzat cererea pt ca formularul nu era in original, ci era luat de pe internet si scos la imprimanta". Niste jegosi, fac orice sa te puna pe drumuri. Nu inteleg cu ce-i deranja, din moment ce doar formularul blank era copie, restul era scris cu pixul. In fine, o s-o rezolv si pe asta.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 10:21   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tamponare usoara

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
asta am si facut.... am completat formularul, apoi s-a dus omul la asigurator (Astra asigurari). Problema e ca m-a sunat acum si a zis ca "asiguratorul i-a refuzat cererea pt ca formularul nu era in original, ci era luat de pe internet si scos la imprimanta". Niste jegosi, fac orice sa te puna pe drumuri. Nu inteleg cu ce-i deranja, din moment ce doar formularul blank era copie, restul era scris cu pixul. In fine, o s-o rezolv si pe asta.
Cine ştie...
o avea nu ştiu ce filigram ...

Şi eu tot la Astra am asigurarea. La ei a fost cel mai ieftin şi situatia financiară chiar nu îmi permitea să fac nazuri.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 19:52   #5
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Tamponare usoara

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
asta am si facut.... am completat formularul, apoi s-a dus omul la asigurator (Astra asigurari). Problema e ca m-a sunat acum si a zis ca "asiguratorul i-a refuzat cererea pt ca formularul nu era in original, ci era luat de pe internet si scos la imprimanta". Niste jegosi, fac orice sa te puna pe drumuri. Nu inteleg cu ce-i deranja, din moment ce doar formularul blank era copie, restul era scris cu pixul. In fine, o s-o rezolv si pe asta.
Aceeasi poveste mi s-a intamplat si mie cu formularul l-am printat de pe internet si n-au vrut sa-l primeasca. In ordinul CSA privind constatarea amiabila nu scrie nimic concret despre culoarea formularului, este dat doar formatul, in anexa. Problema vine doar de la ei, probabil le e lene sa caute prin dulap si alte culori decat galben-albastru
...culmea, tot la ASTRA am patit

In caz ca nu s-a rezolvat intre timp, uite ce ai de facut:
-grabeste-te sa declari accidentul la asigurator impreuna cu celalalt sofer, altfel celalalt (din rautate sau comoditate) se poate prezenta la politie inaintea ta si poate declara ca si-a gasit masina lovita in parcare si ca un martor i-a spus numarul masinii celui vinovat.... iar daca politia constata ca avariile sunt complementare, tu vei fi gasit vinovat... ca doar el s-a prezentat la politie si mai primesti si amenda, ti se mai ia si permisul in cazul asta; daca mergeti amandoi la asiguratorul tau, nu vei fi amendat si nu vei plati nimic (doar iti creste putin asigurarea urmatoare);
-sa aveti asupra voastra (si tu si celalalt) permis, carte identitate, talon auto, asigurare RCA si 2 formulare de constatare amiabila accident (se gaseste si la sediul asiguratorului); nu in ultimul rand, sa fie prezente si masinile pentru poze.
Dupa ce ti-au facut poze si ti-au dat dovada, tu nu mai ai nicio treaba cu asiguratorul sau cu "victima"; daca avariile nu sunt complementare (nu se potrivesc), el va primi refuz la despagubire si e problema lui cum se descurca.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:37   #6
dana12345

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: Tamponare usoara

Am avut si eu parte de o tamponare usoara. Aseara am lovit o masina in parcare cand am vrut sa plec din panta. Cel putin asa s-a simtit/auzit. Cand am coborat sa ma uit, niciuna din masini nu avea nimic. Am stat putin si nu a venit nimeni..si am plecat. Era noapte dar m-am apropiat sa vad si masina cealalta nu parea sa aiba ceva, iar la a mea m-am uitat dimineata pe lumina si e intacta. Cand am vrut sa plec, am turat-o foarte rau si a rulat in spate, atunci am fost sigura ca am lovit-o, dar era si mult zgomot, fiind prea turata si am franat imediat. E posibil sa o fi lovit,a mea sa nu aiba chiar nimic nimic si a lui sa fie totusi avariata ? Mie mi se pare imposibil avand in vedere ca eu nu am nicio zgarietura..
dana12345 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 16:32   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tamponare usoara

Quote:
Originally Posted by dana12345 View Post
Am avut si eu parte de o tamponare usoara. Aseara am lovit o masina in parcare cand am vrut sa plec din panta. Cel putin asa s-a simtit/auzit. Cand am coborat sa ma uit, niciuna din masini nu avea nimic. Am stat putin si nu a venit nimeni..si am plecat. Era noapte dar m-am apropiat sa vad si masina cealalta nu parea sa aiba ceva, iar la a mea m-am uitat dimineata pe lumina si e intacta. Cand am vrut sa plec, am turat-o foarte rau si a rulat in spate, atunci am fost sigura ca am lovit-o, dar era si mult zgomot, fiind prea turata si am franat imediat. E posibil sa o fi lovit,a mea sa nu aiba chiar nimic nimic si a lui sa fie totusi avariata ? Mie mi se pare imposibil avand in vedere ca eu nu am nicio zgarietura..
Depinde cu ce parte a maşinii ai lovit-o şi bineînţeles contează ce maşină ai!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 10:03   #8
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Tamponare usoara

Quote:
Originally Posted by dana12345 View Post
Am avut si eu parte de o tamponare usoara. Aseara am lovit o masina in parcare cand am vrut sa plec din panta. Cel putin asa s-a simtit/auzit. Cand am coborat sa ma uit, niciuna din masini nu avea nimic. Am stat putin si nu a venit nimeni..si am plecat. Era noapte dar m-am apropiat sa vad si masina cealalta nu parea sa aiba ceva, iar la a mea m-am uitat dimineata pe lumina si e intacta. Cand am vrut sa plec, am turat-o foarte rau si a rulat in spate, atunci am fost sigura ca am lovit-o, dar era si mult zgomot, fiind prea turata si am franat imediat. E posibil sa o fi lovit,a mea sa nu aiba chiar nimic nimic si a lui sa fie totusi avariata ? Mie mi se pare imposibil avand in vedere ca eu nu am nicio zgarietura..
Art. 75 din OUG 195/2002 zice așa:

"Accidentul de circulatie este evenimentul care intruneste cumulativ urmatoarele conditii:
a) s-a produs pe un drum deschis circulatiei publice ori si-a avut originea intr-un asemenea loc;
b) a avut ca urmare decesul, ranirea uneia sau mai multor persoane ori avarierea a cel putin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) in eveniment a fost implicat cel putin un vehicul in miscare;
d) s-a produs ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie."


In cazul tau, sunt intrunite toate conditiile (daca a existat accidentul). Cat despre existenta sau inexistenta accidentului, n-avem cum sa stabilim noi asta... tu ai fost acolo si ai vazut ambele masini si inca nu stii sigur daca ai lovit sau nu masina, iar noi n-avem la dispozitie decat parerea ta.
In general, e posibil ca numai una din masinile implicate in accident sa prezinte avarii, iar cealalta sa fie intacta. Mi s-a intamplat si mie.
In orice caz, intr-o astfel de situatie, asiguratorul va da refuz la despagubire pe motiv de necomplementaritate a avariilor.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -