Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-08, 22:01   #1
ninja123

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Smile sfat bun pentru cunoscatori !

salut, postez si eu in speranta ca o sa ma ajutati sa-mi fac o parere despre ce masina sa cumpar cu 7.000-8.000 euro, astept niste pareri bune si interesante avand in vedere specialitatea forumului.
Pentru cei care se pricep sa argumenteze calitatea fiecarei masini, motorizare etc.
toate au preturile intre 7-8 mii euro, imaginile sunt sugestive.

1. hyundai coupe 98 1,600 cmc
2. peugeout cabrio cc 1,600 cmc
3. renault megane 1,400 cmc

Fara alte pareri despre alte masini pt. ca mie astea imi plac, cred ca v-ati dat seama ca sunt la mana a doua, si vreau sa ma incadrez in suma.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hyundai.jpg
Views:	59
Size:	29.6 KB
ID:	641532   Click image for larger version

Name:	peugeot.jpg
Views:	70
Size:	25.6 KB
ID:	641533   Click image for larger version

Name:	renault.jpg
Views:	59
Size:	36.2 KB
ID:	641534  

ninja123 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 01:16   #2
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

2. peugeout cabrio cc 1,600 cmc win's the race Eu personal as alege pejo pentru ca e un cabrio foarte frumos si foarte tunabil cu performante bunicele, un interior frumos...o masina care e pe gustul meu. Pe de cealalta parte nici hyundaiu nu e deloc rau...daca vrei cva mai de putere...de alergat cu ea...alege coupeu'...oricum...renaultu megane iese clar din schema...motor mic si e si urat

Parerea mea proprie...te salut, numai bine si sa ne tii la curent cum a evoluat situatia
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 14:11   #3
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Iti recomand eu ceva: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/34958-hyundai-coupe-anonymous-motorsport/page-6.html
ERY is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 22:23   #4
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

din cele 3 am condus doar megane-ul ... tot 1.4 16 v si motorasul are ceva putere, asta pana la 120kmh... cand devine anost si lenes. la aspect castiga peugeotul detasat, plus ca are avantajul de a fi hardtop. hyundai este totusi o masina de generatie veche care totusi nu merita luata pt motorul de 1.6. deci eu intre toate as alege tot peugeotul.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 12:10   #5
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Peugeot 206cc are un motor foarte sprinten, finisaje de calitate, este o masina foarte tunabila si in acelasi timp rara!Votul meu se duce la 206cc!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 10:11   #6
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Ce inseamna foarte tunabila? la ce te referi ?

Iar ca raritate....dc ai cauta pe un site de vanzari auto mai important o sa gasesti cam 20 de bucati de 206 cc la vanzare si numai vreo 4 coupeuri (Hyundai) modelul respectiv...deci iar te intreb...de ce crezi ca este mai rar Peugeotu' ?
__________________

Last edited by ERY; 16-09-08 at 10:13.
ERY is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 17:29   #7
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
Ce inseamna foarte tunabila? la ce te referi ?

Iar ca raritate....dc ai cauta pe un site de vanzari auto mai important o sa gasesti cam 20 de bucati de 206 cc la vanzare si numai vreo 4 coupeuri (Hyundai) modelul respectiv...deci iar te intreb...de ce crezi ca este mai rar Peugeotu' ?
nu am timp sa dau alte explicatii , un singur lucru iti zic Peugeotu e superior calitativ Hyundaiului!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 18:59   #8
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Sunt absolut sigur ca ceea ce zici este perfect adevarat, banuiesc ca te bazezi pe experienta ta de sofer (vad ca ai 18 ani), si cred ca ai detinut mai multe modele de la ambele marci.
ERY is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 19:41   #9
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Nu inteleg de ce toata lumea lauda masina pe care o detine de ce in conceptia lui "masina lu taticu" e cea mai buna poate ca nu a condus altceva sau nu neaparat k nu a condus ci k nu a mersc nici k pasager cu altceva asta nu voi intelege niciodata. EU unu am Ford si spun k e cu mult sub ce ma asteptam sa fie si nu l-as cumpara inca o data mai bine as lua Megane k fratimio care este clar peste si nu vorbesc prostii. Acum sa revin ontopic nu stiu sincer nu ma pasioneaza nici una din masinile astea si nu inteleg de ce ai ramas tu fixat pe ele.
1.peugeot 206 de femiei 2 locuri pt k pe cele din spate nu poate sta absolut nimeni portbagaj lipsa deci nu poti pleca nicaieri cu ea cabrio de ras parerea mea
2. hyundai foarte plictisitor dupa parerea mea fara tuning arata urat rau de tot nimic spectaculos la ea.
3 meganul este in plus nu as cumpara masina aia nici cu 3000 de euro jur e urat e vechi e jalnic
Daca vrei ceva sport in banii astia uita-te la topicul facut de mine cu Fiat Coupe care e cat de cat si nu poti spune ca e urata deoarece e facuta de Pinafarina. Dar sunt multe masini peste astea clar in banii astia nu stiu de ce ai ramas tu fixat pe ele dar e alegerea ta si orice ai lua sa ai bafta
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 20:43   #10
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

criss...postul tau ma amuzat umpic asa...1) nu am gasit topicul facut de tine cu fiat coupe...2) suna a anunt de vanzare ce ai scris tu acolo...ai coupe si nu ai posesor??? )

singurul lucru cu care is de acord e faptul ca meganu nu are ce cauta aici
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 20:59   #11
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
criss...postul tau ma amuzat umpic asa...1) nu am gasit topicul facut de tine cu fiat coupe...2) suna a anunt de vanzare ce ai scris tu acolo...ai coupe si nu ai posesor??? )

singurul lucru cu care is de acord e faptul ca meganu nu are ce cauta aici
1. nu inteleg ce e amunzant daca vrei sa ma contrazici spune lucruri clare cu ce nu esti de acord nu asa de dragul de a face posturi corecteaza-ma cu ce am gresit dar astea sunt parerile mele poate sunt proaste da zi de ce nu doar k postul meu te amuza.
2. nu am fiat coupe intentionez sa cumpar
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 23:42   #12
50COP

Stage 1
 
50COP's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 18
Red face Re: sfat bun pentru cunoscatori !

mai tata ce sa zic daca ar fi sa aleg nu ar fi una dintre masinile astea sub nici o forma din urmatoarele motive...nu neaparat principale:
-in primul rand am sa mentionez ca personal nu o sa fac observatii de ordin estetic asupra acestor masini deoarece fiecare are +uri si -uri iar eu nu prea am timp...insa pe considerente de functionalitate 1.hyundai coupe este cea slaba masina sport a tuturor timpurilor; 2.pejosul la modul general este o masina de service in sensul ca daca o iei tre` sa fii sigur ca ai bani sa o intretii, pretul pieselor fiind destul de prohibitiv; 3.renault ca la pejos + motoare slabe.
-de ce nu te uiti la un astra bertone? (parerea mea)
P.S. -colegul cu fiatul lasa-ne ...o fi frumos, da` daca intrebi niste mecanici o sa vezi ca zvonurile despre fiabilitatea fiat nu sunt chiar zvonuri, chiar poate fi atat de rau .
-in plus astra bertone de exemplu mi se pare o masina muuult mai barbateasca cel putin decat pejosul...si mai sunt si altele daca vrei neaparat cabrio.

Last edited by 50COP; 23-09-08 at 23:45.
50COP is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 10:09   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

De unde stii tu ca motoarele Peugeot sunt slabe? Un argument, ceva? Experienta proprie?
Aceeasi intrebare vis-a-vis de fiabilitatea Fiat. Astept raspuns.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 10:27   #14
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Quote:
Originally Posted by 50COP View Post
mai tata ce sa zic daca ar fi sa aleg nu ar fi una dintre masinile astea sub nici o forma din urmatoarele motive...nu neaparat principale:
-in primul rand am sa mentionez ca personal nu o sa fac observatii de ordin estetic asupra acestor masini deoarece fiecare are +uri si -uri iar eu nu prea am timp...insa pe considerente de functionalitate 1.hyundai coupe este cea slaba masina sport a tuturor timpurilor; 2.pejosul la modul general este o masina de service in sensul ca daca o iei tre` sa fii sigur ca ai bani sa o intretii, pretul pieselor fiind destul de prohibitiv; 3.renault ca la pejos + motoare slabe.
-de ce nu te uiti la un astra bertone? (parerea mea)
P.S. -colegul cu fiatul lasa-ne ...o fi frumos, da` daca intrebi niste mecanici o sa vezi ca zvonurile despre fiabilitatea fiat nu sunt chiar zvonuri, chiar poate fi atat de rau .
-in plus astra bertone de exemplu mi se pare o masina muuult mai barbateasca cel putin decat pejosul...si mai sunt si altele daca vrei neaparat cabrio.
prietene ai facut 9 posturi si ai obosit nu? sau si tu esti altul care vorbeste din auzite? mama da chiar nu mai intra nimeni serios pe forumul asta ca de acesti useri nou intrati ma plictisesc de mor. acum daca tot ai ramas cu bmw rulzzz da fratele meu argumente ca sunt satul de vb din auzite. fiat nu e fiabil, renault nu e fiabil, peugeot nu e fiabil dar ce e fiabil VW nu? daca mai auzi ceva nou ne mai spui si noua aici da?
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 11:03   #15
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: sfat bun pentru cunoscatori !

Quote:
Originally Posted by 50COP View Post
iar eu nu prea am timp...insa pe considerente de functionalitate
Pai dc nu prea ai timp vezi-ti de treaba pe unde ai timp.Nu vezi ca baitul vrea motoare de 1.6 ? Nu crezi ca este clar ca nu il intereseaza performantele sportive? Adica ti-ai consumat pretiosul timp aiurea.
ERY is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -