Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-08, 11:28   #1
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Exclamation Cea mai mare dilema posibila !!!



Salut.Ideea sta in felul urmator..."proaspat" scapat de o masinuta mai veche putin , m-am decis sa trec la "treburi serioase"si sa imi cumpar ceva pe masura...cu un buget de maxim 10000 de euro(nu e mult,dar tot e ceva),m-am gandit la cateva marci de autoturisme care cred ca mi-ar satisface gusturile ... si anume ...
1.BMW 320i face lift ,evident dupa 2002 ...
2.Mercedes C klasse dupa 2001 cel cu farurile unite ...
3.VW passat (normal dar numai dupa 2001
4.Opel Vectra C si aceasta din urma dupa 2003.

Achizitionarea uneia dintre acestea se va face dupa cum bine v-ati dat seama din Germania(am considerat eu),iar acestea fiind optiunile mele ,va las pe voi,"mesteri"in domeniu si care aveti mai multa experienta decat mine sa ma indrumati ,zic eu,pe drumul cel bun.
Si nu in ultimul rand,uitam sa mentionez ca se vor face modificari pe aceasta masina,incepand de la jante,body-kit etc(cu timpul)..
In banii astia nu intra taxa de inmatriculare,astia sunt banii strict pentru masina.
va multumesc pt.atentie si poate reusiti sa imi dati niste sfaturi care sa ma apropie cat de cat de o alegere finala.

Last edited by 1nsane; 25-07-08 at 11:32.
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 11:35   #2
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

aaaa..uitam...o a 5-a pretendenta ...peugeot 407 ... destul de simpatica masinuta ,insa nu aud deloc lucruri bune despre peugeot (in general)...
Dar ca idee,vreau ceva sa iasa bine in vederea unui tuning...
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 14:15   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

vw passat parerea mea il scoti din ecuatie instantaneu, prea comuna si parerea mea ca un tuning nu iese bine pe ea. mercedes c-classe e cea mai buna, dar nu se potriveste cu tuningul. e frumoasa asa cum e.
ca tuning, excelent arata vectra C GTS, dar si mai bine un bmw. acum depinde de tine... depinde si de masina in ce stare o gasesti...
plus, ca trebuie sa iei in considerare urmatorul aspect: bmw e mai "masina", e mai buna, e RWD, e mai sportiva, e mai de toate) dar toate astea vin cu un pret, si anume intretinerea scumpa... esti pregatit pentru multi bani bagati in intretinere? daca tu consideri ca da, mergi pe bmw
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 15:18   #4
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

multumesc pt.sfat amphetamine ,sincer...ideea este ca si eu ma gandeam tot cam asa,ca passat e prea comun ... insa ar ramane acum cam 2 modele si anume mercedes c-classe si bmw facelift ...crede-ma ca am vazut mercedes c , tunat ,de am plans langa el si imi venea sa ma duc la ala sa ii cer autograf ) fara gluma ... din ce am obs eu , c classe merge cu un body-kit sa o faca , cat mai lata masina ...gen dtm...asa DAA!
insa acum la astea 2 ma rezum ,bmw si mercedes ... care din ele insa...mai ma gandesc iarasi dar ca motorizare ce imi sugerezi,benzinar sau diesel ?
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 16:55   #5
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

mergi pe BMW ii sta tunat cu dieselu ai un consum mai mic si poti sa obti performante si din diesel pe benzina ai demarajul mai mare acuma depinde de tine daca tii la consum sau nu
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 16:57   #6
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Am si eu o intrebare: care e problema daca o masina e mult prea comuna ?

Da, stiu, o sa ziceti ca am Passat si ca poate sunt subiectiv. Faptul ca o masina este comuna, inseamna ca sunt multe masini care au nevoie de intretinere, ceea ce se traduce atat printr-o oferta mai mare de piese (preturi mai mici), cat si printr-un numar mare de service-uri, pentru toate buzunarele. Daca e sa luam in considerare tot ce inseamna VAG (VW-Audi-Skoda-Seat), in Romania avem cel mai mare numar de automobile dupa Dacia-Renault. Deci eu vad mai multe avantaje la aceasta afirmatie "Passat e prea comuna".

Cat despre tuning-ul pe Passat, sunt de acord ca nu merge ceva foarte agresiv, dar nici pe un Mercedes nu se poate pune chiar orice. In plus, un tuning pe Passat mi se pare chiar mai ieftin: jante, suspensie, frane, eventual evacuare, turbina (la TDI sau 1.8T), o vopsea, si gata, ai obtinut o masina interesanta.

De acord cu voi, niciodata un FWD nu o sa se compare cu un RWD, dpdv al senzatiilor traite, dar aici cred ca vine si reversul medaliei, mai ales in cazul unei masini SH: as zice ca sunt sanse mai mari sa gasesti un Passat SH care a fost condus cum trebuie, fara a se cauta senzatii sportive, decat un BMW sau Mercedes SH.

Daca intr-adevar cauti performante, cred ca te-ai putea orienta catre un 1.8T, un motor deja legendar si cu mare potential de tuning. Chiar daca nu e chiar atat de "premium" ca modelele enuntate, te-ai putea uita si dupa o Octavia 1/Tour 1.8T - nivel de echipare Elegance sau L&K (150cp), daca nu chiar RS (180cp).

Cat priveste o Vectra C GTS in 10000 Euro, nu stiu cate sanse ai sa gasesti una in stare cat de cat acceptabila.

...parerea mea...
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!

Last edited by shpeedy; 25-07-08 at 17:25.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 18:35   #7
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Frate,la vectra gts nici nu ma gandesc..ziceam de n simplu vectra c ,atat.
Cat despre vw sincer,fara suparare,toti manelarii care pleaca in tari "straineze" vin cu mana atarnand pe geam intr-un passat si cu mult vrum-vrum in spatele lor iar din interior tzipa maneaua "vrea gagica mea la soare ca e alba pe picioare ".....de asta ziceam ca e prea comuna masina ... Insa acum a nu se intelege gresit ... ca vw e super masina ,mai ales cea cu v6 e mama lor ... dar vreau ceva ce restul "nu are" !!!
si parerea mea ,un bmw face lift sau un mercedes c classe cred ca nu vezi atat de des precum passat.
FARA SUPARARE...
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 19:18   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Pe C-Klasse orice bodykit ai pune o strici, passatul e un jaf, Vectra C e urata cu spume inauntru, deci ramane BMW...simplu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 00:14   #9
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

) lol ..mi-a placut de el..nu am ce zice...scurt si la obiect )
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 11:44   #10
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Hehe, mi-a placut asta cu "manelarii", dar chestia asta se aplica acuma la toate marcile, de la Logan pina la Mercedes/BMW/Audi. Asa ca nu cred ca poti pune semnul "=" intre manelisti si Passat.

Eu sunt o fire mai practica, de asta ti-am recomandat Passat-ul: sanse mai mari sa gasesti unul in stare cat mai buna, tinand cont de bugetul tau, si costuri mai mici cu intretinerea.

Finalmente, e numai decizia ta.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 12:37   #11
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

apropo,ionut_cluj,am inteles ca te ocupi cu asa ceva ,adica cu aducerea de masini straine din afara ! cam cat m-ar duce sa imi aduci una din afara fara sa mai vin si eu ..lucrez mult si nu stiu cum mi-as putea face timp. .. estimativ ...
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 13:56   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

unul ce? la ce model te-ai oprit pana la urma? da-mi un add pe messenger, sau un telefon si se rezolva, nici o problema.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 15:36   #13
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Nu inteleg sincer de ce 407 a fost asa repede scos din ecuatie parerea mea k este o masina peste tot ce e mai sus ca frumusete se comporta excelent pe drum am mers cu un 2000 diesel de 140cp si mergea superb. Iar ca posibilitati de tuning avem un exemplar mai mult decat reusit in Romania.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0074.jpg
Views:	73
Size:	258.0 KB
ID:	599990  
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 15:38   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

407 nu e nemtesc, nu e gri, nu e plictisitor...intelegi tu
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 17:31   #15
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

sau de ce nu un 206 RC?
gasesti la 10000 din 2004 cu vreo 50000 de km...
Sa nu-mi spuneti ca nu e masina serioasa, ca mananca orice TDI de pe strada.
Asta in cazul bineinteles in care nu ai familie, si esti pregatit de eun consum de vreo 10-12 in oras.
Ca idee...si eu o sa am disponibili vreo 10000 de euro, si aia o sa fie alegerea. Cu siguranta voi gasi comentarii de genul: "Uite un 206 cu jante mari", dar nu multi stiu ce ascunde sub capota.
Si cu siguranta iese muuuult mai mult in evidenta decat ce ati enumerat acolo.

Varianta nr. 2 ar fi un TT.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -