Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-08, 17:05   #1
mariusvldr

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Salut,

Sunt nou pe forum si as vrea sa cer parerea unora cu mai multa experienta si care isi fac timp pentru un sfat binevenit.
Am ajuns la momentul in care vvreau sa-mi cumpar o masina si as vrea sa aleg dintre Alfa Romeo si BMW. Modelele care imi plac sunt AR 166 si BMW 320 D.
As vrea sa-mi iau ceva diesel in primul rand din cauza consumului mult mia mic.

Motorizarile la care m-am gandit sun pentru Alfa :ALFA ROMEO 166, JTD 2.4 - 177 CP consum (din ce stiu eu) - 10-11 mixt
Iar pentru BMW: BMW 320 D 1.9 diesel 150 CP consum (din ce stiu eu) - 8-9 mixt.

M-am uitat pe mai multe forumuri si am observat ca despre Alfa Romeo nu mai este acceasi parere proasta in ceea ce priveste fiabilitatea si motorul de 2.4 JTD este destul de fiabil. Avantaje ar fi si in cazul pretului Alfa gasesc la kilometri mai putini si mai noua + dotari superioare (piele, airbag-uri-mai multe clima automata etc ) in banii astia. Dar BMW e BMW si e si nemtzeasca.

Daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi caare sa ma ajute sa iau o decizie sau sa-mi recomandati si alte motorizari care stiti ca se merita indiferent daca e benzina sau diesel. Ideea e ca as vrea o masina destul de puternica, dotata sa arate bine si nu in ultimul rand sa fie sigura.
mariusvldr is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 18:03   #2
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

In ce bani cauti? Km, an?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 10:24   #3
mariusvldr

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Salut

Pai c-am intre 9 000 - 11000 cu tot cu taxe. Asa m-am gandit eu. An 2004 sau peste si km nu mia multi de 125 000 >acum Daca gasesc ceva bun si e din 08.2003 de exemplu normal ca nu tin asa mult la cateva luni.
mariusvldr is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 01:14   #4
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

M-am uitat pe mobile.de si am vazut ca gasesti ceva in banii astia, dar oricum sunt f. putine masinile pt. ca suma este mica pt. cerintele tale.
Eu unul as merge pe Alfa 166, dar si un 156 ar merge sau 147. Am avut ambele (156 si 147) si am fost foarte multumit de ele... sunt fiabile, consum mic (in cazul dieselui), design de nota 10, confort,etc... in cate-va cuvinte Alfa Romeo .

Numai bine.
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 12:12   #5
mariusvldr

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Poti sa-mi zici de problemele mai frecvente care apar la la Lfa daca zici ca ai avut? Auzeam de probleme la articulatii si ca o nautate pt mine am auzit de multe probleme la partea electrica. Este adevarat? Tu ce mi-ai recumanda un motor de 2 litri benzina sau 2.4 diesel? Care este diferenta de taxe intre acestea doua (sau unde pot gasi un calculator de taxe actualizat)?
Daca aveti idee de diferenta intre valoarea impozitului si a RCA-ului la acest tip de motoare.
Mersi
mariusvldr is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 13:51   #6
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Eu am avut Alfa 156 2.0 T.S, si am avut probleme doar la o macara de la geamul pasagerului din dreapta soferului. Bine ca masina avea 197.000km , si cine ti-s zis a zis bine ca mai au probl. la parte electrica... dar nu chiar asa de des cum spun multi.
Am avut si 147 1.6 105cp - 1.6 120 cp - 1.9 JTD 115CP - din toate astea doar la una am schimbat parbrizul ca era putin crapat si o oglinda care nu se mai incalzea, restu erau ok.

Mie imi plac f. mult benzinarele (cel de 2.0 T.S e rupere de nori ), dar acum tu stii mai bine daca trebuie sa-ti iei pe benzina sau diesel. Oricum ambele (2.0 si 2.4) merg f. bine, si o sa fii f. multumit de ele.

P.S: Vezi ca pe forum este ESPinoza care are Alfa 166 2.4 JTD, el poate sa-ti spun mai multe (cauta in Alfa Romeo ca are un topic acolo).

Numai bine.
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 16:01   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Quote:
Originally Posted by mariusvldr View Post
Poti sa-mi zici de problemele mai frecvente care apar la la Lfa daca zici ca ai avut? Auzeam de probleme la articulatii si ca o nautate pt mine am auzit de multe probleme la partea electrica. Este adevarat?
toate masinile au probleme de-astea, absolut toate.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 21:07   #8
mariusvldr

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

http://www.bestauto.ro/alfa-romeo/al...uto/586043.htm

De modelul asta ce parere aveti? E pretul destul de acceptabil e in Romania, eu euro 4, e din 2004 - o pot duce la tester si taxa nu e foarte mare. Mersi

Si as mai avea o rugaminte daca puteti sa-mi ziceti de ce e asa mare diferenta de pret intre aceste masini:

http://www.bestauto.ro/alfa-romeo/al...uto/631230.htm
si

http://www.bestauto.ro/alfa-romeo/al...uto/586043.htm

si asta

http://www.bestauto.ro/alfa-romeo/al...uto/617732.htm

mi se par foarte mari diferentele intre ele mai ales intre ultimele doua si prima.

Last edited by mariusvldr; 08-07-08 at 21:19.
mariusvldr is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 23:55   #9
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Despre 166 pot sa iti zic ca are unele dintre cele mai confortabile scaune in care am stat pana acum. Am avut una de 2.4 diesel si fugea de rupea pamantul si nu am schimbat intr-un an si ceva decat distributia ca imi facea galagie o rola. Motivul pt care am vandut-o : BMW seria 3 . Asta in principiu..dar ma deranja ffff tare faptul ca era joasa rau. Daca era ceva mai inalta bodura eu eram hop pe ea..si iarna....ce sa-ti mai zic ma taram pe santuri nu mergeam. Unde nu mai pui ca are si radiatoarele mai joase decat bara si te ustura rau cand dai intr-o bordura.. Despre 3`ar toate cele bune....prin comparatie in el am bagat mai mult decat in Alfa pt ca i-am schimbat articulatiile, distribuitia si alte cateva nimicuri. Consumurile sunt cam astea pe care le-ai zis tu 11-12 alfa; 9-10 bmw.
Insa retine cele doua autoturisme nu fac parte din aceeasi categorie. 166 e cam pe la seria 5 nu 3.
Un plus de confort in alfa fata de 3.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 00:42   #10
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Daca vrei o masina mai exclusivista cumparati Alfa 166 daca vrei ceva banal...i-ati 320d sincer eu as alege Alfa....rar vezi una, si plus ca este si o masina eleganta .
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 09:39   #11
mariusvldr

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: Alfa Romeo 166 sau BMW 320D

Quote:
Originally Posted by °SFC° View Post
M-am uitat pe mobile.de si am vazut ca gasesti ceva in banii astia, dar oricum sunt f. putine masinile pt. ca suma este mica pt. cerintele tale.
Eu unul as merge pe Alfa 166, dar si un 156 ar merge sau 147. Am avut ambele (156 si 147) si am fost foarte multumit de ele... sunt fiabile, consum mic (in cazul dieselui), design de nota 10, confort,etc... in cate-va cuvinte Alfa Romeo .

Numai bine.
Da e posibil sa ai dreptate eu nu prea am experienta cu smecheriile care se fac. dar in banii astia as gasi ceva 156 tot 2004 si ceva dotari?
Si daca zici ca ai avut 156 ce motorizare imi recomanzi tinanad cont de consum putere fiabilitate ?

Multumesc
mariusvldr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -