Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-05-08, 10:09   #16
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

chestia e ca are 17 ani jumate deci in curand(teoretic) ar vrea sa dea de carnet...daca tot are omu ce are cu bmwurile gaseste pana in 4k euro pisicute dragutze afara.dar tractiune spate,el incepator...nu e combinatie buna...de ce nu te orientezi la un astra,vectra,206...mai ales ca la inceput o sa vezi ca s-ar putea sa ai niste probleme la unele parcari.ce zici nu e mai bine pt inceput o masina care daca o atingi nu te doare inima?
__________________
singura diferenta dintre diesel si benzina astazi este pretul de achizitie
extasy_cristU is offline  
Old 06-05-08, 10:20   #17
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

Avand in vedere ca e prima masina, recomand una cu mai putina putere. La o adica, probleme iti poate face si o dacie cand esti incepator. Si nu vb de ce stie masina sa faca, e vb de faptul ca oricat de bine si mult ai conduce, un moment de neatentie si o faci praf. Si cu cat e mai puternica, cu atat sunt mai mari sansele. Mai ales daca vrei sa te dai 'jmeker' in fata prietenilor.

Eu am carnet de ceva ani, si vara asta am avut un accident din vina mea.
Pe scurt: eram pe banda din dreapta eu si cu un passat, unu de pe banda din stanga ne-a lasat sa ne bagam in fata lui. Passatul s-a bagat, eu m-am uitat in spate sa ii multumesc aluia, am calcat pedala putin mai tare sa nu il incurc si poc in fundul aluia cu passatu. Passatu franase brusc, si eu am franat pana in el. Gandeste-te ce ar fi facut un M3 calcat. Daca intram in spatele aluia la 40-50 stricam bijuterie de masina.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline  
Old 06-05-08, 10:34   #18
Addicted to N2O

Stage 1
 
Addicted to N2O's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

da n-a zis nimeni ca trebuie s-o alerg, no? am zis eu ca trebe sa alerg ca in NFS Most Wanted? pt asta sunt jocurile..in realitate se merge incet...daca vrei sa alergi, te duci pe piste....
Masina bmw n-o sa fie masina pt inceput, ca,cat timp strang bani sa-mi iau una sh, si bag bani pt reconditionare acolo, ca,orice masina, oricat ar fi ea, daca e sh, iti mai face probleme una alta...si pana strang bani de un model, conduc pe loganu lu tata, sau matizu lu mama,si cred ca am timp cat sa ma invat...subliniez...nu trebuie sa alerg...eu v-am dat siteul ca sa vedeti ca nu le mai fac, si n-am de ales decat sa iau una sh daca imi place intradevar masina acea,etc...pastreaza-ti condoleante-le...nu ma dau in vand dupa coliva...daca-mi dai o prajitura sau un suc, mai merge.

P.S: varsta n-are nimic de aface...sunt cu picioarele pe pamant mai mult decat credeti voi;nu sunt genu care sa ma dau mare..in fata prietenilor cu masina, calcand-o,etc...

Last edited by Addicted to N2O; 06-05-08 at 10:36.
Addicted to N2O is offline  
Old 06-05-08, 10:39   #19
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

Nu eu am zis RIP, eu am zis dead man walking :P
Si daca iti iei masina puternica, o sa o alergi, ca de aia o iei! Indiferent ce crezi tu, o sa o alergi. Eu astept sa fac 10 ani vechime in soferie inainte sa scad sub 9s 0-100.
Si crede-ma, odata ce ai carnet o sa intelegi de ce realitatea difera mult de virtual, exact in momentu in care o sa mergi linistit cu 60 la ora intr-a doua cu BMW-u si iti taie calea un RATB. Sa vezi ce misto e realitatea.
Crisskro is offline  
Old 06-05-08, 10:46   #20
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

[
Masina bmw n-o sa fie masina pt inceput, ca,cat timp strang bani sa-mi iau una sh, si bag bani pt reconditionare acolo, ca,orice masina, oricat ar fi ea, daca e sh, iti mai face probleme una alta...si pana strang bani de un model, conduc pe loganu lu tata, sau matizu lu mama,invat..

e f bine daca inveti pe una din acele masini....chiar daca conduci matizul recomand sa faci scoala pe un logan,golf 4 sau ce va de genu ca sa te obisnuiesti cu gabaritul masinii( vb de logan nu de gargarita) dupa ce iti vei lua permisul!
extasy_cristU is offline  
Old 06-05-08, 10:49   #21
Addicted to N2O

Stage 1
 
Addicted to N2O's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

hei,dramatistilor, ati uitat ca mai exista si soferi sau viitori soferi care totusi se asigura in intersectii, in depasiri, in schimbari de benzi, etc? soferi care prefera sa aibe grija, si sa nu dea bani degeaba pe amenzi cand putea f usor sa respecte....e mai usor sa respecti legea decat s-o fentezi..ca te alegi cu una alta...
Zici tu ca mi-o iau ca sa alerg? wow...cum de ti-ai dat seama?...sa zicem ca am bmw-ul...pana nu cred eu c-o stapanesc bine, nu calc mai mult de 80...hai un 100 pe A2...abea dupa ce am niste ani experienta..o calc si eu 130..n-a zis nimeni viteze ametitoarea, 200-250...luati-va un suc rece si treziti-va...aveti in fata un viitor sofer care are degand sa traiasca si sa respecte legea circulatie cu automobilu..nu sa manance rudele coliva....
Addicted to N2O is offline  
Old 06-05-08, 10:51   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

Quote:
Originally Posted by Addicted to N2O View Post
da n-a zis nimeni ca trebuie s-o alerg, no? am zis eu ca trebe sa alerg ca in NFS Most Wanted? pt asta sunt jocurile..in realitate se merge incet...daca vrei sa alergi, te duci pe piste....
Masina bmw n-o sa fie masina pt inceput, ca,cat timp strang bani sa-mi iau una sh, si bag bani pt reconditionare acolo, ca,orice masina, oricat ar fi ea, daca e sh, iti mai face probleme una alta...si pana strang bani de un model, conduc pe loganu lu tata, sau matizu lu mama,si cred ca am timp cat sa ma invat...subliniez...nu trebuie sa alerg...eu v-am dat siteul ca sa vedeti ca nu le mai fac, si n-am de ales decat sa iau una sh daca imi place intradevar masina acea,etc...pastreaza-ti condoleante-le...nu ma dau in vand dupa coliva...daca-mi dai o prajitura sau un suc, mai merge.

P.S: varsta n-are nimic de aface...sunt cu picioarele pe pamant mai mult decat credeti voi;nu sunt genu care sa ma dau mare..in fata prietenilor cu masina, calcand-o,etc...
Daca nu vrei s-o alergi, la ce bunul Dumnezeu iti trebuie M3??? Dai zeci de mii de euro pe ceva care nu folosesti. Hotaraste-te pana la urma.
Cat despre datul mare in fata prietenilor, sa i-o spui lu' Adrian Mutu ca nu de-aia vrei M3. La cate cunosti tu despre masina asta, plus ca nici n-ai carnet inca, ma mir tare tare ca vrei masina asta strict pt tine.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline  
Old 06-05-08, 10:55   #23
Addicted to N2O

Stage 1
 
Addicted to N2O's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

Si daca-mi iau masina si nu o alerg cat poate, carei problema? vreau sa-mi iau o masina frumoasa...nu un tico...doh...ceva impotriva? o alerg cat decat, n-o alerg e partea a 2-a..pana atunci..vreau sa am masina frumoasa...nu un tico...toate verisoarele mele destepte..au masini frumoase...chevrolete aveo, peugeot 206 dala decapotabil...etc...si eu? un tico? ce eu am ciunga in par? la ce stiu si pot face sa castig bani, nu pot sa-mi iau si eu un bmw sh...
Addicted to N2O is offline  
Old 06-05-08, 11:01   #24
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

Ce nu pricepi tu e ca in masinile de genul asta, viteza nu se simte! Si o vei alerga daca poate, indiferent ce crezi acum.
+, nu vad ce are tico consuma putin, e fiabil, costa putin si fuge destul de bine. Chiar cu tico l-am busit pe ala cu passatu Lui i-am luat vopseaua, mie mi s-a spart un far.
Crisskro is offline  
Old 06-05-08, 11:02   #25
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

nu pt inceput...peugeot 206 decapotabil...206 cc....daca zici ca ai banii....cauta..sau ia-ti un 206 nou...in 2 usi tineresc....dar pt prima masina evita tractiune spate.
extasy_cristU is offline  
Old 06-05-08, 11:08   #26
Addicted to N2O

Stage 1
 
Addicted to N2O's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

mdea...da fratilor..dar totusi ce, bmw-ul nu e fiabil? il controlezi bine, manevrezi bine...chiar daca nu se simte..si poate o calci sa simti...ai control pe ea...ca nu o calci 200...totusi la un 130 simti...in fine, n-are rost sa discutam astea...credeam ca ma ajutati si pe mine cu informatii, pt ca,exista un inceput in toate, da, nu ma prea pricep chiar asa...dar vreau sa incep...si voi vrb de colive la familie si rude...ca realitatea e una si virtuala alta..etc...ma judecati dupa varsta...mai stiu si eu...maine poimaine dupa ce ma mai judecati...
Vreau o masina sportiva, ca bmw-ul...si nu trebuie s-o alerg, doar pt ca poate..prefer sa ajung cu 10 min mai tarziu, decat sa imparta familia coliva...daca aveti s-o continuati asa...puteti sa nu ma mai ajutati...pana acum m-ati ajutat tare mult, ms, chestiile astea mi-le putea spune si tata care e un dramatist cum n-a vazut pamantu...
P.S: incetati si ma ajutati si pe mine cu informatii? sau mai bine rugam un moderator,etc, sa steargta topicu? caci n-are rost sa facem spam asa aiurea...si nici nu ma ajutati.
Addicted to N2O is offline  
Old 06-05-08, 11:09   #27
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

Hai sa mai povestesc ceva, ma intorceam de undeva si eram singur pe drum. Drum drept, fara gropi. Destul de lat, un 150 mergea sigur pe acolo fara probleme. Imi zic, hai sa fumez o tzigara sa admir fazanii (la propriu, au fost vreo 15 fazani) de pe margine drumului. Las de la 120 la 70, aprind tzigarea, relaxez, cand hop sare peste drum o caprioara.
Drumul permitea viteza mare, nu vreau sa imi inchipui ce s-ar fi intamplat la 150 la ora vs caprioara.
Nu e vorba numai de experienta, e si noroc.
Morala? O tragi singur.

Nu s-a luat nimeni de varsta ta, e vorba de masina puternica+carnet luat recent. As fi recomandat la fel unuia de 30 de ani.
Crisskro is offline  
Old 06-05-08, 11:11   #28
Addicted to N2O

Stage 1
 
Addicted to N2O's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

noa, tu esti fumator, eu nu, si nici n-am sa ma apuc, si 2 la rand, nici nu o calcam 120 daca nu cunosteam masina, si plus ca nu aveam multa experienta, daca aveam 100 maxim, era bine...oricum, imi imaginez cum e sa-ti sara cineva sau ceva in fata masinii si sa ai viteza mare, si sa tragi de volan in toate directiile..si sa intrii in vreun parapet...

P.S: eu am cateva ore in total de mers prin poligon, si de facut niste parcari etc, cu loganu lu tata, si conduc mult mai bine, fata de mama care are si carnet,etc.

Last edited by Addicted to N2O; 06-05-08 at 11:16.
Addicted to N2O is offline  
Old 06-05-08, 11:17   #29
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

asta cu fumatu........e din popor))...crede-ma.....addicted to n20..iti propun un test mic...dute si inchiriaza un scuter..sau imprumuta-l pe al unui amic..si fa un drum de 15-20 km...sa imi zici u mie ca stai la 45 de km/h???
extasy_cristU is offline  
Old 06-05-08, 11:18   #30
Addicted to N2O

Stage 1
 
Addicted to N2O's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 14
Default Re: mitsubishi eclipse 1999 gsx

nu mai spun ca, cand se suie mama la volan, cand ii da tata loganu prin oras...ii creaza spazme lu tata...odata sa suit mama la volan, sa mergem la maicasa...si nici macar la o intersectie mica nu ajunge...ca la o trecere de pietoni..care era in curba...in timp ce intorcea...era sa calce o baba pe trecerea de pietoni....ia tras tata volanu la 90 de grade cred
Addicted to N2O is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -