Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-07, 21:46   #1
Stefan88

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 6
Member of:
[DACIA]
Default 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Salut....ce vreau sa`mi iau o mashina...mai de zii q zii , diesel , sa ajunga kam in jurul valorii de 70 KW , ceva mai de varsta mea tinand cont k am doar 19 ani...Cine ma poate ajuta , m`am gandit sa aleg un ford focus hatchback din 2001-2002 de 90hp disel sau un opel astra....dk avetzi alte sugestii sunt deschis. Va multumesc anticipat !!!
Stefan88 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 22:50   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

masina care te aranjeaza cel mai bine pe tine este de fapt sunt mai multe
opel astra g 1.7 dti sau 2.0 dti
vw golf 1.9 tdi
renault megane 1.9 dci
renault clio 1.5 dci
opel corsa 1.2 ,1.4 B 1.7 dti
dacia logan 1.5 dci
etc
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 02:52   #3
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

vectra b2 2.0 dti 101 cp pe lant
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 06:58   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Opel Astra clar.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 13:02   #5
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Opel Astra ... prieteni stiu de ce
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 13:19   #6
Stefan88

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 6
Member of:
[DACIA]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Opel astra opel astra...dar din cate stiu eu au motorizarile slabe , si la confort lasa de dorit... , asa este sau ma insel ?
Stefan88 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 16:18   #7
hdc77ro

Stage 5
 
hdc77ro's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 923
Talking Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Quote:
Originally Posted by Stefan88 View Post
Salut....ce vreau sa`mi iau o mashina...mai de zii q zii , diesel , sa ajunga kam in jurul valorii de 70 KW , ceva mai de varsta mea tinand cont k am doar 19 ani...Cine ma poate ajuta , m`am gandit sa aleg un ford focus hatchback din 2001-2002 de 90hp disel sau un opel astra....dk avetzi alte sugestii sunt deschis. Va multumesc anticipat !!!
renunta la cele doua optiuni. mergi pe vw. golf in special, bora in particular. succes. daca vrei detalii ... nici o problema. dar mergi pe un sfat de la cine a avut si focus si astra
__________________
Primul pas intr-o strategie a cresterii nu este UNDE si CUM sa cresti CI sa decizi ce sa abandonezi...
hdc77ro is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 14:51   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Quote:
Originally Posted by Stefan88 View Post
Opel astra opel astra...dar din cate stiu eu au motorizarile slabe , si la confort lasa de dorit... , asa este sau ma insel ?
dieselurile sunt facute de isuzu si da... nu sunt foarte performante... cel putin cel 1.7dti are 12sec la suta da e un maestru la economie asta fiind scopul lui principal... un 2.0dti nu ar trebui sa-ti faca vreo problema... iti asigura destula putere... iar la confort n-ai dreptate... eu unu nu ma plang... dupa cum am vazut si intr-o revista... "suspensie tipic astra: nici prea comoda dar nici incomoda nici prea moale dar nici prea tare nici prea sport dar nici prea confort" iar scaunele te asigur ca-s mult mai comode decat unele de skoda de ex sau de logan (care-s drepte)... la ford nu stiu cum sunt...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 16:56   #9
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Quote:
Originally Posted by hdc77ro View Post
renunta la cele doua optiuni. mergi pe vw. golf in special, bora in particular. succes. daca vrei detalii ... nici o problema. dar mergi pe un sfat de la cine a avut si focus si astra
Clar ca vw golf,bora sunt peste astra si focus dar daca stai sa vezi in ce buget se incadreaza nustiu cate golfuri ar gasi in tara si intr-o stare buna si alea ar fi din 1999-2000.Si eu sunt cam in aceasi situatie ca el in alegerea unei masini tot cu acelasi buget dar tot la un golf 4 m-am gandit dar nustiu daca voi gasi ceva.Opelu este o masina draguta la exterior si mai putin placuta la interior dar din ce am mai citi si aflat de la propietari de astra sunt ieftine la intretinere si sunt deja cunoscute ca niste masini destul de fiabile .
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 17:48   #10
Stefan88

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 6
Member of:
[DACIA]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Da....costurile sunt mai mici la opel , dar la confort eu zik k nu se compara...am fost prin obor azi..din cta shi n`am vaz nik interesant ....uff!
Stefan88 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 18:20   #11
chitzi
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
chitzi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 165
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

vw golf 1.9 tdi
chitzi is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 20:34   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Quote:
Originally Posted by Stefan88 View Post
Da....costurile sunt mai mici la opel , dar la confort eu zik k nu se compara...am fost prin obor azi..din cta shi n`am vaz nik interesant ....uff!
tre sa intelegi ca astra e o masina mai sportiva ca fordu si na... cu cat e mai sportiva cu atat se mai reduce din confort...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 10:38   #13
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

Depinde ce aspecte te intereseaza: fiabilitate, consum, sportivitate, confort... la capitolul confort, eu cred ca toate sunt cam in aceeasi clasa, toate sunt confortabile. O masina mai sportiva este mai putin fiabila si are un consum mai mare.
Eu zic ca Astra este un compromis. Am prieteni cu Opel Astra 1.7... si sunt f multumiti. Consumul este excelent, sub cel al unui Ford, puterea (cuplul) este suficienta pt un mers mai sportiv, dar si pt a merge cu masina incarcata, iar confortul este excelent. Normal ca nu se compara cu alte masini mai "de lux", dar nici la pret nu se compara, nu? Iar fiabilitatea cred ca si-a dovedit-o in decursul timpului... eu zic ca toate modelele de Astra au fost f apreciate la vremea lor.
Costurile de intretinere la Ford si la VW sunt mari, asi spune chiar exagerate, pt masini de clasa medie... la Opel sunt ceva mai apropiate de realitate, de ceea ce ofera.
Toate masinile aflate in discutie sunt masini bune, sa nu se intelega ca am zis altceva, dar eu consider ca Astra e compromisul cel mai bun.

Sfatul meu este sa iti iei un Opel Astra 1.7 daca vrei un consum redus sau un 2.0 daca vrei ceva mai multa putere. Si, la fel cum i-am spus unui prieten care vrea tot Opel Astra (break fiindca are nevoie de portbagaj spatios si de consum redus), iti recomand sa mai ai rabdare pana se scoate taxa de prima inmatriculare....cel mai probabil incepand cu 1 ian 2008, si sa te duci in Germania dupa masina. In cazul in care vrei ACUM , mai bine iti iei euro 4, care, chiar daca costa mai mult, e taxa mult mai mica....si tot la banii aia ajungi, dar ai o masina mai noua si cu mai putini km (apropos: ai grija cu masinile de la noi, 99% au muuuult mai multi km decat cei afisati pe bord - toate au ~130.000 km )
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 04:29   #14
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

astra e mai sportiva decat Focus?.. sunt sigur ca a fost o gluma.. intr-adevar suspensia de la astra g care are spate semi-rigida ( ca si golf 4 dealtfel) este mai sportiva decat cea de la focus cu suspensie independenta la toate cele 4 roti ?!! ca si tinuta de drum oricum focus 1 este peste tot ce era in clasa compacta.. adica g4,astra , megane etc.. Ca si motorizari depinde pt ce iei masina.. daca vrei economie atunci ia-ti opel 1.7 dti consum mic.. Daca vrei agilitate atunci focus preferabil cu un diesel commonrail care nu sunt asa zgomotoase.. si consuma mai putin decat 1.8 tdi de 75 si 90 cai
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 12:22   #15
niku

Stage 5
 
niku's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 310
Member of:
[Opel]
Default Re: 7000 EURO buget - Ford Focus vs. Opel Astra

am astra 2.0 an 2000.la inceput am zis"mama ce trage motorul asta "diesel" si consuma putin la mers normal.dupa o perioada am am hotarat sa fac un remap .iar de atunci: masina trage pana in 4000 de te sperie in toate treptele la depasiri va garantez ca stau lipit de un 1,9 131cp pana la o anumita viteza.recomand motorul asta si fara remap este un motor foarte reusit si fiabil.distributie pe lant.
acu daca o luam si altfel .eu am avut probleme cu calculatorul pompei de injectie care a picat.22mil nou.interiorul este ok mai ales daca gasesti cu klima si nu A/C.este mult mai reusit bordul decat la Focus.
niku is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -