Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-07, 10:43   #1
AdrianB

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Post Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Salut!
Am nevoie de un sfat din partea voastra! Am un buget de 10-12K pe care, vreau sa-l folosesc cat mai bine! Am de ales intre urmatoarele:

-Ford focus Hatchback cu 5 usi,versiune trend, 1.4 benzina, mana a doua 19000 km 2005

-VW Polo luat de nou

-Clio 3 luat de nou

Argumente pro si contra despre fiabilitate, stabilitate, siguranta, consum.
AdrianB is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 11:45   #2
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Masina nou e masina noua, polo arata bine la interior fata de clio, la exterior e vorba de gustul fiecaruia. Ford-ul este plin de "bube"
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 11:55   #3
AdrianB

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

stiu ca ce e nou, teoretic e mai bun decat ceva mana a doua, dar tinand cont de faptul ca ford focus-ul nu are decat 19000 Km, si faptul ca am un buget limitat, m-am gandit sa le pun in balanta! Ce fel de "bube" are fordul?
AdrianB is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 16:16   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

The Mask face parte din secta VAG, nu il lua in seama! daca urmaresti posturile lui vei vedea ca militeaza vehement pt VW! In schimb daca te uiti pe clasamente de fiabilitate (j.d. power) o sa vezi ca Ford este inaintea Renaultului dar mai ales VW care e cam pe ultimele locuri! Eu as merge fara discutie pe Ford!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 16:25   #5
AdrianB

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

)) fiecare are dreptul la o opinie personala, pe mine ma intereseaza intradevar, niste pareri bazate pe argumente reale! Poti sa ma indrumi catre testele respective online, sau stie cineva unde pot gasi online teste comparative putere, fiabilitate, etc?
Multumesc, si astept si alte pareri de voi, sper insa sa fie argumentate corespunzator!
AdrianB is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 16:34   #6
Simion

Stage 2
 
Simion's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 38
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Nu as vrea sa zic eu ceva dar J.D. Power (http://www.jdpower.com/autos/) este o companie americana si testele se refera la piata americana punct (apropos. Unde e Renault la j.d. pe site din moment ce nu se vinde in state si oricum nu apare in topurile lor?)
Nu stiu ce vinde sau fabrica acolo vw etc dar pe acelasi top mai bine iti iei Aveo ca e Chevrolet si uite ce bine cotata e in topul ala.
Cel mai bine (la fel cum am facut si eu) este sa te dai cu fiecare masina in parte si sa pui in balans ce ti-a placut, ce nu ti-a placut etc.
Nu te grabeste nimeni sa o iei maine.
La fel ca si colegii as merge pe masina noua. Din purul fapt ca e noua. Nimic mai mult
Simion is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 12:02   #7
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

UNLORD stiu ca te deranjeaza adevarul, ca deh lucrezi la FORD(din cate am citit) Nu fac parte din secta VW ci doar mi-am exprimat pct de vedere. Stiu cum se plange lumea de service-ul FORD, de proasta lor prestatie, de bulelile care le dau, ca nu te lasa sa stai langa masina sa vezi ce-ti face, si cand pleci dupa revizie ai acelasi ulei si filtru (asta o stiu de la mecanicii din service). Cea mai mare prostie e sa-ti cumperi masina dupa clasamentul Jdpower, topgear sau mai stiu eu ce.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 14:28   #8
AdrianB

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Baieti, nu va certati, cel putin nu si pe thread-ul asta! Eu as dori pareri bazate pe fapte reale, pe experienta, si repet argumentate ! Si inca o data, fiecare are dreptul la o opinie!
Decat sa va impugeti reciproc, mai bine spuneti cat mai multe lucruri in favoarea parerii voastre, si lasati-ma pe mine sa decid!
Multumesc. Asfalt uscat ( prietenii stiu de ce! )
AdrianB is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 14:43   #9
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Adrian, din punctul meu de vedere nu este o alegere prea grea.

Trebuie sa-ti cunosti stilul de viata, resursele materiale si ceea ce vrei de la masina in cauza.

Personal, am condus intamplator toate masinile in discutie si militez spre polo in acest versus, insa, cel care va alege masina esti numai tu si sunt, cum ti-am zis si mai sus o serie de factori de care trebuie sa tii cont.

Nu as alege fordul sh pentru ca e greu de stiut istoricul detaliat al masinii, doar daca nu cumva cunosti proprietarul si iti poate garanta pentru bunastarea masinii.


Toate acestea fiind spuse sper sa le conduci pe toate, asa cum spunea si un coleg mai sus si numai atunci poti decide ce masina ti se potriveste mai bine.

O zi buna.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 17:35   #10
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
UNLORD stiu ca te deranjeaza adevarul, ca deh lucrezi la FORD(din cate am citit) Nu fac parte din secta VW ci doar mi-am exprimat pct de vedere. Stiu cum se plange lumea de service-ul FORD, de proasta lor prestatie, de bulelile care le dau, ca nu te lasa sa stai langa masina sa vezi ce-ti face, si cand pleci dupa revizie ai acelasi ulei si filtru (asta o stiu de la mecanicii din service). Cea mai mare prostie e sa-ti cumperi masina dupa clasamentul Jdpower, topgear sau mai stiu eu ce.
Nu lucrez la Ford, nu am 19 ani ca si tine (nu stiu de unde ai condus tu atatea masini si ai atatea informatii) in schimb am avut la firma Passaturi 1.9 TDI si Golf Variant si stiu cat de mult nu si-au meritat banii din punct de vedere al costurilor si fiabilitatii! Iar chestiile spuse de tine le-am auzit intamplanduse si la porsche Romania ba lucruri mai urate de exemplu schimbat piese ce functionau, cu unele noi! Sincer nu le iau in considerare! Iar din auzite se pot spune multe! Btw am avut si mondeo care a fost ok din punct de vedere al fiabilitatii si relativ ok din punct de vedere al serviceului! Si de ce nu m-as lua dupa niste clasamente facute de niste profesionisti? Sa ma iau dupa tine care vb din auzite("stiu cum se plange lumea")?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 17:54   #11
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Quote:
Originally Posted by Simion View Post
Nu as vrea sa zic eu ceva dar J.D. Power (http://www.jdpower.com/autos/) este o companie americana si testele se refera la piata americana punct (apropos. Unde e Renault la j.d. pe site din moment ce nu se vinde in state si oricum nu apare in topurile lor?)
Nu stiu ce vinde sau fabrica acolo vw etc dar pe acelasi top mai bine iti iei Aveo ca e Chevrolet si uite ce bine cotata e in topul ala.
Cel mai bine (la fel cum am facut si eu) este sa te dai cu fiecare masina in parte si sa pui in balans ce ti-a placut, ce nu ti-a placut etc.
Nu te grabeste nimeni sa o iei maine.
La fel ca si colegii as merge pe masina noua. Din purul fapt ca e noua. Nimic mai mult
Din cate stiu J.D. Power este o firma britanica dar cert e ca face si clasamente pt europa unde este bineinteles inclus si renault!

http://www.auto-motor-si-sport.ro/fo...ic,1016.0.html


btw vw polo e pe locul 100 din 119 overall!

Si inca un test al costurilor de service dupa parcurgerea a 100.000 km facut de nemti acolo unde vw e masina nationala! Se observa ca ultimele locuri sunt ocupate de vw! iar focus sta pe 4!

http://www.autobild.de/test/neuwagen...rtikel_seite=0

Sa inteleg ca mai bine il ascult pe nea caisa de la bloc care isi da cu parerea din auzite despre masini sau citesc un test facut de niste profesionisti? Probabil o sa ziceti ca sunt masluite...dar fiecare are dreptul la informare!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 01:11   #12
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Ce cauta focusu' aici?
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 01:16   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

poloooo nu necesita argumente... e vw si atat
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 01:16   #14
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

Focus e alta clasa , as merge pe asta personal , iar intre Clio si Polo....clar polo
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 06:03   #15
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Ford focus vs Noul Clio vs VW Polo

ii dau in mare parte dreptate lui Unlord...in ultimii ani Vw sta prost la capitolul fiabilitate..ca multe alte marci dealtfel..nu sustine nimeni ca la ford nu or fi probleme..numai ca si eu sunt de aceeasi parere..mai degraba as lua in considerare anumite pareri avizate si clasamente decat pareri subiective ale unor ilustri anonimi care probabil nu au condus in viata lor masina respectiva..vorbe de genul "am auzit" "zicea x" astea sunt egale cu zero atata timp cat se cere o parere bazata pe experiente proprii..in fine alegerea masinii trebuie sa tina cont si de necesitati pana la urma.. Focusul e alta clasa decat clio si polo...avantaje si dezavantaje..si masinile noi au dezavantaje.. Parerea mea e sa conduci fiecare model sa vezi care se potriveste cel mai bine necesitatilor tale si apoi sa alegi ...
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -