Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-14, 06:30   #1
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Pentru cei la prima masina

Observ ca majoritatea topic-urilor se da suma si o lista de masini si 2 trei chestii de multe ori superficiale.

Dupa mine, pentru a primi un sfat util nu este suficient si ar mai fi necesare cel putin urmatoarele:

Specificati daca suma include taxa de inmatriculare si suma de kick-start: asigurare, prima revizie, distributia daca e cazul, altele. (sumele pot fi considerabile raportat la valoarea masinii, cand aceasta e mica, personal la masina de 2300 de euro am ajuns la cca 3500 dar nu am fost surprins pentru ca m-am informat foarte bine inainte)

Aici as vrea sa mentionez ca sunt defecte pe care nu le poti verifica sau care presupune verificari atat de amanuntite incat nimeni nu le face.

Suma sa fie pusa in context, adica in ce caz ma incadrez:
1) mi-a cazut o "pleasca" de 2,3,10,x mii de euro vreau masina de toti bani si dupa aia nu am bani prea multi, sau dimpotriva:
2) filonul (de bani) e pe masura de gros vreau masina de suma x si imi permit la o adica si o reparatie de y euro dar nu vreau sa o bag direct in achizitie.

Un buget pe care sunt dispus sa-l bag lunar, automoilul nefiind o investitie, ci o masinarie (uneori infernala) de tocat bani, de multe ori cei la prima masina sunt surprinsi sa vada cat inghite chiar si cea mai fiabila masina.


Un nr estimat de kilometrii, dupa mine e cel putin dublul kilometrilor obligatorii (servici scoala) uneori nu se aplica (ca in cazul navetei cu multi kilometri zilnic) in alte cazuri depaseste triplu sau mult mai mult dar fiind vorba de prima masina nu ai de unde sa stii sigur e doar o cifra orientativa.

Cerintele minime ca dotari

Cat de necesara este masina: asta conteaza pentru ca inclina balanta intr-o parte sau alta cand e vorba costuri normale vs. performante, respectiv performante vs. posibile cheltuieli neprevazute

Daca topicul e aiurea si se sterge, no problem.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -