Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-13, 09:23   #1
Alerhyet
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Va salut oameni buni. Urmeaza sa schimb masina si eu, nu stiu sigur daca luna asta sau cel tarziu la inceputul anului 2014. Am vizitat targuri auto, am vazut cum stau preturile etc. Ca si suma, undeva la maxim 4000 de euro. Nu vreau sa fie inainte de anul 2000, si vreau consum redus, motorizare diesel. Am scris aici pe forum in speranta ca o sa ma ajutati cu o serie de sfaturi utile, la ce masini ar trebui sa ma uit, pareri, etc.
Va multumesc mult!
Alerhyet is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 09:40   #2
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Golf 4 .....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 11:02   #3
Alerhyet
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

M-am gandit si la golf 4, dar de audi a3 ce ziceti? Ma gandesc si la consum si sa nu fie benzina. momentan am o solenza din 2004 benzina si consuma in oras destul de bine
Alerhyet is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 11:12   #4
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

din punctul meu de vedere e bine sa-ti iei masina dintr-un parc din germania nu din RO ( caterinca cu budinca la km / adaosul bisnitarului / + exploatarea pe drumurile noastre EUROPENE ) . Te-ai putea orienta si spre un Opel astra H 2005 (preturile incep de la 3300 euro diesel / carte service ) mai stai cateva luni si mai adaugi inca 300 euro ca sa-ti ajunga de inmatriculare . Piesele si service ieftin , masina decenta ...Eu asta mi-as lua daca as avea 4000 de coco .
Cat despre audi (masina pt. cei ce au gologani / boierie ) sper sa nu te inscrii in randul cocalarilor cu masini vechi "Nu conteaza frate ca are 10 15 ani ... da' e AUDI ? e audi da nu vede " Sa mai vorbesc de faptul ca si cu brandurile scumpe ai probleme(turbina / injectoare etc ) ?!?!?! nici nu vreau sa ma gandesc daca ti s-ar strica ceva la ea cam cat ar costa piesa chiar si SH probabil mai mult decat ai dat pe masina

Last edited by PrasleaCelVoinic; 03-11-13 at 11:41.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 12:07   #5
Alerhyet
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

mersi mult praslea, am sa renunt de tot la audi atunci. probabil am sa ma orientez pe opel...
Alerhyet is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 14:21   #6
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Depinde si de ce vrei,4000 de euro fara taxa? Masina sa fie spatioasa sau micuta..etc. Daca as avea banii aia mi-as lua un Passat 2001-2004,1.9tdi 131cp. Raport exceptional putere/consum.
exilon is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 15:27   #7
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Octavia 1.9 Tdi...nici in cele mai rele cosmaruri nu o sa iti consume peste 8....motor fiabil, portbagaj urias, destul de silentioasa la interior.
Eu am un Golf 4, 1.4 16v...si pot spune ca la capitolul consum ma cam trage de portofel...caroseria este prea grea pentru motor asa mic...in schimb nu am ce sa ii reprosez la nici un alt capitol.
Oricum Octavia 1 si Golf 4, sunt practic aceleasi masini, multe elemente fiind comune.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 18:21   #8
Alerhyet
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 0
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

hmmph, pana la urma oare sa raman la opel?
Alerhyet is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 20:32   #9
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Astra G si Golf 4, oricum au fost pe acelasi segment de piata, au fost masini concurente, deci calitatea o sa fie oarecum la fel, la fel si fiabilitatea si consumul.
Deci alegi ce iti place, ca la final, tot acelasi lucru iei.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 21:52   #10
lovenady

Stage 5
 
lovenady's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 593
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Peugeot 207 1.6 hdi , consum mai mic decat golfu , piesele sunt cam la fel la pret , dieselu e mai silentios decat cel de la vw
sau 307 ,307 sw de la peugeot

vw bora 1,9 diesel ,masina de familie
citroen c4 1.6 diesel coupe/4 usi din 2008/2007
Seat leon 1,9 diesel din 2002
opel vectra/astra 1,9 diesel
vw passat cocosat tot 1,9 diesel
si de fite si mai scump la piese ,si consum mai mare bmw e46 320d ,2.0diesel

depinde de tine ce iti place si ce gasesti
__________________
http://clienti.b-zone.ro/aff.php?aff=2454
NOUL MIX FACUT DE MN PT IUBITORII DE MASINI
https://www.youtube.com/watch?v=Y8dy2S9VK0Y
NEW NEW MIX BY DJ 4VTUNING (EU)
https://www.youtube.com/watch?v=CTgldfmtOLs

Like la pagina mea de facebook:https://www.facebook.com/LiviuDesign03
New mix pe canalul meu de youtube ,numai bun de ascultat in masina
https://www.youtube.com/watch?v=m9FEaNRvwTY
lovenady is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 13:49   #11
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Astra G si Golf 4, oricum au fost pe acelasi segment de piata, au fost masini concurente, deci calitatea o sa fie oarecum la fel, la fel si fiabilitatea si consumul.
Deci alegi ce iti place, ca la final, tot acelasi lucru iei.
Adevarat ce zice colegul , alegerea este a ta . Eu sunt fan golf (sunt de parere ca e o clasa peste opel ) da' mi-am luat anul trecut o astra g 2004 (din Germania la semnatura ) . De ce ? la aceeasi bani cumperi un opel mai tinerel .
P.S. ce sa-ti zic ? succes in alegere ... la masina SH e si chestie de noroc . Eu zic ca am avut bafta , am facut 20.000 km intr-un an si singura problema am avut-o cu garnitura de la etrierul de frana fata / 30 de lei m-a costat )
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 14:02   #12
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Va salut cu respect! Am nevoie de sfaturi.

Vreau si eu sa vad Octavia 1 diesel inmatriculata cu km decenti sub 4000 euro
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -