Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-13, 00:10   #1
cezardacia

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 35
Default Comparatie costuri intretinere.

Buna, astept pareri despre bmw 318tds si golf 4 1.9tdi.
In principal costuri de intretinere, fiabilitate, consum. Care ar fi mai convenabil. Mi-ar place bmw-ul pentru ca este mai spatios decat golf-ul (in cazut golf-ului scurt) Golf 3 nu mi-as lua. pur si simplu este prea comun si nu imi place, nu ca E36 nu ar fi comun, dar ala imi place comparativ cu golf 3.
Peste 6 luni fac 18 ani si la optiunile astea m-am gandit. Nu spun ca imi iau masina exact la 18 ani, poate sa mai dureze un an sau mai putin/mult. Nu stiu mai absolut nimic nici de limita bugetului. Stiu insa ca as prefera ceva sh, diesel, sub 2000cmc, Si stiu ca nu o sa imi permit ceva mai nou de 2001, cam asa. Sa fie fiabil, impozit/taxe mici.
Pareri si alte pareri sunt bine venite. Multumesc!

Last edited by cezardacia; 24-01-13 at 00:34.
cezardacia is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 00:36   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

sa faci intai 18 ani, sa iei permisul, sa ai un buget si atunci putem sa te sfatuim. pana atunci poti doar sa visezi
steffan is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 00:38   #3
cezardacia

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 35
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

da, asa este. Ce ,,fain,, e sa visezi
cezardacia is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 02:38   #4
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Din 99 BMW este e46, nu e o masina ieftina la intretinere, golful poate fie foarte ieftin la intretinere.
Cand vine vorba de buget, adu in discutie si bugetul lunar sau anual alocat masinii.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 07:22   #5
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

golfu 4 de 90 de cai e cel mai fiabil .. mai ales daca e sdi ( fara turbo ) .. nu ai cum sa strici motorasu ala ..

nu face nazuri la motorina si nu ai nici grija ca iti pica vreun injector ..ca la pompeduze

la golfuri pica de obicei casetele ( intra apa in burdufi )

la bmw mecanica/ suspensia e de 3ori mai scumpa si trebuie sa iei in considerare ca nu o sa avem drumuri prea curand .. consumabile mai scumpe .. plus ca e mai veche si ca tabla si ca tot ..

e36 arata intradevar mult mai bine .. dar .deh ..pana la urma o sa iei masina care iti place cum arata

ps cu golfu no sa poti face covrigi pe asfalt )
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 11:17   #6
cezardacia

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 35
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Golful este foarte comun, deci da, este mai fiabil si mai nou ca e36. De aceea m-as fi gandit mai mult la golf. La e36 m-am gandit doar din cauza ca imi place cum arata si ca are portbagaj. intr-addevar mai buna alegere e golful pe langa e36, cand vine vorba de intretinere. Si nu, nu as fi ales e36 sa fac covrigi Pentru ca nu imi permit, si pentru asa ceva nu as fi ales o masina cu motor mic, si diesel
cezardacia is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 12:29   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

intretinerea la un e36 nu este deloc asa mare fata de un golf 4, uneori poate sa fie chiar mai ieftina
steffan is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 14:09   #8
cezardacia

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 35
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Nu stiam de sdi. Ar fi chiar bun pentru ce imi trebuie mie. Stie cineva daca are distributia pe lant sau curea?
cezardacia is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 14:19   #9
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Quote:
Originally Posted by cezardacia View Post
Nu stiam de sdi. Ar fi chiar bun pentru ce imi trebuie mie. Stie cineva daca are distributia pe lant sau curea?
e pe curea
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 15:12   #10
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

si oare cate sute de mii de km are un diesel sdi de 64 cai pus pe un golf 4 de prin 2000. mai ales ca tipul asta de motor a fost ales de firmele care foloseau masinile cele mai uzate, sau foarte des de taxiuri. eu nu as alege SDI niciodata. mai bine ma amagesc cu 1.2 benzina!
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 18:49   #11
cezardacia

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 35
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Are tata un mercedes c220 cdi, din 1998 si are acum peste 540.000 km. si doar ca ii oscileaza relantiul. A spus ca un injector nu isi face treaba bine.. in rest a spus ca ulei nu papa.
cezardacia is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 19:17   #12
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

si tu compari c220 cdi din 1998 cu un vw golf 1.9 sdi?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 22:01   #13
cezardacia

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 35
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Ma gandeam la motoarele diesel in general, ca sunt trainice
cezardacia is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 02:32   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

nu doar la motor trebuie sa te gandesti pt ca cu cateva sute de euro ti-ai pus alt motor. asa stiu si eu un E250 turbodiesel din '96 cu 800 000 km la care nu s-au schimbat decat 2-3 furtune care crapasera din cauza vechimii, in rest doar 2 ambreiaje schimbate si doar consumabile. in fine 1.9 sdi sunt foarte lesinate, nu au deloc vlaga in ele, rulate foarte mult si nu mai sunt acum asa ieftine la intretinere.

la e36 in schimb gasesti ce vrei la dezmembrari la preturi bune, iar consumabilele sunt destul de ieftine ca modelul este deja vechi. per total mi se pare mai ieftin de intretinut un e36, insa nu recomand deloc tds-ul. daca vrei e36 alege benzina (320i sau 318is) sau daca vrei diesel cauta golf 4 1.9 tdi (nu sdi) 90 cai (cod motor ALH). este foarte fiabil si singurele probleme care mai apar sunt turbina (250E) si pe la EGR, insa eu spun ca merita. trebuia sa ai insa in vedere ca la o masina diesel de 12 ani vorbim de la 250 000 km in sus, ce vezi mai putin sunt umblate sau garantat nu au un pret deloc mic.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 09:52   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Comparatie costuri intretinere.

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Din 99 BMW este e46, nu e o masina ieftina la intretinere, golful poate fie foarte ieftin la intretinere.
Cand vine vorba de buget, adu in discutie si bugetul lunar sau anual alocat masinii.
La ceea ce a spus RVL2000 ia in calcul si noua taxa de timbru care s-ar putea sa mai adauge un 25-50% la valoarea masinii daca o vrei pe numele tau.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -