Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-12, 19:07   #1
MKVGTI
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default GTI vs GT.

GOLF 5 2.0 TFSI ( 200 CP )(GTI) sau GOLF 5 1.4 TSI ( 170 CP )(GT) ?
MKVGTI is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 20:13   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: GTI vs GT.

Golf 5 2.0 TDI ( 170 cp )(GTD)
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 20:59   #3
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: GTI vs GT.

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Golf 5 2.0 TDI ( 170 cp )(GTD)
NICIODATA!
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 21:35   #4
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: GTI vs GT.

Quote:
Originally Posted by turbonetta© View Post
NICIODATA!
niciodata probabil ca nu iti place diesel......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 01:00   #5
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: GTI vs GT.

Nu se compara deloc cele doua. Alege GTI-ul! are alta viata in el. GT-ul e si el fasnet insa se simte ca motorul este cam mic, cu toata puterea lui. ce-i drept la consum-ul de carburant GT-ul castiga, insa daca ai ocazia sa iei un GTI mai conteaza 1-2 litrii in plus? si nu vorbesc deloc din auzite, am mers destul cu ambele, chiar si cu GTD-ul. Daca ar fi sa fac un clasament al celor trei la cat de placut se conduc pe primul loc ar fi detasat GTI-ul (foooarte placut!) apoi GT-ul si ultimul GTD-ul.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 13:06   #6
MKVGTI
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: GTI vs GT.

Ma, ce-i drept asta am auzit si eu, GTI-ul e absolut superb...si da, chiar nu conteaza 1-2 litri in plus la consum fata de GT, dar eu nu am bani de masina noua, astfel incat imi iau second-hand, si mi-e tare teama sa nu-mi iau o mare mare teapa..., am gasit un GTI second-hand 10.500 euro, pret negociabil, poate se ajunge la 10k...dar tot mi-e frica. Am mai gasit cateva GTI-uri la pret mai mic gen 8k EURO si erau destul de ok in poze, parca PREA ok. Am si eu o intrebare , cat ma costa pe langa pretul masinii , celelalte taxe ?
MKVGTI is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 19:19   #7
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: GTI vs GT.

Ce taxe ? Inmatriculatul pe numele tau va fi ~300ron daca te ocupi tu.
peter is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 20:26   #8
MKVGTI
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: GTI vs GT.

da...dar mai e RCA care e mai scump <26 ani, iar CASCO...daca e sa-mi fac tot asa, e scump...deci nu cred ca va fi pe numele meu, nu are rost sa platesc bani in plus, si asa o sa dau destui la benzina , vreau sa stiu tot ce e posibil despre GTI-urile care se vand second-hand, la ce trebuie sa fiu atent...asa stiu in mare parte la ce sa ma uit cand cumpar o masina sh, dar aici e mai altfel, nu vreau sa o iau si sa bag inca jumate din cat a costat masina ca sa mearga...si e posibil sa nu o iau din Romania pentru ca na, stie toata lumea de ce, posibil sa o iau din Germania...asa ca va rog, cei care au GTI sau si-au cumparat GTI sh, as vrea niste sfaturi, si as mai vrea sa stiu in ce an s-au facut cele mai bune(adica interior si fiabile, cat de cat ) GTI-uri ?

Multumesc!

Last edited by MKVGTI; 11-12-12 at 20:32.
MKVGTI is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 23:52   #9
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: GTI vs GT.

asigurare? ~750 ron pe an, impozit ~200 ron.

sa verifici partea mecanica foarte bine, tester, eventual un test la reprezentanta. cum motorul este turbo, sa verifici turbina, ambreiajul, cutia. stai linistit ca nu este asa sperietoare masina. si eu umblu zilnic (aprox 70-100 km pe zi) cu o masina despre care toti cand aud de ea zic: vai frate consuma asta de rupe.

urca-te intr-un GTI, da o tura (dar nu de 100m, mergi si tu minim 10-20 km sa iti faci o impresie calumea) si te astept cu un post. eu iti spun ca o vei cumpara imediat, nu o sa iti mai stea gandul la altceva.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 00:02   #10
MKVGTI
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: GTI vs GT.

Eu sunt prea disperat dupa masinuta asta, toata lumea zice asta, am citit si pe alte forumuri ca s-au plimbat cu GT, TDI, GTD, si cand s-au urcat in GTI, au stiut ce tre' sa-si cumpere. O sa ma mai interesez mult pana o s-o cumpar pentru ca as vrea s-o tin destul de mult timp si nu vreau sa regret alegerea si aici ma refer sa se strice din 100 km in 100 km, poate pana in vara o sa o cumpar, daca sunt sigur 100% ca masina pe care o vreau, ma tine. Deci cat mai multe sfaturi si sa imi ziceti ce probleme ati avut GTI-sti cu ale voastre masini.

Apreciez orice sfat!
MKVGTI is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 00:16   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: GTI vs GT.

eu nu am avut GTI ca masina personala, dar stiu cativa posesori si daca masina e ingrijita nu sunt probleme mari. in rest, iti dai seama ca la suspensia aia sport mai schimbi o bucsa, o bieleta, un cap de bara, o janta stramba, insa de probleme mari nu am auzit. decat pe la interior niste greierasi, sau de la haion pistonasele alea. la alea mai omorate, turbine stricate, ambreiaje, planetare.... depinde cum a fost intretinuta masina
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 15:02   #12
MKVGTI
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: GTI vs GT.

Ce an de fabricatie imi recomandati ? De ce ?
MKVGTI is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 15:17   #13
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: GTI vs GT.

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
asigurare? ~750 ron pe an, impozit ~200 ron.

sa verifici partea mecanica foarte bine, tester, eventual un test la reprezentanta. cum motorul este turbo, sa verifici turbina, ambreiajul, cutia. stai linistit ca nu este asa sperietoare masina. si eu umblu zilnic (aprox 70-100 km pe zi) cu o masina despre care toti cand aud de ea zic: vai frate consuma asta de rupe.

urca-te intr-un GTI, da o tura (dar nu de 100m, mergi si tu minim 10-20 km sa iti faci o impresie calumea) si te astept cu un post. eu iti spun ca o vei cumpara imediat, nu o sa iti mai stea gandul la altceva.

trebuie sa te contrazic,dar cel mai ieftin r.c.a la varsta lui este 505 lei pe 6 luni,iar pe un an 964 lei....iar de la 1 ian 2013 mai mult....
dar nu vad asta o problema pentru care sa nu cumperi masina.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 15:21   #14
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: GTI vs GT.

Quote:
Originally Posted by MKVGTI View Post
Ce an de fabricatie imi recomandati ? De ce ?
aceeasi masina imi caut si eu.....dupa sarbatori imi iau sigur,tinem legatura si te anunt ce sa iei sau sa nu iei....sunt convins ca in momentul in care o sa incep sa ma duc sa le vad si sa le iau la puricat o sa gasesc si gunoaie.......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 15:45   #15
MKVGTI
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: GTI vs GT.

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
trebuie sa te contrazic,dar cel mai ieftin r.c.a la varsta lui este 505 lei pe 6 luni,iar pe un an 964 lei....iar de la 1 ian 2013 mai mult....
dar nu vad asta o problema pentru care sa nu cumperi masina.....
astea nu sunt o problema, problemele sunt alea sa nu fie vai de mama ei masina si s-o repar mereu...si sa dau multi multi bani...si sa fii convins ca o sa gasesti gunoaie...spor la cautat informatii si anunturi! si tinem legatura.
MKVGTI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -