Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-12, 17:24   #1
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default un mic ajutor ........

Sal,am o mica problema ,vreau sa-mi achizitionez un auto pana in suma de 2700 euro (neinmatriculata),idea e ``ca`` sunt varza la masini ,nu stiu nimic ,sunt afon complet ,am permisu de 4 ani,sunt sofer pe o dubita dar cum am mai scris si mai sus sunt petarda.
Deci un golf4 in 3 usi vs opel corsa 3-5 usi vs ford focus 3-5 usi(dupa 2001 toate), kilometraju nu ma intereseaza ,as dori daca se poate sfaturi in privinta motorizari,,din start exclud motoru de 1 l de la opel,,daca se poate astept sfaturi despre auto de mai sus,,sau alte auto
ms
gacero is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 11:38   #2
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

nimeni nu vrea sa ma ajute ,,peste 7-8 zile am banutii,,mi-a mai sarit in ochi opel vectra(2001), si ford fiesta,,iar bugetu l-am maarit la 3000 euro(neanmatriculata),,sper sa ma ajute cineva ,,in privinta motorizarii sa fie maxim motor de 1.6 la toate,,
astept un mic ajutor
P.S. fiat stilo 1.6 merita ?

Last edited by gacero; 03-11-12 at 11:41. Reason: fiat
gacero is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 13:43   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: un mic ajutor ........

eu recomand 1.8 sau 2.0
steffan is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 14:01   #4
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
eu recomand 1.8 sau 2.0
, stefane mi-a trecut de mult,ideile de raceer,,am avut in trecut un golf3 1.8 din 97 ,90 cp,,eu locuiesc in militari si aveam serviciu in baneasa,,dimineata la 7-8 podu grant e full si i-mi lua 12 /100,,,acum am evoluat (sotie+o fetita mica),si ma uit la o masina cu un consum cat mai decent,am un prieten care are un fiat stilo din 2001 motor 1.6 si in oras are consum 7-7,8,maxim 8,,si baga picioru in ea,,la consumu asta m-as arunca la un fiat dar am auzit ca sunt praf pe partea electrica,, in schimb nu stiu nimic despre ford,opel,,la vw mai ma pricep cat de cat,,astept in continoare ideii,,propuneri de auto
ms

Last edited by gacero; 03-11-12 at 14:19.
gacero is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 14:24   #5
ZaShark
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: un mic ajutor ........

Salut. Acum depinde si cati kilometri faci intr-un an. Daca faci mai mult 20000 eu recomand Golf 4 1.9 TDi. Este o masina spatioasa, confortabila si fiabila ( + consum destul de mic pe diesel ) deci o masina numai buna pentru o familie mica. Daca faci mai putin de 20000 de km sau nu iti place dieselul iti recomand 1.6 FSI ( consuma ceva mai mult ). Urmatoarea masina care as alegeo din cele enumerate de tine ar fi Focusul-ul pentru fiabilitate. Sper ca te-am putut ajutat putin
__________________
ZaShark is offline   Reply With Quote
Old 03-11-12, 15:38   #6
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

Quote:
Originally Posted by ZaShark View Post
Salut. Acum depinde si cati kilometri faci intr-un an. Daca faci mai mult 20000 eu recomand Golf 4 1.9 TDi. Este o masina spatioasa, confortabila si fiabila ( + consum destul de mic pe diesel ) deci o masina numai buna pentru o familie mica. Daca faci mai putin de 20000 de km sau nu iti place dieselul iti recomand 1.6 FSI ( consuma ceva mai mult ). Urmatoarea masina care as alegeo din cele enumerate de tine ar fi Focusul-ul pentru fiabilitate. Sper ca te-am putut ajutat putin
Sal.Mai mult de 20000 nu cred ca,o sa fac,,golf 4 1.9 diesel e ft bun dar deja i-mi dapaseste bugetu daca gasesc un golf 4 cu 1.9 ,m-ar duce pre-a mult inmatricularea 80% din auto construite in 2001-2003 sunt euro 3 numai inmatricularea costa peste 1000(motoare diesel) euro +200-300 restu R.A.R e.t.c(sa nu mai scriu si de taxe,impozite,asigurare+costurile de intretinere a uni diesel,,care sunt mult mai mari fata de un benzinar).,deci varianta asta cu motor diesel cade din prima.(poate dieselu de la ford fiesta si opel corsa 1.3)
Ce-a mai buna varianta e un motor pe benzina maxim 1.6,(ford,vw,fiat),sau 1.2 de la opel,totusi trebui sa ma gandesc si pe viitor,la costurile de intretinere,consum,fiabilitate,toate astea conteaza la mine, pentru ca eu nu sunt un baiat de bani gata,,,multumesc pt post.
P.S. astept in continoare ``un mic ajutor``

Last edited by gacero; 03-11-12 at 15:41.
gacero is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 21:59   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: un mic ajutor ........

1.6 de pe golf sau de pe focus consuma 10-11-12 in oras. eu chiar am facut un test cu cineva, el cu focus normal 1.6 eu cu st-ul si la acelasi stil de mers exact prin acelasi trafic a lui a consumat cu 0.5L mai putin. diferenta asta eu zic ca este un nimic. sa te feresti totusi de 1.4 pe caroserii de focus/golf iar pt corsa eu recomand 1.4 90 de cai
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 16:19   #8
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: un mic ajutor ........

Astra G benzina 1.4 adus din Germania. Consum decent piese ieftine , distributie pe lant..daca faci km putini clar iti trebuie benzinar .La 3000 eur iti gasesti masina decenta.

Last edited by 78KLM; 05-11-12 at 16:23.
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 18:07   #9
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

Skoda Fabia 1.4 benzina sau daca mai dispui de cash 1.4tdi
peter is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 19:40   #10
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

pfuuu,dezamagit la maxim cand am vazut ce consum au motoarele 1.6 (scap de drac si d-au de tasu),,
deci mi-a ramas opel astra g 1.4,skoda fabia 1.4.
Despre opel corsa 1.3 diesel sau ford fiesta 1.3 diesel,se pricepe cineva sa ma invete?
Din cate am inteles de la prieteni 1.3 de la opel e slabut la fiabilitate,,(sau sunt prost informat),de ford nu stiu nimic,,
multumesc pentru ajutor.
P.S. Consumu de la fiat e adevarat 8/100?

Last edited by gacero; 05-11-12 at 19:43. Reason: consum fiat
gacero is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 02:15   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: un mic ajutor ........

eu zic ca nu e, poate doar noaptea si mers normal, nu dat la ea.

eu tot spun ca diferenta de consum intre 1.6 si un motor putin mai mare nu este asa relevanta. gandeste-te ca si un logan 1.4 consuma 9 in oras. am un polo 1.4 tdi in familie. ca motor pana acum s-a dovedit fiabil, insa este foarte zgomotos (3 pistoane) si consumul de oras se bate pe la 6-7 in general. afara mergi si cu 3.5 dar sa nu te astepti sa defilezi.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 07:05   #12
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: un mic ajutor ........

Quote:
Originally Posted by gacero View Post
pfuuu,dezamagit la maxim cand am vazut ce consum au motoarele 1.6 (scap de drac si d-au de tasu),,
deci mi-a ramas opel astra g 1.4,skoda fabia 1.4.
Despre opel corsa 1.3 diesel sau ford fiesta 1.3 diesel,se pricepe cineva sa ma invete?
Din cate am inteles de la prieteni 1.3 de la opel e slabut la fiabilitate,,(sau sunt prost informat),de ford nu stiu nimic,,
multumesc pentru ajutor.
P.S. Consumu de la fiat e adevarat 8/100?
Un kit de ambreiaj Opel 1.3 diesel ajunge la 3000 de lei...
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 08:00   #13
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

Skoda fabia 1.4 benzina
Opel astra g 1.4 benzina
opel corsa 1.2 sau 1.4 benzina
ford fiesta 1.3 diesel sau 1.3 benzina
Din cele de mai sus treb sa aleg,,in dimineata asta am vazut un seat ibitza ,si cate stiu seat face parte din fam vw,
Astept in continoare ``un mic ajutor``, mai ales despre seat
multumesc
gacero is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 13:19   #14
gacero

Stage 2
 
gacero's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Re: un mic ajutor ........

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
eu zic ca nu e, poate doar noaptea si mers normal, nu dat la ea.

eu tot spun ca diferenta de consum intre 1.6 si un motor putin mai mare nu este asa relevanta. gandeste-te ca si un logan 1.4 consuma 9 in oras. am un polo 1.4 tdi in familie. ca motor pana acum s-a dovedit fiabil, insa este foarte zgomotos (3 pistoane) si consumul de oras se bate pe la 6-7 in general. afara mergi si cu 3.5 dar sa nu te astepti sa defilezi.
totusi un motor de 1.4 pus pe ditamai hardughia de caroserie la logan,e normal sa aibe consum 9 si e logic motor mic+caroserie mare=consum,
In mintea mea ma gandeam ca, un motor de 1.4 pus pe un golf,ford in 3 usi are consumu mai mic,avand in vedere ca,au caroserii mai usoare in 3 usi,dar uite ca nu am avut dreptate
multumesc pt post
gacero is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 13:22   #15
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: un mic ajutor ........

loganul este mai usor ca un golf/focus, iar la unele modele versiunea in 2 usi este mai grea decat cea cu 4.

daca tot vrei motor asa mic rezuma-te la fabia, ibiza, fiesta, corsa
steffan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -