Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-11, 12:30   #76
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by ballack View Post
schimba dealerul
Schimb constructorul.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 12:40   #77
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Citisem un review la XC70 si era o fraza de genul "the BMW X5 can go through 30 cm of snow. The XC70 can tow a X5 through 40 cm of snow"

Tare-s curios de Infiniti asta
Eu nici nu ma gandisem la masina asta. A fost de-ajuns insa sa o vad, sa ma urc in ea, sa o conduc. Pana la urma, alegerea unei masini e o chestiune foarte subiectiva. Sunt absolut convins ca sunt multi care vor spune ca nu merita, care vor face apologia Audi/BMW/MB/Jaguar/Lexus etc. Dar, asta mie-mi place.

Dupa ce o voi achizitiona, te invit sa facem o plimbare impreuna. Am un proiect de durata la Tg Mures si, cand ajung pe acolo (o data sau de doua ori pe luna), te invit sa vii de la Cluj si sa dam o tura (asa, vreo cateva zeci de kilometri), asta daca promiti ca esti baiat cuminte si conduci destul de safe.

Last edited by Reality Check; 03-11-11 at 12:43.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 12:43   #78
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Reality Check View Post
Eu nici nu ma gandisem la masina asta. A fost de-ajuns insa sa o vad, sa ma urc in ea, sa o conduc. Pana la urma, alegerea unei masini e o chestiune foarte subiectiva. Sunt absolut convins ca sunt multi care vor spune ca nu merita, care vor face apologia Audi/BMW/MB/Jaguar/Lexus etc. Dar, asta mie-mi place.

Dupa ce o voi achizitiona, te invit sa facem o plimbare impreuna. Am un proiect de durata la Tg Mures si, cand ajung pe acolo (o data sau de doua ori pe luna), te invit sa vii de la Cluj si sa dam o tura (asa, vreo cateva zeci de kilometri), asta daca promit ca esti baiat cuminte si conduci destul de safe.
Am sarit binisor de 500.000 de km fara incidente, deci cred ca nu vor fi probleme de safe driving.
Accept bucuros anticipat invitatia ta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 13:01   #79
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Am sarit binisor de 500.000 de km fara incidente, deci cred ca nu vor fi probleme de safe driving.
Accept bucuros anticipat invitatia ta.
A nu se intelege ca exprimarea dorintei legate de safe driving echivaleaza cu mersul cu viteza mica (poti merge incet si sa fii un maaaare pericol pentru cei din jur). Condusul in viteza e o placere si pentru mine.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 15:16   #80
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Cu ce ti se pare mai bun Infiniti ca Jaguar ? Cunosc cineva care vrea sa cumpere o masina tot in genul asta, a cam ramas cu gandul la Jaguar .
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 20:22   #81
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by dragos002 View Post
Cu ce ti se pare mai bun Infiniti ca Jaguar ? Cunosc cineva care vrea sa cumpere o masina tot in genul asta, a cam ramas cu gandul la Jaguar .
Incep prin a spune din nou ca alegerea unei masini este o chestiune subiectiva. De ce mi-a placut mie mai mult Infiniti M decat Jaguar XF (nu spun ca e mai bun, ci doar ca mi-a placut mai mult)?
a. mai mult loc pentru pasagerii din spate
b. izolatie fonica mai buna
c. absoarbe socurile mai bine
d. daca stai in spate in XF te simti la fel ca in serie 3 (ca sofer te simti minunat in serie 3, ca pasager in spate, nu-i prea bine)
e. scaunele de la Infiniti M sunt printre cele mai comode, daca nu cele mai comode in care am stat vreodata (si am mers ceva masini de lux: A8, serie 7, S-Klasse etc.).

Nu intru in detalii legate de motorizari pentru ca, daca vrei masina sportiva, gasesti si la Infiniti si la Jaguar (cu un plus de sportivitate pentru Jaguar, dar asta depinde de motorul ales; in plus, in Romania nu se vinde Infiniti M56). Design-ul exterior este o chestiune de gust, la fel si interiorul.
Cel mai bine este ca prietenul tau sa conduca ambele masini si sa o aleaga pe aceea in care se simte cel mai bine.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 21:02   #82
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Te felicit pentru alegerea facuta, este o masina extraordinara.Poate cand o sa ia drum in Bucuresti o sa o vad si eu si o punem fata in fata cu XF-ul de care vorbeam si care acum a ajuns la mine!
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 17:51   #83
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raresh01 View Post
Te felicit pentru alegerea facuta, este o masina extraordinara.Poate cand o sa ia drum in Bucuresti o sa o vad si eu si o punem fata in fata cu XF-ul de care vorbeam si care acum a ajuns la mine!
Merci!
Poate ca e mai simplu decat crezi. Parintii mei locuiesc in Ploiesti: de la Campina la Ploiesti ai doar 30 de km.
Joi am platit rezervarea masinii, sper ca in maxim o luna sa o conduc.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 20:36   #84
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Raresh01, miercurea viitoare ajung la ai mei. Lasa-mi un mesaj cu numarul tau si te voi suna ca sa ne intalnim joi sau vineri.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 20:40   #85
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Razvan,

luni ridic frumusetea din show-room. Daca vrei, facem o tura (nu foarte lunga pentru ca am de semnat un contract dupa amiaza).
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 12:10   #86
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Salut, din pacate, luni sunt complet prins toata ziua cu serviciul, deci nu ne intersectam luni din pacate

Cu alta ocazie.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 17:17   #87
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Sunt plecat din tara de maine pana dupa anul nou. Vorbim dupa si ne intalnim.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 17:34   #88
Tavi Hd
 
Join Date: May 2012
Posts: 0
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Cine stie sa imi spuna,care sunt reprezentantele Jaguar dintre cele de la Timisoara sau Cluj,OK din punct de vedere al profesionalismului angajatiilor?
Am cumparat de putin timp un Jaguar XF la 50000km si urmeaza sa-i fac revizia a 3-a si nu stiu la care sa ma duc,eu fiind din Hunedoara.

Va multumesc,astept un raspuns.
Tavi Hd is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 16:35   #89
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Dupa un an si trei luni de la achizitie, postez si cateva imagini ale masinii, multumind inca o data celui care mi-a recomandat o vizita la show-room-ul celor de la Infiniti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	M 30 - a.jpg
Views:	174
Size:	82.6 KB
ID:	2719578   Click image for larger version

Name:	M 30 - b.jpg
Views:	96
Size:	80.3 KB
ID:	2719579   Click image for larger version

Name:	M 30 - c.jpg
Views:	111
Size:	64.5 KB
ID:	2719580  

Click image for larger version

Name:	M 30 - d.jpg
Views:	107
Size:	43.7 KB
ID:	2719581   Click image for larger version

Name:	M 30 - e.jpg
Views:	159
Size:	56.8 KB
ID:	2719582   Click image for larger version

Name:	M 30 - f.jpg
Views:	125
Size:	55.8 KB
ID:	2719583  

Reality Check is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -