Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-11, 00:11   #1
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Salutare!

Peste vreo cateva luni se vor implini trei ani de cand voi fi detinut un BMW 320xDrive. Masinuta asta m-a purtat pana acum vreo 75 000 de km, mai incet, mai repede, cu un consum decent (6,2/100km). As vrea sa o schimb insa. Nu stiu cand va aparea urmatoarea serie 3 (daca apare peste doi ani, nu mai astept), asa ca m-ar interesa niste pareri avizate despre masinile mentionate in subiect sau si altele care sa coste intre 40 000 si 60 000 de euro (vreau DOAR masina noua, sau eventual una care sa aiba max. 10 000 de km parcursi).
Nu ma intereseaza sa ma dau mare cu o masina, ci sa ma deplasez din punctul A in B, C... Z in siguranta, bucurandu-ma de confort, poate de un condus mai sportiv uneori (asta cand sunt singur in masina - de cand cu bebele, s-au cam dus momentele astea).
Asa ca... va rog sa va exprimati opiniile. O sa fac si test-drive-uri (sau drive-teste-uri) in urma recomandarilor voastre (fara a avea pretentia unor pareri ultime: cam ce impresie iti poti forma in 10-15 km?) si o sa postez impresiile.

Va multumesc!
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 14:49   #2
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

In gama Sedan deluxe, ti-as recomanda sa treci pe la showroom-ul Infiniti si sa te urci putin intr-un M30ds sau M35s (vei sterge bmw-ul seria 5 de pe lista) iar lupta va fi intre XF, care 2.7d se comporta foarte ok, desi sunt numeroase cazuri cu problema la electrica. sau M30ds, care are un motor destul de rafinat pentru 3.0d.

Atat calitate interioara, cat rafinament, cat materiale folosite...totul este la superlativ fata de BMW. Plus, ca fata de BMW... Infiniti este mult mai exlusivist, iar ricul de furt oglinzi/embleme, scade drastic.
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 17:29   #3
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Raz6633,

multumesc pentru recomandare. Am un prieten care are FX37 si spunea ca este extrem de incantat de masina. Insa eu n-am condus niciodata un Infiniti, nu stiu cum se comporta, nu stiu cat de fiabile sunt motoarele.
Nu contest caracterul exclusivist al masinii in comparatie cu Mercedes E, BMW serie 5 (Audi A6 iese din calcul - pur si simplu nu-mi place, e doar o chestiune de gust), dar nu asta ma intereseaza, ci modul in care masina se comporta (imi petrec destul de mult timp in masina, iar in urmatorii trei ani e foarte posibil sa ajung la o medie de 35-40 000 km/an).

Voi merge insa si la un test drive cu Infiniti M30d, iar de la Jaguar imi face cu ochiul XF 3.0dS. Insa nici Jaguar n-am condus, nu stiu cum sta masina pe drum, nu stiu ce probleme au, la ce sa ma astept.

In privinta BMW stiu la ce sa ma astept: am deja unul, sunt foarte multumit de tinuta de drum, presupun ca serie 5 sta mult mai bine pe drum, insa nu exclud din start orice alta masina.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 23:26   #4
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Asa cum si eu mi-am vandut BMW-ul, pentru am achiztiona G35.. si sunt foarte foarte multumit, asa si tu vei fi foarte incantat de M30d...

Asta pentru ca... spre deosebire de noile BMW-uri care sunt fabricate in Angola de catre Turci.... Infiniti inca mai este fabricat in Japan, ca sa nu mai spun de costurile de servizare mult mai mici, intretinere, etc etc...

Nu este nici un dubiu in mintea mea, cum ca Infiniti la fel ca Honda... n-ar fi fiabila.

Atentie, cand zici infiniti, nu zici nissan... deci sa nu te gandesti ca cele 2 au ceva in comun... decat niste butoane, si softul de navigatie.

Eu am fost, si inca sunt fan inrait BMW... are ceva aparte... ceva special... dar asta nu inseamna ca nu ma inclin, in fata japonezilor, care ofera 2x mai multe optiuni, ofera comfort in plus... ofera materiale mai bune... ofera un pachet complet mult mai bun.. la un pret mai mic...


Inca o masina, desi.. nu prea se incadreaza in ceea ce-ti doresti tu, ar fi Honda Accord Executive, (recomand 2.4 benzina) o masina care are dotari de seria 5, dar la jumatate de pret, 31,000euro cu TVA.

Astept sa-mi spui cum ti s-a parut M30d.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 10:28   #5
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Am condus si XF-ul motorul de 2.7d, am condus si un 530d, si GLK-ul. XF-ul si GLK-ul fiind ale unui prieten de-al meu cu care am mers sa le achizitioneze si am fost alaturi de el in toata etapa cautarii unei masini. XF-ul dupa parerea mea este clar peste multe masini, iti ofera ceva special, are un aer mai nobil. nu stiu cum sa-ti explic. Mi se pare peste 530d, cel putin mie. GLK-ul si l-a luat pentru ca a avut inainte prima generatie de x3, care a dezamagit. Acum de noul x3 nu stiu ce sa zic, in privinta designului conteaza gustul fiecaruia, eu cel putin l-as lua pentru motoarele astea noi de 2.0d din care au scos multi caluit si cu un consum minim.
Insa eu as alege GLK-ul pentru ca este si SUV si nah cine stie poate o sa ai nevoie de asa ceva cat de cat acolo, oricum e clar ca nu e un offroader dar poate vei intalni situatii in care o sa ai nevoie+ ca drumurile noastre toate sunt cum sunt ar fi buna o masina cu o garda mai mare la sol. Nu zic nimic de q5 ca nu am condus si nu-mi place sa-mi dau cu parerae de masinile pe care nu le-am condus.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 18:28   #6
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Marti voi face un test drive cu Infiniti M30d; sper sa pot face si cu Jaguar XF. Motorul de 3 litri de pe Infiniti am vazut ca dezvolta 238 CP, sub cel de la BMW ori Jaguar.

Raresh01, GLK si X3 nu sunt in aceeasi clasa? Nu sunt amandoua SUV-uri mai mici (cele mari fiind M, respectiv X5)?

Din ce am citit pe net referitor la masinile astea, la capitolul dinamica nu stau mai bine decat BMW serie 5. De asta ma intereseaza sa stiu si parerea unora care au mai petrecut ceva timp la volanul lor.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 19:49   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

nu le-am condus, dar am citit un studiu facut de niste jurnalisti(nu mai retin exact publicatia). In urma drive-testului concluzia lor a fost urmatoarea:

X3 are un aer mai tineresc, se conduce aproape ca o berlina (acum e si normal ca un seria5 sa fie mai dinamic, ca doar e mare), atunci cand vrei sa te joci va face tot posibilul sa te simti bine.

GLK este complet diferit. sobru la interior, foarte confortabil, dupa spusele lor mult mai potrivit pt o persoana trecuta de prima tinerete.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 19:55   #8
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Imi cer scuze pentru greseala de exprimare. Cand faceam referire la superioritatea serie 5 in fata celorlate doua, aveam in minte Jaguar si Infiniti, nu X3 si GLK.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 09:53   #9
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Dupa parerea mea nu este o superioritate, poate ca o sa-mi sara multi in cap, insa masina luata ca un tot unitar XF este peste seria 5. Cel putin eu mi-as lua un XF.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 11:07   #10
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raresh01 View Post
Dupa parerea mea nu este o superioritate, poate ca o sa-mi sara multi in cap, insa masina luata ca un tot unitar XF este peste seria 5. Cel putin eu mi-as lua un XF.
Sunt de acord cu Raresh, atat XF cat si Infiniti M, prezinta un interior MULT mai rafinat, cu materiale mult mai calitative... si acum sincer.. nu-ti iei luxury sedan ca sa te duci pe circuit cu ea.. important este sa te duca de la A la B in cat mai comod posibil.

Sincer.... seria 5 este mult prea scumpa pentru ceea ce ofera, si este mult prea rece... prea lipsita de viata. unde... XF este un 'gentlemens car'

Parerea mea, condu toate 3 masinile, vezi care iti surade cel mai mult, dar lasa acasa prejudecatile, si lasa acasa acea zicala pe care o stim toti "DOMNE BMW E BMW" pentru BMW nu mai este BMW de mult timp.

Si japonezii, inca stiu sa faca masini.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 11:49   #11
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

"pentru BMW nu mai este BMW de mult timp." Tu ce etalon ai , e46-le de la avatar? Nu de alta dar e60, e90, iar in ultima instanta f10 sunt din ce in ce mai bune.Asa ca explica ce vrei sa zici mai sus.
"atat XF cat si Infiniti M, prezinta un interior MULT mai rafinat, cu materiale mult mai calitative... "
Serios?Ai mers vreodata cu F10 de zici ca are interior sub Xf si Infiniti m? Dinamic e peste ambele , iar motorul e si el mai bun.
Pretul e la toate in jurul a 50k . Cel mai sigur e un drivetest cu toate. ASa din auzite ar fi hilar pentru cineva sa dea 50 k pe o masina doar pentru ca x spune ca e nu stiu cum.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 14:49   #12
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
Sunt de acord cu Raresh, atat XF cat si Infiniti M, prezinta un interior MULT mai rafinat, cu materiale mult mai calitative... si acum sincer.. nu-ti iei luxury sedan ca sa te duci pe circuit cu ea.. important este sa te duca de la A la B in cat mai comod posibil.

Sincer.... seria 5 este mult prea scumpa pentru ceea ce ofera, si este mult prea rece... prea lipsita de viata. unde... XF este un 'gentlemens car'

Parerea mea, condu toate 3 masinile, vezi care iti surade cel mai mult, dar lasa acasa prejudecatile, si lasa acasa acea zicala pe care o stim toti "DOMNE BMW E BMW" pentru BMW nu mai este BMW de mult timp.

Si japonezii, inca stiu sa faca masini.
BMW F10 e o masina scumpa, asta e clar. Performantele motoarelor BMW sunt insa peste ale celor prezente atat pe Jaguar, cat si pe Infiniti (desi Jaguar are un motor interesant de 3 litri care dezvolta 275 CP; BMW are insa unul care dezvolta 313 CP, la Infiniti motorul de 3 litri dezvolta 238 CP - vreau doar masina diesel, nu ma intereseaza nimic pe benzina), iar sistemul xDrive nu e deloc de neglijat (la celelalte doua nu exista tractiune integrala). La consum cred ca BMW sta mai bine decat celelalte. Iar la tinuta de drum, nu stiu ce sa spun, pentru ca n-am condus niciuna dintre cele trei deocamdata. Dupa cum va spuneam insa, marti urmeaza primul test drive: M30d. Noul XF e disponibil pentru test drive la inceputul lunii octombrie (2.2 cu 190CP), transmisie in 8 trepte.

In privinta designului, totul e doar o chestiune de gust. Si, ca tot ne vorbim in zicatori, o stiti si voi pe aceea care spune ca "nu-i frumos ce-ti place tie, e frumos ce-mi place mie".

Keep in touch!
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 14:51   #13
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Pretul e la toate in jurul a 50k . Cel mai sigur e un drivetest cu toate. ASa din auzite ar fi hilar pentru cineva sa dea 50 k pe o masina doar pentru ca x spune ca e nu stiu cum.
BMW e mai scump decat celelalte doua. Jaguar si Infiniti sunt, in varianta standard, mai echipate decat BMW; cand incepi sa adaugi optionale pe BMW, descoperi ca pretul creste peste celelalte doua.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 15:16   #14
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Imi pare rau, interiorul de E60/E90 sunt sub orice critica, calitativ vorbim, ca sa nu mai zic ca interiorul de e90 fara navigatie, este comparabil cu interiorul de logan ca aspect. Da cei drept au imbunatatit mult F10le fata de era Bangle, dar... BMW nu mai este "the ultimate driving machine" asa cum se tot speculeaza peste tot.

Nu ca etalon nu am doar e46le de la avatar, dar am ca etalon seriile facute in aceea perioada, si nu zic eu, o spun mai toti criticii, ca ultimele BMW-uri adevarate au fost generatiile 2000-2002.

Si nu te mai aprinde atat, nu m-am luat de tine, mi-am spus punctul de vedere... si a se vedea ca desi pasionat de BMW fiind, am ales sa nu cumpar 335i, (rivalul direct) si mi-am cumparat alta marca...
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 15:19   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

S-au spus multe glumite pe aici.

1) Seria 5 e race ? Mult prea race ?! Nici macar M5-ul nu e race, e eventual sport insa Seria 5 nu e nimic. Sunt 2 masini de la BMW care se pot pune cu race in propozitie in ultimii ani, M3 CSL si M3 GTS, atat. Ce o fi atat de hardcore la un Seria 5 nu inteleg...

2) Materiale si interior nasol era la Seria 5 E60 insa la F10 au evoluat enorm, interiorul arata chiar bine si materialele sunt de top, finisate corespunzator. Mult peste E60.

Eu personal as alege Jaguar-ul, este mai rar/exclusivist si imi place foarte mult designul, desi daca e sa analizezi totul obiectiv nu stiu daca este peste Seria 5. Oricum la nivelul asta as alege masina in care ma simt cel mai bine si care imi place cel mai mult la cum arata, toate au dotari cu sacosa, interioare premium si asa mai departe, diferenta nu as face-o la ele. De infiniti nu pot sa zic nimic, nu am avut legatura cu vreunul, nici nu stiu daca am vazut pana acum.

PS - cand spui Inifiniti chiar spui Nissan fiindca este brandul lor dar asta nu e un lucru rau, Nissan e un brand ok imo.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -