Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-11, 00:18   #46
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by martinica View Post
asa o fi pt tine...ia vezi de ce cumpara BMW si MB (Jaguar) motoare de la Audi...in special de cilindree de 1.6-2.0 benzina.
100% 2.0 6 in linie e luat de la Audi care are 4 cilindrii... s-au mai inmultit pe drum.

si vezi ca Audi lucreaza mai mult cu Siemens acum, BMW cu Bosch.

Nu stiu ce sa ma fac ca au ambreiaje la fel, Luk oare asta inseamna ca BMW are ambreiaj de Renault?!

Lasand glumele: Multe marci auto au contracte cu diverse firme pt piese, dar asta nu inseamna ca si ele sunt la fel. Daca BMW si Mercedes au injectoare Bosch sau ambreiaje LUK sau transmisii ZF, 100% acestea nu vor fi identice!!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 01:22   #47
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Asta nu o mai auzisem, ca BMW si MB cumpara motoare de 1.6-2.0 de la Audi. Mai ales ca Audi nici nu prea are motoare asa mici, in general sunt preluate de la VW.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 12:29   #48
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by martinica View Post
asa o fi pt tine...ia vezi de ce cumpara BMW si MB (Jaguar) motoare de la Audi...in special de cilindree de 1.6-2.0 benzina.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 12:35   #49
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Dar voi nu stiti ca de fapt si Loganul de 1.5 are motorul de pe Smart de 1.5CDI, motor conceput Mercedes ) ) )
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 13:16   #50
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Of, of, of... se poate sa existe vreun subiect de discutie in care sa nu apara asemenea dispute? Colegul nostru de forum e mai putin informat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l persiflam, ci doar sa-l ajutam sa cunoasca mai mult.
Daca aveti comentarii referitoare la ce-mi doresc eu sa discutam aici, va rog sa interveniti. Daca nu, va rog sa tratati cu liniste subiectul.

Va multumesc pentru intelegere!
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 14:50   #51
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Eheeee,

astazi am facut test drive cu Infiniti M30d, echiparea GT Premium.

Masina arata si merge foarte bine. Materialele in interior sunt de o calitate ireprosabila, masina este foooooarte confortabila (chiar si in modul sport), nici macar la S-Klasse nu mi s-au parut scaunele mai confortabile. Te simti rasfatat in masina, atat ca sofer, cat si ca pasager.
Ce m-a cucerit a fost insa masina pe care o aveau in show-room: un M30d in echiparea de top, cu piele gri in interior: de-a dreptul superb!
As vrea sa scriu mai multe, dar un test drive de cativa kilometri in care am putut lua vreo 2-3 curbe usor mai in forta si am putut face 2-3 accelerari mai serioase nu mi se par prea concludente.
In rest, masina vine plina de dotari inca din varianta de baza, si, daca esti dispus sa platesti in plus, poti beneficia de o multime de dotari menite sa te ajute sa conduci in cat mai mare siguranta.

Impresia generala este ca masina este pentru oameni care vor fff mult confort (nici macar accelerarile mai accentuate nu te imping in scaun), e o masina grea fara a fi insa greoaie. Si, nu stiu, parca e pentru oameni ceva mai in varsta, trecuti de 40 de ani... inca ma gandesc insa la masina pe care o aveau in show-room...
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 19:46   #52
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Aceasi impresie mi-a lasat si mie M-ul.... Desi nu sunt fan diessel, masina m-a cucerit... mi-a sucit visele cum s-ar spune...

Ma bucur, ca intr-un fel imi dai dreptate, si vei constata ca doar XF-ul va avea un interior la fel de rafinat, si de stilizat, si de ireprosabil...

Masina este pentru oameni, care nu mai vor scandalul masinilor nemtesti, este o masina docila... dar care are suficiente resurse.

Nu stiu unde ai facut test drive, in bucuresti sau in pitesti, cert este ca in showroom in bucuresti este una gri, tot asa premium S... iar oamenii de aici, sunt destul de cumsecade cand vine vorba de test drive... am fost si am facut mai de mult test drive cu g37, si ne-am plimbat foarte mult, pana chiar si pe autostrada... deci...
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed


Last edited by Raz6633; 23-08-11 at 19:49.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 20:08   #53
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
Aceasi impresie mi-a lasat si mie M-ul.... Desi nu sunt fan diessel, masina m-a cucerit... mi-a sucit visele cum s-ar spune...

Ma bucur, ca intr-un fel imi dai dreptate, si vei constata ca doar XF-ul va avea un interior la fel de rafinat, si de stilizat, si de ireprosabil...

Masina este pentru oameni, care nu mai vor scandalul masinilor nemtesti, este o masina docila... dar care are suficiente resurse.

Nu stiu unde ai facut test drive, in bucuresti sau in pitesti, cert este ca in showroom in bucuresti este una gri, tot asa premium S... iar oamenii de aici, sunt destul de cumsecade cand vine vorba de test drive... am fost si am facut mai de mult test drive cu g37, si ne-am plimbat foarte mult, pana chiar si pe autostrada... deci...
Test drive am facut in Bucuresti. Si, DA, masina aceea gri m-a cucerit. Splendida! Exteriorul ca exteriorul, dar interiorul ei este de vis.
N-am putut face prea mult test drive pentru ca M-ul pe care il au este masina pentru presa (se poate vedea si in test-drive-ul facut de George Buhnici, test drive care poate fi vizionat pe youtube: https://www.youtube.com/watch?v=hH7q90Y6OMA), si-mi pare rau pentru asta. Mi-ar placea sa o incerc Bucuresti - Brasov, cred ca as putea sa ma edific mai mult in privinta masinii. Dar, nu cred ca se poate. Oricum, repet (scuze pentru asta), acel premium S este... de vis.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 20:38   #54
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Stiu acum cu ce masina ai facut test drive, este M30d-ul din fata cu Nr de Germania... corect?



Ai apucat sa asculti un DVD audio in masina? sa vezi cat de bine poate sa sune sistemul BOSE? Se apropie foarte mult de Mark Levinson din Lexus.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 21:19   #55
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Corect, de masina cu numere de Germania e vorba.
Am ascultat ceva muzica, dar... la radio (si cand ma gandesc ce CD-uri faine aveam eu in masina, numai bune pentru a testa sistemul lor). Oricum, foarte buna calitatea si o surpriza placuta boxele acelea mici de langa tetiere.
La capitolul sunet insa, sistemul acela de la Audi (Bang Olufsen?) e... rege.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 00:04   #56
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Nu vreau as te contrariez, dar te invit sa asculti Mark Levinson, de pe Lexus... mai ales pe un LS
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 19:38   #57
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
Nu vreau as te contrariez, dar te invit sa asculti Mark Levinson, de pe Lexus... mai ales pe un LS
Nu cunosc sistemul respectiv, deci nu-mi permit sa ma pronunt asupra lui.

Astazi am facut un test-drive cu Jaguar XF 3.0D S. Masina e faina, singura problema e ca acest test-drive l-am facut dupa ziua de ieri.
La capitolul confort, nu se compara cu Infiniti M. Desi am mers cu o masina care avea 275CP, nu am prea simtit cei 37CP in plus fata de Infiniti M.
Mi-a placut in schimb foarte, foarte mult sistemul audio Bowers&Wilkins (te da afara din masina), insa tare mi-ar placea sa am asa ceva, mai ales cand la semafor, opresc insi simpatici care vor sa ascult si eu manele: as putea contracara cu aria Reginei Noptii din Flatul Fermecat.
Jaguarul, cu cei 275CP ai sai, nu ofera accelerari spectaculoase (desi acul a urcat repejor spre 220km/h): ai senzatia ca totul trebuie sa se petreaca in liniste, calm, fara a fi bruscat.
Chiar cred ca daca n-as fi facut test-drive cu Infiniti M ieri, mi-ar fi placut Jaguarul XF. Asa insa... mi-a ramas mintea la masina din show-room.

Urmeaza ceva mai incolo BMW serie 5 (si nu vreau 520d, cu 184CP), apoi Mercedes E-Klasse si mai apoi voi trece la X3, GLK, Q5, poate si Volvo.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 19:45   #58
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Astept cu nerabdare, sa-mi povestesti, cum Seria 5 ti se va parea banala... chiar si 540d cu 308 cp ai sai.

si sincer... la modul cum scrii, si la modul cum povestesti, BMW/Mercedes nu sunt pentru tine. Nu ofera ceea ce ti-ai dori tu.


Ramane de vazut.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 20:23   #59
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
Astept cu nerabdare, sa-mi povestesti, cum Seria 5 ti se va parea banala... chiar si 540d cu 308 cp ai sai.

si sincer... la modul cum scrii, si la modul cum povestesti, BMW/Mercedes nu sunt pentru tine. Nu ofera ceea ce ti-ai dori tu.

Dintr-un punct de vedere, niciuna dintre masinile de care vorbesc nu este pentru mine: sunt masini mari, iar eu sunt... 1,77 si vreo 60 de kg.

Nu exista 540d cu 308CP, ci 535d, cu ... 313CP. (http://www.bmw.com/com/en/newvehicle...d&model_2=530d)
Si, sa nu uitam, BMW este, totusi, placerea de a conduce. Dinamica masinilor lor este una deosebita, iar Infiniti nu are... xDrive.

Mercedes reprezinta, sau cel putin reprezinta, etalonul in materie de confort.

Cand am cumparat serie 3, am facut achizitia usor neimpacat cu mine. E un aspect la care ma gandesc uneori si, pentru a-l aminti, imi permit sa amintesc o scena din Lista lui Schindler. La final, Oskar se intalneste cu cei pe care ii "cumparase", salvandu-i de la moarte. La un moment dat isi scoate o insigna si, plangand, spune: "as fi putut sa mai salvez o viata". Eu ma gandesc sa dau o caruta de bani pe o masina, iar alti oameni n-au ce pune pe masa... Am trecut peste gandul asta atunci, si e posibil sa trec si acum. Dar, nu pot sa nu ma gandesc uneori la chestiunea asta.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 21:20   #60
martinica

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

eu stiu ce vorbesc in schimb voi mari meseriasi de Ro cred ca nu aveti habar si va mai si unflati in pene............nu mai am nimic de adaugat asa ca va las sa va continuati treaba.
martinica is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -