Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-11, 14:24   #16
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Toate costa 50 k +- . EChipari similare preturile sunt similare.
Deci tu zici ca e46 e mai bun ca e90?Amuzant. La fel, sugerezi ca e39 e mai bun ca e60? Iar hilar .
Niste exemple concrete despre superioritatea xf-ului si m30 in comparatie cu f10 3.0 d nu ar fi mai bune? In plus eu nu inteleg ce legatura are "ultimate driving machine" cu interiorul. Chiar plecand de la premisa ineptica dealtfel, cum ca interiorul la f10 este calitativ sub cele de la xf si m30, atunci in mod sigur dinamica de rulare e mai buna la bmw. Si eu nu sunt nicidecum fan bmw, dar asta e adevarul. In fine , drivetest e solutia.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 14:25   #17
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
Asa cum si eu mi-am vandut BMW-ul, pentru am achiztiona G35.. si sunt foarte foarte multumit, asa si tu vei fi foarte incantat de M30d...

Asta pentru ca... spre deosebire de noile BMW-uri care sunt fabricate in Angola de catre Turci.... Infiniti inca mai este fabricat in Japan, ca sa nu mai spun de costurile de servizare mult mai mici, intretinere, etc etc...

Nu este nici un dubiu in mintea mea, cum ca Infiniti la fel ca Honda... n-ar fi fiabila.

Atentie, cand zici infiniti, nu zici nissan... deci sa nu te gandesti ca cele 2 au ceva in comun... decat niste butoane, si softul de navigatie.

Eu am fost, si inca sunt fan inrait BMW... are ceva aparte... ceva special... dar asta nu inseamna ca nu ma inclin, in fata japonezilor, care ofera 2x mai multe optiuni, ofera comfort in plus... ofera materiale mai bune... ofera un pachet complet mult mai bun.. la un pret mai mic...


Inca o masina, desi.. nu prea se incadreaza in ceea ce-ti doresti tu, ar fi Honda Accord Executive, (recomand 2.4 benzina) o masina care are dotari de seria 5, dar la jumatate de pret, 31,000euro cu TVA.

Astept sa-mi spui cum ti s-a parut M30d.
am mers ceva cu un accord din 2009 2.4i automat si pot spune ca nu as da banii pe o masina ca aia, nu ma incalzeste cu nimic un senzor in plus daca stau in ea ca in caruta. de la craiova la constanta a trebuit sa opresc de cel putin 4 ori ca sa imi revin si in plus mi-a mai consumat si 13 extern, e39 pe acelasi drum nu m-a facut sa cobor decat o data pentru a alimenta, si la acelasi mers ca si cu acordul a consumat 11. in schimb infiniti este cu mult peste orice, lasand la o parte felul cum arata, care e muuult peste masina desenate la betie de la bmw, interiorul, motorul, confortul te fac sa iti bagi xxxx in el de bmw oricat de pasionat ai fi ( cred ca poti confirma)
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 16:01   #18
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
am mers ceva cu un accord din 2009 2.4i automat si pot spune ca nu as da banii pe o masina ca aia, nu ma incalzeste cu nimic un senzor in plus daca stau in ea ca in caruta. de la craiova la constanta a trebuit sa opresc de cel putin 4 ori ca sa imi revin si in plus mi-a mai consumat si 13 extern, e39 pe acelasi drum nu m-a facut sa cobor decat o data pentru a alimenta, si la acelasi mers ca si cu acordul a consumat 11. in schimb infiniti este cu mult peste orice, lasand la o parte felul cum arata, care e muuult peste masina desenate la betie de la bmw, interiorul, motorul, confortul te fac sa iti bagi xxxx in el de bmw oricat de pasionat ai fi ( cred ca poti confirma)
Eu am mers cu accord 2.4 2010, manuala, si pot spune ca masina ofera multe pentru pretul ei, intradevar ca rafinament a scazut fata de modelul anterior (accord 2006) dar inca o data 31000 cu tot cu tva... un seria 3 dotat corespunzator sau a4, ajung undeva la 40+ cu tva.

Cand BMW a scos F10, mi-am soptit, ca intradevar BMW s-au intors la 180 de grade, intradevar masina ofera, are un design elegant, si un interior pe masura. Cu mult peste ceea ce ne-am obisnuit la e60/e90.

Apoi m-am urcat in M de la infiniti, si sincer... Seria 5, pare a fi o masina veche/demodata. Intradevar, BMW iti ofera o gama larga de motorizari, unde infiniti iti ofera 3 pachete de echipare, si 3 motorizari, aici au ei de pierdut mult, parerea mea. Dar, cum spunea cineva mai sus... drivetest-ul va spune totul, si masina care iti va vorbi, si care te va atrage cel mai mult aceea va fi masina ta.... Nici nu vreau sa intru in discutii despre servizare, si despre roadworthiness ale celor 3.

Eu stiu, daca ar fi sa-mi cumpar un luxury sedan in momentul asta, fara sa clipesc as alege M37S Premium.


Intradevar... confirm ceea ce spui tu...
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 16:58   #19
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
Nici nu vreau sa intru in discutii despre servizare, si despre roadworthiness ale celor 3.
Pai, te rog eu sa intri.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 21:29   #20
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

La CLS de la MB te-ai gandit?
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 21:45   #21
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raresh01 View Post
La CLS de la MB te-ai gandit?
Cred ca e mai scump cu vreo 20%.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 01:24   #22
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

un CLS e cam 70 000 cu dotari decente. Poate E Class.

Lexus iar ar fi calumea, dar nu au motoare diesel pe GS.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 10:06   #23
seatpower

Stage 4
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 205
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Am urmarit posturile voastre si vreau sa imi expun o parere personala ... nu crede-ti ca bmw/mercedes/audi au devenit masini comune... nush dar haideti sa parasim turma si sa mai incercam si alte masini, masinile mai sus mentionate de mine sunt la fel de multe ca loganurile. Sincer as incerca un jaguar sau infinity nu conteaza modelul, cred ca sunt firme serioase care merita atentie mai multa decat (bmw/mercedes/audi)
seatpower is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 10:35   #24
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Reality Check View Post
Pai, te rog eu sa intri.
Cu totii stim, ca BMW, are o reprezentare proasta la noi in tara din punct de vedere a service-urilor, plus angajatii showroom-ului/consilierii de service, avand de a face cu toate culorile de oameni ajung sa te trateze la modul "Asa ai un seria 5 de 60,000euro, asa si....?"

Toti cei care au avut un BMW, si care si-au facut servizarea la Automobile Bavaria (tot ce inseamna AB in tara) au plecat plangand din service, inclusiv eu cu E46le. Duci masina buna, si o iei mai stricata decat inainte.

Apoi nici Mercedes nu este mai stralucit, sunt foarte multi oameni care se plang de serviciile din service, si costumer service deplorabil.

Infiniti: Pana acum 1 an, cand a venit Infiniti in romania, cu showroom-uri, servizarile le puteai face la Nissan. Acum ai de ales, le poti face atat la Nissan cat si la Infiniti, cu toate ca Infiniti a fuzionat cu Auto Italia (si in service-ul unde se repara Fiat/Maseratti, se repara si Infiniti) Daca pana acum, pentru un infiniti asteptati 3-4 luni sa-ti vina o piesa, acum infiniti are si depozit in europa pentru piese, chiar si pentru masinile strict americane, asa ca piesele vin destul de repede.
In ceea ce priveste service-ul Infiniti, nu cunosc... m-am cam ferit de ideea la comun, eu mi-am facut servizarile la Badsi Nissan, (2 revizii, de cand am masina) si pot spune... ca fata de Automobile Bavaria (eu e46le) aici oamenii chiar s-au comportat extraordinar. Pana acum facand o paralela Nissan s-a comportat mult mai bine cu mine, decat cu BMW, din punct de vedere servizare.

In alta ordine de idei, pretul unei revizii (spune multe) difera foarte mult

Pentru un 320i (motor 2 litri, l6) revizia: filtre, uleiuri, la Bavaria costa 1400-1500lei cu tot cu manopera... BUN zic eu, masina premium, costuri premium.

Pentru un G35 ( motor 3.5 V6) revizia: filtre, uleiuri, la nissan/infiniti (pretul find cotat acelasi) 850lei cu tot cu manopera... OOPS, masina premium, cu preturi acceptabile... Daca trebuiesc si placutele inlocuite, pretul ajunge la 1100lei, dar NICI DECUM 1400-1500lei.

Sincer... sunt convins ca imi vor sari in cap multi, dar si acest aspect trebuie luat in calcul cand achizitionam in masina. Multi vor spune, domne ai banii de masina, ai bani de benzina pentru ea, pentru impozit, si pentru servizare... Ok perfect de acord, dar... multi nu dorm pe bani.. si totui daca se poate economisi o suma, de ce nu?

Ca roadworthiness, stiu multi care s-au plans de XF, pentru ca are o buba/problema cu electrica, multi s-au plans ca le-a cazut electrica. La Seria 5 noua, nu cunosc sa aibe probleme/bube de fabricatie, inafara de turbine/injectoare tipice la modelele diessel. La infiniti la fel nu ma pot pronunta nici in ceea ce priveste masina mea, o am de prea putin timp. Dar pot spune cu mana pe inima, ca am mai multa incredere in calitatea/fiabilitatea japoneza azi, decat am pentru calitatea/fiabilitatea nemteasca.

Last edited by Raz6633; 20-08-11 at 10:39.
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 15:20   #25
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Drum cu Jaguar XF astazi motorul de 2.7 Diesel: Ploiesti-Cheia-Brasov-Campina vreo 220 km ceva forja 4 oameni in masina si am urcat destul de mult. Consum indicat de computer de bord: 6.9l/100km. Eu zic ca e ceva.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 16:38   #26
martinica

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

si motorul de 2.7 de pe Jaguar de la marca e?
martinica is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 17:14   #27
Raresh01

Stage 4
 
Raresh01's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Cred ca este facut de PSA.
Raresh01 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 22:40   #28
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by seatpower View Post
Am urmarit posturile voastre si vreau sa imi expun o parere personala ... nu crede-ti ca bmw/mercedes/audi au devenit masini comune... nush dar haideti sa parasim turma si sa mai incercam si alte masini, masinile mai sus mentionate de mine sunt la fel de multe ca loganurile. Sincer as incerca un jaguar sau infinity nu conteaza modelul, cred ca sunt firme serioase care merita atentie mai multa decat (bmw/mercedes/audi)
Pe mine unul nu ma intereseaza ca masina sa-mi ofere "statut, prestanta etc". Masina este un mijloc de transport: vreau sa ma duca in conditii cat mai bune (confort, siguranta, uneori viteza) unde am nevoie. Nu-mi cumpar masina pentru fite, nu pentru a iesi in evidenta. Exista lucruri mult mai importante in viata decat imaginea (desi un nume bun valoreaza enorm), iar imaginea nu se formeaza si nu se mentine cu o masina. Stiti bine si voi cat de rau da sa vezi o masina frumoasa si sa auzi manele, sau sa coboare din masina o ceafa groasa, sau sa vezi ca proprietarul scuipa seminte pe geam.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 22:41   #29
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
un CLS e cam 70 000 cu dotari decente. Poate E Class.

Lexus iar ar fi calumea, dar nu au motoare diesel pe GS.
Lexus nu-mi place. Nu-mi cere motive, pur si simplu nu-mi place. Nu ma atrage cu nimic masina respectiva.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 22:42   #30
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Jaguar XF vs BMW serie 5; BMW X3 vs Audi Q5 vs Mercedes GLK

Quote:
Originally Posted by Raresh01 View Post
Drum cu Jaguar XF astazi motorul de 2.7 Diesel: Ploiesti-Cheia-Brasov-Campina vreo 220 km ceva forja 4 oameni in masina si am urcat destul de mult. Consum indicat de computer de bord: 6.9l/100km. Eu zic ca e ceva.
Miercuri voi face test drive cu Jaguar XF 3.0d S. Va voi impartasi apoi impresiile. (ale mele si ale sotiei )
Reality Check is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -