Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-06, 11:33   #1
anaval

Stage 2
 
anaval's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 34
Default Renault 18 Ajutor(Parerea Voastra)

Am gasit de vinzare un renault 18 din 1980 la 700 E si m-ar interesa sa o cumpar
dar mai intit vreau si parerea si a voastra cum vi se pare masina din poze ce probleme as putea avea daca merita bani astia etc astept pareri multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	R 18 1.jpg
Views:	200
Size:	29.8 KB
ID:	80701   Click image for larger version

Name:	R 18 2.jpg
Views:	141
Size:	51.3 KB
ID:	80702   Click image for larger version

Name:	R 18 3.jpg
Views:	208
Size:	57.2 KB
ID:	80703  

Click image for larger version

Name:	R 18 4.jpg
Views:	227
Size:	45.8 KB
ID:	80704  
anaval is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 21:50   #2
cata02

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1
Default Re: Renault 18 Ajutor(Parerea Voastra)

Salut,
Am fost posesorul unui R18 TURBO achizitionat in '92. L-am dat la remat anul trecut in mai ptr o noua masina.
Masina a fost adusa din afara. Pot sa spun ca a fost o masina beton. Nu stiu ce motorizare are masina ta, dar din ce vad in poze pot sa-ti spun urmatoarele:
Masina a fost revopsita. Renault nu folosea acea culoare la masini. in general erau vopsite in argintiu metalizat. pot sa-ti spun ca e o masina special facuta ptr romania- din lotul ptr raposatu - prinderea rotilor la misinile frantuzesti era pe patru buloane, nu trei ca la tine. dar daca motorul e mic nu-ti face probleme. In legatura cu motorul - pot sa-ti spun ca masina mea avea vreo 200.000km si mergea beton, nu papa ulei si consumul era rezonabil, cutia functiona ireprosabil, chiar i-am dat-o cuiva si a pus-o pe o dacie 1300 modificata. Caroseria - din pacate- e cea mai mare problema. Din cauza ei am renuntat la masina.Am cautat o caroserie buna dar in zadar. Era prinsa de coroziune (rugina) in proportie de 70%. In special la stalpii de la parbriz, in dreptul balamalelor de usa, pragurile, precum si placa din portbagaj. O alta posibila zona unde poate parea rugina este la motor sub grila de admisie a aerului ptr aeroterma si sub aeroterma.
In interior e f. spatioasa si scaunele sunt comode la drum lung.Potbagajul e cam mic, cam cat la dacie, din cauza rezervorului.
Piese de schimb nu prea mai gasesti decat la remat(originale) dar poti sa adaptezi si piese de dacie , ma refer la mecanica si la motor(daca-i pe benzina). In cazul in care o achizitionezi, si te intereseaza eu mai am 2 stopuri de spate ramase.
Pretul masini: nu-i putin, dar nici mult in functie de cum arata masina in realitate.
Succes.
cata02 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-06, 14:47   #3
anaval

Stage 2
 
anaval's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 34
Default Re: Renault 18 Ajutor(Parerea Voastra)

Multumesc pentru indrumari am si vazut masina si nu ma incintat cum arata si cum mergea motorul iar de vopsit asa este a fost vopsita si a inflorit pe sub vopsea rugina iar motorul mergea cam intrerupt in sarcina la relanti mergea frumos nu scotea fum decit cind pleca de pe loc mai in forta oricum multumesc
anaval is offline   Reply With Quote
Old 29-05-06, 07:10   #4
fuego

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 2
Default Re: Renault 18 Ajutor(Parerea Voastra)

a fost cu calculator de bord si injectie fosta ta masina , eu am fuego cu injectie turbo si nu stiu unde sa fac testul vezi rug mea pe forum, poate ma ajuti cu informatii
merci
fuego is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 23:51   #5
TURBO18

Stage 2
 
TURBO18's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 54
Smile Re: Renault 18 Ajutor(Parerea Voastra)

Renault 18 Este O Masina Solida Si De Incredere.Anu' Trecut In Septembrie An Cumparat Cu 300 Euro Un Renauly 18 Turbo Din 1982 Si In Prezent Mai Lucrez La Ea Din Motive Financiare Ca Prea Multa Rugina Nu An Gasit Decit In Partea Din Fata A Compartimentului Motor Si Putina In Portbagaj. Ca Mecanica Nu An Probleme Piesele Se Gasesc Usor Si La Preturi Acceptabile. Stie Cineva Unde Pot Gasi Piese Din Dezmembrari Ca Vreau Sa Arate Asa Cum Era Cim A Iesit Din Fabrica? A Motorul Turbo Pe Benzina De 1,6l Si 125cp E O Bestie!

Last edited by TURBO18; 15-06-06 at 23:53.
TURBO18 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -