Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-09, 18:30   #16
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: sugestii va rog

Si iar o sa iasa panarama si pe topicu omului ,eu zic sa va aptineti de la facut comentarii daca nu sunteti in cunostinta de cauza .
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 18:32   #17
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: sugestii va rog

tocmai andrei sunt in FOARTE CUNOSTINTA DE CAUZA.

nu e chiar asa cum se zice, Daca ai cap iati alta; asta tot timpu va fi la fel, uita-te si la orice marca de masina, cand o cumperi tu te astepti sa faci o afacere cu ea sau sa te folosesti de ea?
si Evil Yuri, lasa-ma frate cu Peugeoturile cu tot cu motoarele lor diesel, tata a condus un Peugeot boxer vreme de 2-3 ani, pana la 200 si ceva de mii de kilometrii parcursi cu ea; pe tot acest timp a avut urmatoarele probleme:
motor 2.2 HDI
3 schimbari de injectoare
3 probleme cu balamaele la usi
4 schimbari de suspensii - amortizoare cu arcuri cu tot, in toata aceasta vreme nu era normal sa se intample asa ceva.

momentan conduce un Mercedes Benz Sprinter model 2007 511 CDI 136 de cai - masina pe toba de esapament e mai curata decat un benzinar, nu a avut probleme deloc cu ea.

cat despre topicul omului cu o minima investitie poti sa-ti restilizezi interiorul, mergand la un expert ce lucreaza in fibra de sticla, dupa care o vizita la un tapiter auto.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 18:34   #18
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: sugestii va rog

Quote:
Originally Posted by Feze View Post
am gasit (in germania) luna trecuta un golf 4 (izbit putin la usa dreapta spate)din 2003 cu 2500E dar pana m-am gandit sa-l iau era luat

oricum nu ma grabesc, cand am prins oferta am dat banul
pai tu ce crezi ca dai doar 2500 pe el si gata? pai e 500 pe putin numai drumul..deci deja ajungem in 3000 , + reparatia ( ca era izbit si fac pariu cu tine ca avea motorul praf ) + taxa .. de la 1000 in sus.. deja te duci in sume mult prea mari.

Era aici pe forum un baiat cu o Alfa 146 frumoasa foc din 2000 la vreo 2200 daca nu ma insel. Bafta! ce sa zic..nu ai ce sa iti iei in banii astia
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 19:10   #19
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: sugestii va rog

pai poate sa-si ia vreo masina gata inscrisa in romania la vreo 2500 euro. gaseste un ford fiesta, ceva in clasa compactelor sau ceva mic.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 19:13   #20
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: sugestii va rog

asa pot spune si eu peugeot 206 / ford fiesta / vw polo dar ar fi urat din partea mea sa te orientez la o masina mini cand tu aveai in cap A4 sau pisoi.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 19:17   #21
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: sugestii va rog

hmm, cam amuzant deja topicul omului; cel mai simplu e sa cauti pe mobile.ro sau mobile.de si acolo filtrezi si tu...
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 19:19   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: sugestii va rog

http://www2.***********/vs2cautaauto....++Cauta+%21+++
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 21:16   #23
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: sugestii va rog

frate cumparati golf 4 tdi, alea da masini! nu toate panaramele de peugeot care fac sau au facut motoare diesel pentru bmw, volvo, mitsubishi, jaguar, range rover si altele care imi scapa. Asculta la mine, aia care au pus motoare de peugeot pe marcile alea sunt prosti, nu stiau ce motoare slabe sunt si si-au luat teapa toti, tu asculta-ma pe mine, posesor de logan ca si tata a avut la munca boxer din 90 toamna cu 200 de mii de km si il rupea zilnic in 2 timp de 3 ani, pana la urma tot asa au cazut injectoarele, deci automat se intampla asta si la bmw, volvo si alte marci care au motoarele astea ca sunt roman si ma pricep la toate. Plus ca 206 a fost vandut in 6 milioane si ceva de unitati (nu stiu exact, inca se vinde), a fost un esec total....deci gandeste-te bine, ca Peugeoturile sunt proaste si foarteeeee scumpe de intretinut. Bafta in achizitionarea masinii si nu iti lua Peugeot!!!
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 21:43   #24
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: sugestii va rog

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
frate cumparati golf 4 tdi, alea da masini! nu toate panaramele de peugeot care fac sau au facut motoare diesel pentru bmw, volvo, mitsubishi, jaguar, range rover si altele care imi scapa. Asculta la mine, aia care au pus motoare de peugeot pe marcile alea sunt prosti, nu stiau ce motoare slabe sunt si si-au luat teapa toti, tu asculta-ma pe mine, posesor de logan ca si tata a avut la munca boxer din 90 toamna cu 200 de mii de km si il rupea zilnic in 2 timp de 3 ani, pana la urma tot asa au cazut injectoarele, deci automat se intampla asta si la bmw, volvo si alte marci care au motoarele astea ca sunt roman si ma pricep la toate. Plus ca 206 a fost vandut in 6 milioane si ceva de unitati (nu stiu exact, inca se vinde), a fost un esec total....deci gandeste-te bine, ca Peugeoturile sunt proaste si foarteeeee scumpe de intretinut. Bafta in achizitionarea masinii si nu iti lua Peugeot!!!
asa eeeeeeee pejo e prost rau ! dar explica-ne(le ) si noua cum e asta cu pejo face motoare pt volvo? pai TDI-ulde la golf 4 care il lauda asa multi romanashi parca e dezvoltat de volvo
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 23:24   #25
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: sugestii va rog

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
asa eeeeeeee pejo e prost rau ! dar explica-ne(le ) si noua cum e asta cu pejo face motoare pt volvo? pai TDI-ulde la golf 4 care il lauda asa multi romanashi parca e dezvoltat de volvo
pai si eu ce ziceam sa isi cumpere golf 4 tdi daca are bani, ca e super masina ) , iar volvo a colaborat in trecut cu vw, acum colaboreaza cu psa.

Si ca sa te simti si mai bine, afla ca Mitsubishi are si tdi-ul (2.0) de la vw pe lancer .
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 23:34   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: sugestii va rog

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/121107-renault-clio-an-2002-a.html

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/121163-vw-golf-iii-1-9-tdi-1800-euro.html
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 01:46   #27
Feze

Stage 2
 
Feze's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 51
Default Re: sugestii va rog

dar de un Opel Astra din 2000 ce ziceti? is ceva de ele?

Last edited by Feze; 02-05-09 at 01:54.
Feze is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 07:25   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: sugestii va rog

extraordinare... foarte foarte bune! chiar am avut unul .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 16:19   #29
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: sugestii va rog

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
griija cu peugeoturile, stau cam prost cu partea electronica; daca cumperi un peugeot ial pe benzina, fereste-te de dieselare; si daca conduci o solnitza tusesti? poti s-o customizezi cum vrei tu; daca chiar nu esti multumit de stabilitatea la solnitza pune-i niste suspensii sport cu 300 euro si te-ai scapat de o mare hiba; are motor de renault, cu un chip tuning o sa te bucuri de ea pe drum alegerile sunt ale tale.
De unde ai auzit mah asta sa te feresti de diesel?Peugeot au dintre cele mai bune motoare pe diesel HDI!!! Si cu partea electronica nu e adevarat... asculta la mine am avut pejo dupa pejo si nu am avut probleme la partea electrica mai ales motoarele pe diesel m-au satisfacut foarte bine.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 16:33   #30
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: sugestii va rog

daca ai decit 3000 trb sa judeci asa , la ce raspunsuri mi-ai dat.
trb sa te incadrezi in 2500-26oo cu o masina fiabila , d preferat diesel , cu intretinere d facut acasa daca ai curte , deci cit mai putina electronica , in banii astia masina + inmatriculare + casco. si 400-500 la banca , cu dobanda cit mai buna , rezerva d back-up daca pateste cotetul cva.
nu poti sa faci mofturi din 3000 , trb sa te misti cit mai sigur si cit mai ieftin.
ai nevoie d o utilitara , nu d pisici
brownshark is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -