Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Ce masina alegi?
Opel astra gtc 25 54.35%
golf V 11 23.91%
seat leon 10 21.74%
Voters: 46. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-09, 10:11   #61
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

man n-am nimic cu tine, poate ca A3 are ceva in plus fata de GTC, dar ceva'ul ala in plus e cam scump si, in plus, nu se vede pe hartie....
as prefera interiorul de A3 in orice zi la orice ora, dar nici GTC'ul nu are vreun interior de cacao sa zici ca nu se merita. Per total, pur si simplu, GTC'ul sta mai bine in comparatie.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 10:28   #62
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Com...4426-6007.html

iar de aia 6000 de euro diferenta pui dotari de te plictisesti.
Din siteul tau daca observi A3 are un 100cmc in plus si consuma cu 0,6l/100km mai putin in consum mediue. Si in plus gadeste-te putin Audi nu se va compara never cu plasticul de proasta calitate din Astra. Man nu vreau sa intru in polemica cu tine ca nu ar avea rost sa pierd timpul dar e simplu vrei calitate, lux platesti iei Audi vrei interior plin de plastic de proasta calitate, finisari sa nu zic proaste ci medii, vrei masina cu sunet in interior ca in RATB iei Opel diesel. Calitatea se plateste iar daca la tine dotarile in plus se refera doar la faptul ca audi are un airbag in plus sau clima pe 2 zone in loc de una inseamna ca stii masinile cum stiu eu navetele spatiale. Uita-te si la calitatea executarii cand vorbesti de o masina, uita-te si la materialele folosite nu doar la dotari!
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 11:24   #63
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
ai mers tare cu unul? eu il bateam cu un golf TDI de 101 cai + cip...
am mers destul cu unu..read my words!! masina aia nu fuge..si consuma....
eu am ramas cu o impresie buna de la aceasta masina, de consumat stiu, nu prea sta bine la capitolul asta


Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
halal raspuns. n-am spus de nimeni ca e fraier. dar e simplu, A3 e mult prea scump pentru a se compara cu GTC care are performante mai bune.

Vezi, aici este mantalitatea romanului, daca dacia ar scoate un model cu 150 - 200 cai toti ar spune ca dacia e cea mai buna pentruca ofera ce ofera si ceilalti producatori la un pret mult mai mic, sa faci o masina cu multi cai si sa o umpli de dotari e usor, dar sa faci o masina comparabila cu audi sau bmw sau merc crede-ma nu e usor, multi normal ca nu vor sa creada asta, pentruca cum a spus si bogdan_wrc sunt frustrati cand vad audi. Da eu am vazut asta pe propie piele, de ce crezi ca am preferat un audi din 2001 si nu mi-am luat un opel din 2005-2006 care era in acelasi pret sau oricare alta marca ? asta pentruca am vrut o masina de calitate si de marca, poate unii nu pun pret pe asta, ce ca e opel ce ca e audi, da pentru mine conteaza mult marca chiar daca stiu ca dau niste bani in plus, dar ii dau cu satisfactie si ma bucur din plin de ei.

Last edited by johhny; 24-04-09 at 11:27.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 11:43   #64
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
man n-am nimic cu tine, poate ca A3 are ceva in plus fata de GTC, dar ceva'ul ala in plus e cam scump si, in plus, nu se vede pe hartie....
exact ce ziceam..scoate capul din siteuri...plimba-te cu masinile, nu doar performantele conteaza....nu doar cat prinde de la 0-100...pe un site!
unii dau dif de bani sa li se plimbe fundu electric in fata si spate..sus si jos...sa stie ca sare airbagul 100% (stiu multe cazuri de opeluri dauna total cu airbagurile inchise...) si sa stie ca noaptea lumina nu te face sa te doara capu...si sa stie ca e o masina care tine bine la pret, fiabila..etc.
dif aia de pret vine si din folosirea altor materiale, a altor piese mai scumpe si mai bune. vezi si tu ce marca de injectoare foloseste una, sau alta..ce marca de turbine...ce marca de faruri..etc... piese care vin de la subcontractanti.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 08:08   #65
ALXS
2 Roti

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 141
Member of:
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

tocmai am venit din autovit...nu prea mi-a placut nimic in mare. mi-au sarit in ochi un gtc 1.6 dar cand ii ridic capota arata de parca a trecut prin razboi, am mai observat un seria 1 pe la 10400 de euro (2005) 118 (116 cp) .
PS: caut un gtc ? oferte (maxim 11000 de euro)
ALXS is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 08:15   #66
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

proceed'ul meu e mai rapid decat orice gtc de 1.6, plus ca e aproape nou (garantie inca 6 ani, asistenta rutiera gratuita)
p.s. eu imi vand proceedul ca sa imi iau un GTC (1.9diesel ...) daca ai face un drive test o sa vezi de ce kia e o alegere buna ca 1.6 aspirat. si e mai spatioasa decat un gtc, mai ales la sofer.

Last edited by Lecca; 25-04-09 at 08:25.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 10:39   #67
ALXS
2 Roti

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 141
Member of:
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

gata ma duc maine spre arad...am vb cu cineva cam 90 % e cumparat.. opel astra gtc urmeaza poze
ALXS is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 11:23   #68
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Seat LEON vs Opel Astra Gtc vs VW GOLF V

daca e vorba de cel de 1.7diesel, e bine culoarea parca... hmm :P
Lecca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -