Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-08, 07:58   #1
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Question se pune in nas intre trepte (325i e36)

aveti idee din ce cauza ar putea fi? asta se intampla pe turatii mari, numai daca dupa ce am schimbat treapta, am dat drumul la ambreaiaj si apas acc blana. daca o apas 3/4 sa zicem, sau chiar mai mult, dar nu la maxim, merge corect. face la fel pe toate treptele, la modul ca dupa ce am dat drumul la ambreiaj, apas acc la max si prima tendinta e sa urce cum trebuie in ture, apoi se pune cam o jumate de sec in nas, dupa care tasneste inainte. nu ma deranjeaza foarte tare, m-am invatat si nu apas chiar blana acc dupa ce am schimbat, si totul e ok, dar de ce oare? ca snt curios..
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 21:59   #2
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: se pune in nas intre trepte (325i e36)

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
aveti idee din ce cauza ar putea fi? asta se intampla pe turatii mari, numai daca dupa ce am schimbat treapta, am dat drumul la ambreaiaj si apas acc blana. daca o apas 3/4 sa zicem, sau chiar mai mult, dar nu la maxim, merge corect. face la fel pe toate treptele, la modul ca dupa ce am dat drumul la ambreiaj, apas acc la max si prima tendinta e sa urce cum trebuie in ture, apoi se pune cam o jumate de sec in nas, dupa care tasneste inainte. nu ma deranjeaza foarte tare, m-am invatat si nu apas chiar blana acc dupa ce am schimbat, si totul e ok, dar de ce oare? ca snt curios..
senzor clapeta acc
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 20:40   #3
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: se pune in nas intre trepte (325i e36)

hmmm.. acc e pe cablu, nu e electronica.. nush ce sa zic.. nu cred ca e asta. mi-a mai dat cineva o idee, cu placa d presiune ovalizata.. s-ar putea sa fie, pt ca oricum, ambreiajul meu dadea semne de oboseala demult, iar faza asta mi se intampla dupa ce m-am dat cu un golf si am patinat mult ambreiajul pe 1 si 2.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 22:07   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: se pune in nas intre trepte (325i e36)

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
hmmm.. acc e pe cablu, nu e electronica.. nush ce sa zic.. nu cred ca e asta. mi-a mai dat cineva o idee, cu placa d presiune ovalizata.. s-ar putea sa fie, pt ca oricum, ambreiajul meu dadea semne de oboseala demult, iar faza asta mi se intampla dupa ce m-am dat cu un golf si am patinat mult ambreiajul pe 1 si 2.
daca nu ai idee de mecanica dute la un meseriash.
am spus senzor "clapeta", nu pedala acc.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 12:02   #5
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: se pune in nas intre trepte (325i e36)

mah frate, am o idee de mecanica.. da' asta nu inseamna ca ma pricep. e o idee doar. nu vad legatura cu "du-te la un meserias". iar verdictele astea seci gen "senzor clapeta", cu iz de axioma irevocabila fara sa fi cerut nici un fel de detalii despre masina.. nu te fac mecanic! oricum, ms pt interventii..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 13:13   #6
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: se pune in nas intre trepte (325i e36)

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
mah frate, am o idee de mecanica.. da' asta nu inseamna ca ma pricep. e o idee doar. nu vad legatura cu "du-te la un meserias". iar verdictele astea seci gen "senzor clapeta", cu iz de axioma irevocabila fara sa fi cerut nici un fel de detalii despre masina.. nu te fac mecanic! oricum, ms pt interventii..
cred ca titlul "se pune in nas intre trepte (325i e36)" te cam face sa iti dai seama despre ce masina este vorba.
dar nu mai conteaza.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 19:21   #7
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: se pune in nas intre trepte (325i e36)

bah frate, pai tu esti bun rau de tot, daca din titlu ti-ai dat seama direct si categoric ca era senzoru' de la clapeta.. NOT! a fost placa, tocmai am schimbat-o.. detaliile despre masina vizau detalii mai multe despre prob are o am, nu ce motorizare e masina. in fine..
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -