Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-08, 16:40   #1
tibygsm

Stock
 
tibygsm's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default vitezometru defect

salut !!! am o probelma cu masina mea un audi a4 model 95 tdi 90cp, nu mere vitezometrul si nici nu inregistreaza kilometri parcursi...asa am luat masina din germania...ce ar putea fi de vina si daca sar putea remedia..ca astia pe la mine in oras sunt in plop rau cu masinile straine...va multumesc anticipat
tibygsm is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 18:15   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: vitezometru defect

Masina fiind din '95, banuiesc ca are kilometrajul mecanic, nu electronic... probabil cablul de kilometraj este rupt. Ca sa faci proba, desfaci ceasurile si mergi cu masina cativa metri sa vezi daca se invarte cablul. Probabil ca nu se va invarti, fiind rupt, dar daca totusi e bun cablul, nu mai ai alta varianta decat ceasul de km.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 22:50   #3
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: vitezometru defect

crd ca au uitat sa puna cablu in mufa .... sau cum a zis si colegul e rupt (aici e simplu se ia altu si se inlocuieste )
markizu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 23:15   #4
tibygsm

Stock
 
tibygsm's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Default Re: vitezometru defect

ms ptr promtitudinea raspunsurilor voastre dar va dezamagesc spunindu-va ca cesurile sunt electronice si senzorul se afla undeva pe cutia de viteze..dar nu stiu exact locatia ...eu am intrebat daca a mai auzit careva defectul asta si daca e complicata treaba cu senzorul de pe cutie sau cu ceasul vitezometru...oricum miine o sa ma duc so pun pe calculator sa faca test la ceasuri sa stiu cum stau....va multumesc ptr ajutor....si misto mottoul
tibygsm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -