Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-14, 12:48   #1
Mihaixx

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 1
Default Presiune mare in conducte

Salut ,am un 320D e46 din 99 si am o problema mare .. In conductele de apa de la motor este foarte mare presiune.. Furtunele sunt foarte foarte tari iar cand desfac capacul de la apa , iese apa in sus si nici dupa 1 zi nu se linisteste... Masina are apa momentan in ea , iar apa are un fel de rugina in ea. Inca o precizare , pana nu am dat drumu la apa din radiatorul din fata si am suflat pe conducte , nu imi intra apa in conductele de la radiatorul de la caldura (de baga caldura in masina) ...
Apa sta normal la 90 de grade.
Nu imi baga apa in ulei si nici ulei in apa.
Nu am pierderi de apa.
Nu imi scuipa apa pe toba.
Nu picura apa sub masina.

Care sa fie problema si pe ce trebuie sa ma axez mai intai ?
Mihaixx is offline   Reply With Quote
Old 01-09-14, 00:15   #2
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Presiune mare in conducte

In primul rand sa stii can motorul tau are circuitul de racire sub presiune.
Dopul vasului de expansiune regleaza aceasta presiune, probabil la 140kpa, cifra e trecuta pe dop la interior. E bine can ai presiune dupa mult timp-nu ai pierderi so dopul is I face treaba nine.
Eu am avut in drop defect si imi sarea un racord, dupa schimbare nu am mai avut probleme.

Last edited by RVL 2000; 01-09-14 at 00:17.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -