Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-14, 20:07   #1
Bongo Braila

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 9
Default Ajutor!Dacia 1310 consum 20 litri de GPL/100km

Salutare!Am o Dacia 1310 din 1990 cu instalatie GPL omologata,are pulmonul ca cel din poza si imi consuma 20 de litri de gaz la 100km parcursi prin oras(Braila).Am incercat tot felul de reglaje de pe net,si cu filtru de aer astupat partial si cu el destupat si tot as imi consuma.Motorul are RK facut anul trecut.Astept pareri,sfaturi... Multumesc frumos!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	23306887_1_644x461_plaman-gpl-craiova.jpg
Views:	53
Size:	22.4 KB
ID:	2954027  
Bongo Braila is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 21:17   #2
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor!Dacia 1310 consum 20 litri de GPL/100km

Ai mai multe de facut ca sa consumi putin pe gpl . In primul rand trebuie sa pui o diuza de 6 mm pe furtunul de apa care iti incalzeste pulmonul(acesta se incalzeste extrem in oras si va consuma mai mult gpl) deci poti folosi diuza de la un furtun de carburator . In al doilea rand verifica foarte bine sistemul de aprindere (daca ai platina ok ,daca ai avansul ok) . Fa un consum si pe benzina(stiu o sa te usture la portofel dar poate fi foarte elocvent mai ales la dracii) . Vezi sa nu ai cumva tevile la imbinare fisurate fapt intamplat frecvent cel putin la mine (le verifici cu apa si sapun pe la imbinari ,daca nu te pricepi intrebi mai multe detalii ) . In al 3lea rand tin minte ca foarte multe probleme le-am avut ca nu era etansata bine talpa carburatorului in partea de jos si imi tragea aer fals de injuram de mama focului ca consumam ca romanul diesel si eu. Intai fati o verificare pe benzina sa fie totul ok,dupa gpl-ul il iei la tura .
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 21:20   #3
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ajutor!Dacia 1310 consum 20 litri de GPL/100km

A si sa nu uit . Daca esti batman prin trafic adica turezi masina ca nebunul si faci drumuri scurte(2-3 km) pe urma opresti motorul ,stai 2-3 ore ,iar faci 2-3 km sa nu te mire consumul
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 13-03-14, 18:21   #4
Bongo Braila

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 9
Default Re: Ajutor!Dacia 1310 consum 20 litri de GPL/100km

Multumesc frumos pentru sfaturi.Motorul merge perfect si pe benzina si pe GPL,nu tremura,se infige bine fiind facut RK la el,atat ca este problema cu consumul.Am mai avut o Dacie si aia macar imi consuma 13 pe GPL.Sincer nici nu stiu ce sa-i mai fac.Daca schimb pulmonul se va rezolva consumul?Multumesc si mai astept idei,sfaturi.
Bongo Braila is offline   Reply With Quote
Old 15-03-14, 18:39   #5
daniel93

Stage 3
 
daniel93's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 113
Default Re: Ajutor!Dacia 1310 consum 20 litri de GPL/100km

Pai ti-a zis omul ce sa faci.
Fa un test pe benzina, si dupa aia ia in ture GPL-ul.
TLX-ul meu cu motorul muci (fara GPL) ia 5.5-6% la drum, 7-8 in oras cu motorul cald, peste 12% cand faceam naveta cu el iarna, drumuri de 3km cu motorul rece. Cand scoti macar consumul asta pe benzina, atunci da drumul la gaz
__________________
Dacia 1300
Dacia 1310 TLX
Opel Vectra 1.7 TD - cudetoate
daniel93 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-14, 19:44   #6
Bongo Braila

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 9
Default Re: Ajutor!Dacia 1310 consum 20 litri de GPL/100km

Pe benzina nu am probleme,imi consuma cam 9-10l/100kmmers lejer.Nu sunt maniac cu viteza,deci merg in conditii de siguranta.Oricum am desfacut pulmonul azi si am constatat ca membrana era desprinsa de margine iar tabla ei care actioneaza parghia era deformata.Acum sper sa se fi rezolvat cu consumul,i-am facut alte reglaje si astept sa consum gazul sa vad cat imi iese.
Bongo Braila is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -