Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-14, 21:16   #1
ave_eddy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 12
Default Accident usor, airbag sarit

Buna seara.

Am vazut o masina care imi place la un pret avantajos, dar e usor avariata in fata. Toata structura e ok, mai putin bara, parbrizul si airbag-urile.
Bara si parbrizul e clar, dar imi poate face cineva o lista cu ce trebuie schimbat daca au sarit airbag-urile? Nu vreau doar sa acopar, vreau sa repar, sa fie ca noua!
Pe mine m-a dus mintea pana acum la:
- plansa bord
- capac volan
- capse airbag
- centuri de siguranta
Am mai auzit ceva de computer airbag, senzor, dar nu am inteles...
Imi poate explica cineva mai exact?

Ma gandesc ca o masina avariata la care iti pierzi timpul cu piesele, ar trebui sa iasa mai ieftina in final, nu?

Are cineva experienta cu aceste situatii? Cam cat ar costa?
Sigur, nu am de gand sa fac in reprezentanta, deja am gasit plansa bord cu capse si centuri la 1200 EUR, dar nu stiu ce mai trebuie si cam cat costa manopera la un service decent.

Multumesc anticipat!

Last edited by ave_eddy; 17-02-14 at 21:20.
ave_eddy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 23:44   #2
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Accident usor, airbag sarit

in primul rand nu exista masina la care sa sara airbag-urile doar ca a lovit bara si atat...nimic altceva....masina a fost lovita mult mai rau si este reparata mai putin bara si airbag-urile....despre ce masina este vorba???
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 00:31   #3
ALeXF12

Stage 4
 
ALeXF12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 273
Member of:
[AUDI]
Default Re: Accident usor, airbag sarit

Mie mi-au sarit airbagurile cand am dat de o bordura de 5cm inaltime (luata perpendicular cum ar veni) si cu vreo 30kmh pe franare. S-a rupt doar prelungirea de la bara fata, am rupt partea de jos a tragerului si am spart baia de ulei (ultimele 2 ca era masina lasata jos ca altfel nu aveau treaba). Deci nu e o regula sa fie lovita tare ca sa sara airbagurile.

Pe langa centuri, plansa bord, airbaguri, ai mai avea nevoie de un calc. airbag ca in ala ramane eroarea. Daca e VAG si nu schimbi calculatorul degeaba pui mufele ca ramane eroare si nu merge stearsa din vcds ("Crash data stored").
__________________
Seat Leon 1.8T
Audi A3 1.8T
ALeXF12 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 08:58   #4
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Accident usor, airbag sarit

Quote:
Originally Posted by ALeXF12 View Post
Mie mi-au sarit airbagurile cand am dat de o bordura de 5cm inaltime (luata perpendicular cum ar veni) si cu vreo 30kmh pe franare. S-a rupt doar prelungirea de la bara fata, am rupt partea de jos a tragerului si am spart baia de ulei (ultimele 2 ca era masina lasata jos ca altfel nu aveau treaba). Deci nu e o regula sa fie lovita tare ca sa sara airbagurile.

Pe langa centuri, plansa bord, airbaguri, ai mai avea nevoie de un calc. airbag ca in ala ramane eroarea. Daca e VAG si nu schimbi calculatorul degeaba pui mufele ca ramane eroare si nu merge stearsa din vcds ("Crash data stored").
Ai lovit o bordura,ai spart trager,baie de ulei...nu ai atins bara de fata si au sarit airbag-urile....daca era renault intelegeam numai la alea sar airbag-urile cand dai intr-o groapa sau incerci sa urci o bordura mai hotarat
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 09:14   #5
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Accident usor, airbag sarit

Da, e cam dubios.
Confirm problema de la Renault. Un prieten a dat cu pumnul in volan si a sarit airbagul. Si in ziua de astazi imi este greu sa cred. Nu imi dau seama cum este posibil asa ceva. Dar avand in vedere ca erau 5 persoane in masina, printre care si nevasta-mea, cam inclin sa cred povestea.

Eu cu Octavia am intrat la 80 km/h intr-o bordura foarte inalta si m-am oprit intr-un gard de tabla. Frontal.
Am reparat-o pe Casco. 3700 de euro factura la final.
Nu mi-a sarit nici un airbag, dar masina a fost avariata serios.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 11:12   #6
ave_eddy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 12
Default Re: Accident usor, airbag sarit

Masina se gaseste pe mercador, in Prahova. E un Passat CC alb la 9800 EUR. Nu ma lasa forumul sa pun link...
Sper sa nu se supere vanzatorul ca am facut public anuntul si se dicuta pe tema aceasta.

Este si o fotografie cu ea imediat dupa impact, nu pare ceva major...
Restul fotografiilor sunt cu reparatiile pe care le-a facut el pana acum: bara, trager si cam atat.

Am reusit sa gasesc plansa bord cu airbaguri si cu centuri la 1200 EUR.
Am gasit si parbriz la un pret ok.
Trebuie sa mai aflu cat costa restul componentelor ca sa pot termina calculul, adica computerul airbag.
De asemenea, nu prea stiu cat e manopera pentru asa ceva.
ave_eddy is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 11:36   #7
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Accident usor, airbag sarit

Nu m-as uita la ea.
Cu inmatricularea si reparatii nu o scoti mai ieftin decat una in stare buna.

Full fara navigatie ? Nu vad trapa in primul rand.
Uite ce patat e scaunul de la sofer.
Daca el nu are bani sa repare masina, probabil ca nici cu intretinerea ei nu s-a exagerat.

Nu-mi inspira deloc incredere masina, dupa descrierea facuta, greseli de ortografie si pot sa mai continui ...
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 20:59   #8
ave_eddy

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 12
Default Re: Accident usor, airbag sarit

Da, presupun ca ai dreptate. Deja ai remarcat lucruri care mie mi-au scapat.
ave_eddy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -