Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-10, 08:16   #1
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default Probleme unghiuri/geometrie Renault

Acum 2 saptamani am lovit masina Renault Symbol in bordura tramvaiului 41.Dus la service pe platforma.
Defectiuni:

-bieleta directie rupta
-cadru motor stramb
-amortizor stramb.

Inlocuite toate pe casco..facut geometrie.....si gasit fuzeta lovita, comandata si schimbata.Refacut geometrie...toate unghiurile ok mai putin caderea care este cu 33minute in interior, adica mai pe scurt roata sta asa /////(roata stanga).

Neschimbata a ramas doar bascula inferioara , despre care cei de la Serus au zis ca nu are nimic.Ei spun ca e din cauza suspensie sport(nu cred asta in ruptul capului), si din cauza jantelor care difera de cele stock(am 6.5J R15).Am stabilit sa se moonteze arcurile stock + jante stock de tabla si sa se refaca geometria.Sunt mai mult decat convins ca nu se va simti nicio diferenta.
In afara de brat inferior pe care il banuiesc...desi e greu de cazut ca acesta s-ar fii lungit in urma accidentului(astfel incat roata sa stea ////, adica sa fie deschisa de la baza), mai degraba se indoia spre spatele masinii, se rasucea, deci se micsoara ca lungime...ce credeti ca imi auzeaza pb asta?

Oare oala amortizorului sa se fii deplasat catre dreapta??si atunci e normal sa stea roata asa/////.
Sau lonjeronul inferior sa o fii luat-o la plimbare???
Daca sunt ultimle cauze amintite...mai e vreo sansa sa se repare???

Momentan masina este inca la Serus, am refuzat sa o iau de la ei...desi mi-au zis ca au facut pb cu ea si nici macar la viteze mari nu trage stg sau dr....acum ca va tocii un pic cauciucul....nu se mai pune(in viziunea lor).

Masina are mai nou si suspensia stock(arcuri) si rotile de tabla de origine...pt ca s-a dat vina pe suspensie si roti(partial adevarat pt ca in mod logic si normal trebuia sa se modifice unghiurile atat pe stg cat si pe dr cu aceiasi valoare)

Va rog...idei, sfaturi, etc

atasez 2 grafice cu testele de geometrie...inainte de a se schimba fuzeta si dupa ce s-a schimbat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cu fuzeta lovita.jpg
Views:	351
Size:	139.5 KB
ID:	1610148   Click image for larger version

Name:	cu fuzeta schimbata.jpg
Views:	253
Size:	143.0 KB
ID:	1610149  
__________________
Renault Clio Symbol
WR BLUE MICA PEARL
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 08:40   #2
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: Probleme unghiuri/geometrie Renault

eu cred ca aia nu prea stiu sa regleze directia ! Eu am reglat la un nene care lucreaza in stil vechi cu bari gradate si lampi si mi-a reglat directia perfect chiar si cu unul din bratele de la roata stramb si mere masina fara probleme!
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 08:42   #3
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Probleme unghiuri/geometrie Renault

am mers cu masina...este ok....numai ca ma deranjeaza valorile de pe hartie, cu precadere unghiul de cadere.
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 16:29   #4
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Probleme unghiuri/geometrie Renault

Nu se poate asa ceva, unghiul se regleaza. Daca nu se regleaza se repara masina pana se regleaza. Nici n-au voie sa te lase sa circuli cu ea daca nu se incadreaza la valori.
E pe casco... sa schimbe tot pana da bine... asta e o aberatie. Ai probleme pe partea pe care ti-au montat ei nu? Sa monteze la loc. Sa nu faci prostia sa le semnezi actele sa le faca casco plata, ca ramai cu ea asa
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:15   #5
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Probleme unghiuri/geometrie Renault

astia "sug" bani pe seama sanatatii noastre..inadmisibil..daca esti nevoit sa mergi repede cu masina si se intampla ceva..ce faci..rezolva cat mai repede ca nu e de joaca cu directia,franele..etc
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 17:51   #6
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Probleme unghiuri/geometrie Renault

Suspensia sport iti modifica unghiu de cadere al rotilor , e adevarat ce ti au spus la service .Sunt suspensii sport care vin cu reglaj pt unghiu de cadere .Problema cu unghiu de cadere trebuie sa apara de la -4cm in jos si toceste gumele la interior .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 10:11   #7
Dinte87

Stage 2
 
Dinte87's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
Default Re: Probleme unghiuri/geometrie Renault

te inteb si eu ceva.....esti sigur ca,cadrul motor,care a fost si el stramb,a fost tras identic cum trebuia,masurat tot?suspensia sport ar fi ultima problema la care sa te gandesti.....cadrul motor in parametrii normali refacut nu trage si nici nu uzeaza gumele mai ales ca unghiul de fuga este facut.bietela de directie skimbata...bun.nu ai treaba cu ea pt ca vine prinsa in caseta de directie.gandeste-te la cadrul motor inainte de toate...3mm este inclinat si iti tine bascula inclinata kiar daca la geometrie iese perfect...esti bucuros:waw miam terminat masina de reparat nu trage stg/dr dar totusi ai probleme...ia in considerare si sfatul meu...am intalnit aceeasi problema pe un opel tigra...
Dinte87 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -