Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-06, 18:53   #1
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

mare problema mare- m-i s-a rupt supapa aceea de aerisire de la etrier (dacie break). acum e aerisit, am plaucte noi- dar la un moment dat va trebui o aerisiere. o schimbare de placute, cine stie. ce sa fac? ce solutzii exista??? singura solutzie e sa schimb etrierul???
mae is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 00:37   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

Quote:
Originally Posted by mae
mare problema mare- m-i s-a rupt supapa aceea de aerisire de la etrier (dacie break). acum e aerisit, am plaucte noi- dar la un moment dat va trebui o aerisiere. o schimbare de placute, cine stie. ce sa fac? ce solutzii exista??? singura solutzie e sa schimb etrierul???



Doar la RAR vei avea probleme deoarece lipsesc aerisitoarele.
O ulterioara aerisire se face pe la furtun si se face asa:
-se slabeste o idee furtunul din etrier
-se demonteaza etrierul din suport
-se stringe pistonasul la maxim
- se desface complet furtunul
-cu gaura filetata din etrier tinuta in sus se lasa sa curga lichid de frina din furtun pina da afara,apoi in aceeasi pozitie se incepe sa se insurubeze furtunul inapoi pe etrier maxim posibil,se monteaza etrierul pe suport si se strige la maxim furtunul.
Atentie la garnitura de cupru a furtunului,sa fie pusa la loc.
Simpla aerisire de la furtun cu etrierul montat are efect nul,deoarece nivelul gaurii filetate pt. furtun este sub nivelul maxim al rezervorului etrierului.
Varianta expusa mai sus este singura eficace din lipsa de altceva.
Se poate repara,insa un alt fel de surub nu va fi acceptat la RAR ca fiind neomologat.
Daca vi se intimpla sa fuga filetul la aerisitor,taiati un capacel de cauciuc f.subtire de diametrul gaurii aerisitorului,o introduceti pina in fundul gaurii insa atentie sa fie in plan si apoi se inchide (cu simtz)cu un surub de la minerul de la usa care este tot M7..Chestie provizorie ,evident.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 06:32   #3
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

am inteles ms mult Turbojack.

dar nu as putea sa scot ce a mai ramas din aerisitor- cu o bormasina cu ceva. si sa pun alt aerisitor??? sau e prea complicat si risc sa stric ceva????
mae is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 08:09   #4
cryss

Stage 2
 
cryss's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 51
Default Re: m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

Cauta un strungar bun si o sa stie el ce are de facut
cryss is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 08:29   #5
B-12-ULY

Stage 3
 
B-12-ULY's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 114
Default Re: m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

Quote:
Originally Posted by mae
mare problema mare- m-i s-a rupt supapa aceea de aerisire de la etrier (dacie break). acum e aerisit, am plaucte noi- dar la un moment dat va trebui o aerisiere. o schimbare de placute, cine stie. ce sa fac? ce solutzii exista??? singura solutzie e sa schimb etrierul???
mai bine schimbi si gata ce atata derannj!!!
mie mi sa rupt odata teava de cupru!!!
hhhaaha sa vezi scandal!!
am luat alta si gata
ce dreaku era sa fac!
asta este dacia!!!
B-12-ULY is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 14:28   #6
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

Quote:
Originally Posted by mae
am inteles ms mult Turbojack.

dar nu as putea sa scot ce a mai ramas din aerisitor- cu o bormasina cu ceva. si sa pun alt aerisitor??? sau e prea complicat si risc sa stric ceva????
se poate.
eu am executat aceeasi operatiune la un etrier de Oltcit.
iti trebuie o bormasina cu acceleratie reglabila, o menghina in care sa fixezi etrierul, rabdare multa, si foarte multa atentie.
eu am reusit sa scot aerisitorul fara sa stric filetul.
eu am scos aerisitorul in 2 etape...prima oara am dat o gaura foarte mica, dupa aceea una care era cu foarte putin mai mica decat gaura originala a aerisitorului.
in cazul in care iti ramane din aerisitor in gaura...si nu te risti sa strici filetul cu bormasina..poti sa dai un nou filet...cu un tarod(vezi sa fie cu acelasi pas ca si cel al aerisitorului)
valib is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 15:34   #7
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: m-i s-a rupt aerisitorul de la etrier

ms pt info
mae is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -