Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-10, 12:56   #1
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Bara de rigiditate fata + spate custom mondeo mk3

Salut !

Pentru a imbunatatii stabilitatea masinii mele (Ford Mondeo MK3) in viraje as dori sa-i montez bara stabilizatoare atat pe fata cat si pe spate.

Am cautat pe net la diferite firme..atat in RO cat si in UK dar nu am gasit nici o bara special pentru masina mea.
Cunoscand o firma care prelucreaza fier in orice fel (garduri, porti, scari etc) m-am gandit ca mi-ar putea face aceste bare.

Intrebarile mele sunt :

1.A mai facut cineva bara de rigiditate custom ?
2. Metalul folosit trebuie sa aiba vreo compozitie anume ? Vreo elasticitate anume ? sau se poate folosi orice fier ?
3. La cea de pe spate ar trebui pusa in portbagaj cam la nivelul amortizoarelor..insa asta inseamna sa treaca bara prin mijlocul porbtagajului..diminuand considerabil spatiul de incarcare. As putea face o bara pe spate gen :

Amortizor stg _|-|_ amortizor dr .

Asadar bara sa lege amortizoarele dar sa treaca prin partea de sus a portbagajului.

E posibil sa influenteze negativ acest lucru ?

Multumesc anticipat pt. ajutor !
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar
dal3x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -