Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-06, 20:17   #16
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: frane dacia

Quote:
Originally Posted by TuningBoy
.....oricum suntem off pt ca aici e vorba despre FRANE DACIA

Daca vrei frine bune pe Dacia (logan, ca pe alta nu renteaza) ,montezi jante de '17,discuri ventilate fata si simple spate,etriere Brembo sau Tarox cu minim 6 pistonase ,asistate de ABS .
Insa nu vad cine mai baga inca odata valoarea masini doar in roti si frine...
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 06:56   #17
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: frane dacia

da deci am rezolvat si problema asta cu franele de dacie.

deci punem etriere si tot pachetul de la alta masina... suna simplu dar totusi e complicat.


discurile de pe fatza e pot inlocui cu altele mai mari? daca da si avetzi idee.....
mae is offline   Reply With Quote
Old 01-04-07, 14:49   #18
Cheese boy

Stock
 
Cheese boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5
Default Re: frane dacia

fratilor io am discuri ventilate fata spate si sa va mai zic ceva cautati dacii sport din 89
ca au disc ventilat p fata!!!!!!!!!!!!
Cheese boy is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 16:03   #19
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: frane dacia

pai si ce sa fac sa i le fur de pe masina???
mae is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 16:45   #20
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: frane dacia

Quote:
Originally Posted by B-83-DAC View Post
problema la frane e si cum e masina reglata.Conteaza mult mai mult starea tehnica generala a masinii.Din cate stiu eu la mine pe spatele masinii am frane de papuc parca adica am sabotii mai mari
se potrivesc asa direct. stiu ca sunt mai mari. ce se mai modifica?
mae is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 16:48   #21
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: frane dacia

Quote:
Originally Posted by Cheese boy View Post
fratilor io am discuri ventilate fata spate si sa va mai zic ceva cautati dacii sport din 89
ca au disc ventilat p fata!!!!!!!!!!!!
am auzit ca e pot face la un stringar sau in fine un dastia mai batrani care se ma ipricep si e char simplu. un prieten si-a facut singura acasa cu bormasinaniste guari in discuri
mae is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 00:04   #22
Bogdan SM

Stage 3
 
Bogdan SM's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 157
Default Re: frane dacia

daciile.. din 2002.. au servo frane.. nu..??? la sta nu este pericol.. asha mare sa ramai la semafor cand tre sa oresti fara frane .. nu ??
Bogdan SM is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 13:14   #23
Alex`

Stage 2
 
Alex`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 44
Default Re: frane dacia

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Daca vrei frine bune pe Dacia (logan, ca pe alta nu renteaza) ,montezi jante de '17,discuri ventilate fata si simple spate,etriere Brembo sau Tarox cu minim 6 pistonase ,asistate de ABS .
Insa nu vad cine mai baga inca odata valoarea masini doar in roti si frine...
Mai bine vinde loganu` si mai strange bani si isi i-a alta decat s a dea dublu ! )
Alex` is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 18:33   #24
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Re: frane dacia

Quote:
Originally Posted by Bogdan SM View Post
daciile.. din 2002.. au servo frane.. nu..??? la sta nu este pericol.. asha mare sa ramai la semafor cand tre sa oresti fara frane .. nu ??
si dacia mea din '96 are servo frana, si chiar si alea mai vechi. oricum franele la dacie nu sunt asa bune. mie unul cand pun frana masina fuge de spate in dreapta. nu-mi tine o roata bine, asta cred ca mi se intampla. aaa si mai am o problema cand tine mai sus cand mai jos, se modifica.
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 17:13   #25
Siconi

Stage 3
 
Siconi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 114
Member of:
[RENAULT]
Lightbulb Frane dacia

Frane mai bune... Normal ca se poate.

Se potrivesc foarte bine toate componentele din sistemul de franare de la Renault 18 sau Renault Fuego. Nu e nevoie de nici o modificare... Dai jos componentele Dacia si le montezi pe cele Renault si gata. Iar daca doriti discuri si pe spate, se vor cauta modelele de masini scrise mai sus, dar varianta TURBO; atat R18 T cat si R Fuego T aveau discuri ventilate pe fata si discuri simple pe spate. Evident, discurile se vor lua cu tot cu etrieri.

Ca pompa de frana, merge foarte bine cea servo de papuc diesel sau cu injectie de 1.6L. La Dacia berlina si mai toate modelele de Dacia nu ai cum sa franezi fara sa freci gumele de asfalt. Aici depinde si de obisnuinta fiecaruia.

Daca trage intr-o parte la franare, se vor verifica fiecare etrier in parte sa fie OK si se aerisesc. De obicei fata nu ridica atatea probleme ca spatele. Spatele fuge mai usor si mai des si e mai nasol. Aici se verifica repartitorul de pe puntea spate, precum si starea sabotilor, a garniturilor. a pistonaselor (care au prostul obicei sa rugineasca si sa se blocheze).

Toate cele spuse sunt verificate de mine si testate.

P.S.: Eu caut de ceva vreme un R18 ca sa iau de pe el ce imi trebuie, mai ales fuzete, etrieri si restul.
__________________
Decat sa cumperi un Ferrari la care nu iti mai ajung bani sa si pui benzina, mai bine o Dacie sanatoasa si de restul te cari la greu.
Ce-si face omul cu mana lui, e lucru sanatos; abia apoi vede el ce-a facut.
Siconi is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 12:13   #26
athes

Stage 3
 
athes's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 105
Default Re: frane dacia

daca schimb franele cu frane de renault 18 sau fuego trebe schimbat si pompa de frana?
athes is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 01:29   #27
Bogdan SM

Stage 3
 
Bogdan SM's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 157
Default Re: frane dacia

si eu sunt deacort cu tot ce ziceti
Bogdan SM is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 02:09   #28
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: frane dacia

decat sa te apuci sa schimbi franele mai bine schimbi masina si o sa fii mai multumit asa
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 17:57   #29
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: frane dacia

Quote:
Originally Posted by TuningBoy View Post
nu vreau sa te contrazic..dar eu vorbesc din ce stiu sigur! almera e anu asta cumparata de noua si are momente f rar cand scartzaie roata la o franare(depinde de mai multe cum am zis mai sus)

iar la faza ca trebuie apasata frana treptat...stiu pe cineva care a fost nevoit sa bage o frana brusca si a apasat ca tolomacu si masina nu a franat,aruncandu-i piciorul inapoi si astfel intrand cu botu in cel din fata! ...este recomandat,chiar am vazut la tv ca in momentul franarii(apasarea sa fie cat mai controlata treptat---nu brusc direct in podea...si cand masina a incetinit sa dai drumu la frana si imediat sa faci curba evitand astfel un posibil accident! nu e recomandata franarea brusca si invartirea volanului in acelasi moment deoarece masina intra in derapaj necontrolat!
Esti nebun!
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 14:03   #30
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: frane dacia

am fsot in service. am schimbat franele totul nou, cilindri noi. facut in service autorizat rar ca sa pot sa iau itp-ul. si am vrut sa le fac nu sa merg cu blat la itp.

o caurta de bani au dar lafrane mai puternice mi se duce de fund in dreapta . si doar ce am scos-o din service. m-am dus la ei si au zis ca la ei la itp nu a arata ca franeaza in parametrii normali. am facut drum mai lung de doua ori era sa ma invar cu masina noroc ca sunt invatzat sa mai o redresez (de la invarteli pe apada si pe iarba) dar totusi... nu mi se pare ok. nu sti uce sa mai fac.
mae is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -