Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-10, 11:24   #1
Cr1st1anD

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Sfat motor Golf 4 blocat

Salut! Am o problema cu masina si speram sa ma ajute careva.

Am un Golf 4 1.4I, tip motor: AXP si in iarna asta motorul s-a stricat. Ideea este ca acest tip de motor de la VW se gaseste destul de greu si este foarte scump, fie el si SH (este singurul motor de la VW de 1.4 care are Euro 4, bloc motorul din aluminiu etc.).

As avea mai multe optiuni pentru a rezolva problema asta dar nu prea stiu pe care sa o aleg:

1) pot sa cumpar un motor SH fara serie, motor care a inlocuit tot un motor 1.4I, AXP, caz in care ma va costa motorul+manopera+autentificare RAR = 1100 Euro. Problema este ca daca vreau mai tarziu sa vand masina pretul va scadea serios.
2) pot sa cumpar un motor SH cu aceeasi serie: AXP, adus direct din Germania, caz in care ma va costa motor+transport+manopera = 1500 Euro.
3) pot sa o vand (si iau aprox. 2000-2500 Euro) si sa mai pun eu 1500 Euro si sa imi iau un alt Golf (daca am noroc, cu 4000-4500 Euro, as putea sa iau din Germania unul cu motor 1.9 TDI).
4) pot sa cumpar un motor 1.9 TDI, impreuna cu instalatia electrica, cutia de viteze etc. si sa il pun pe masina asta pe care o am. Pentru aceasta varianta nu am facut niciun calcul de pret dar cred ca ma va ajunge la 1500 - 2000 Euro.

Voi ce ma sfatuiti sa fac? Ce ati face daca ati fi in locul meu?

Va multumesc si sper sa ma ajutati.
Cr1st1anD is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 12:01   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Sfat motor Golf 4 blocat

ai desfacut motorul ai vazut ce este stricat in el?

parerea mea, mai intai duci masina la un mecanic sa desfaca motorul sa iti spuna exact ce are si sa iti faca un deviz de reparatie.

dupa asta postezi aici devizul eventual poze etc
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 22:21   #3
Cr1st1anD

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Default Sfat motor Golf 4 blocat

In primul rand vreau sa iti multumesc petru post.

Am fost cu el la mecanic si l-a desfacut. Piesele ar costa cam 2000 Ron, iar manopera cam 1000. In calculul pieselor nu am luat vibrochenul care am inteles ca se poate reconditiona. Este un mecanic la care am mai fost si in care pot sa spun ca am incredere. Pe de alta parte am cautat si eu piesele pe diferite site-uri si cam pe acolo se ajunge cu pretul. Poate la manopera sa imi ia cam mult.

Ideea este ca oricum motorul era cam rulat. Atunci cand am cumparat masina avea cam 110 000 km pe bord, dar dupa cum arata volanul, pedalele, schimbatorul si tot interiorul masinii nu cred ca avea doar atat. Eu am mers cu ea peste 30 000 km, deci acum are cam 140 000 km. Motorul incepuse sa consume ceva ulei, asa ca as prefera daca tot s-a intamplat treaba asta sa il schimb.

Oricum o sa il pun pe mecanic sa imi faca un deviz detaliat si poate reusesc sa il postez.

Multumesc mult !
Cr1st1anD is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:23   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Sfat motor Golf 4 blocat

10 milioane pentru o reparatie capitala la un motor nu este mult deloc. Iar un motor refacut cum trebuie te poate tine mult si bine pe cand un sh poate crapa imediat, decizia este a ta in final.
beck is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 12:22   #5
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Sfat motor Golf 4 blocat

Merita refacut, dar refacut calumea, nu carpit. Daca consuma ulei, e problema la segmenti, sau la semeringurile de supape. Si nu as crede ca la 140000 consuma ulei, consumul de ulei incepe pe la 280000+ km la motoarele astea noi! Bine asta depinde si de felul in care a fost intretinuta si exploatata masina.
k.lada is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -