Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-09, 07:47   #1
Luci87

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
Default dati-mi un sfat va rog

acuma 2 ani jumate mi-am cumparat un golf V de 2 litri(motorina) nou nout si de atunci am o problema care persista.la 7000 de km mi s-o aprins becu la ulei.am mers la service la volkswagen cu ea si o zis ca mi-o mancat tot uleiu,da ii ceva normal,ca masina si-o facut rodaju si de aia o mancat uleiu(o completat cu ulei si o zis ca no sa mai am probleme).La 14000 de km mi s-o aprins din nou becu la ulei(din nou am completat cu ulei,aproape 2 flacoane).la 15000 de km am avut revizia la care mi-o facut schimbu la ulei(ceva de rutina da trebuie precizat).o urmat revizia de 30000 cand mi-or schimbat filtru de ulei si uleiul.pana aici ok.ieri mi s-o aprins din nou becu la ulei la 36000 km si habar n-am ce sa fac.mai are vreo sansa masina asta?un prieten mi-o zis ca daca am aceasi problema cu masina de 3 ori ar trebui sa mi-o schimbe(chestia ii ca am avut garantie numa 2 ani).
Luci87 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 07:58   #2
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: dati-mi un sfat va rog

Motoru de 2.0 tdi intre schimburi trebuie completat ulei ,asa e el din fabrica .Trebuie sa urmaresti joja mereu . La 30.000 km trebuia sa se aseze motoru si completarea sa fie mai mica undeva la 1L intre schimburi .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 09:27   #3
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: dati-mi un sfat va rog

In primul rand mi se pare inadmisibil ca un motor nou sa consume ulei ... in primul rand acel ulei nu poate fi consumat decat prin ardere ... evident ca dupa ce este ars se duce in catalizoatoare, fute sondele lambda iar masina aia nu poate fi euro5 niciodata deci teoretic nu ar trebui sa fie admisa in circulatie.

Pe de alta parte cine cumpara masini la care fabricantul ne spune senin ca tre sa ne mai uitam noi la joja ca ea de noua consuma ulei ... si nu putin .. i-si merita soarta.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 22:30   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: dati-mi un sfat va rog

2.0 TDI mananca e fel ulei. Dar sa-ti zica ca e normal ca dupa primii 7000km sa manance TOT uleiul e inadmisibil. Da-o dracu, doar nu-i in 2 timpi.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 14:21   #5
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: dati-mi un sfat va rog

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
2.0 TDI mananca e fel ulei. Dar sa-ti zica ca e normal ca dupa primii 7000km sa manance TOT uleiul e inadmisibil. Da-o dracu, doar nu-i in 2 timpi.
DACA MANCA TOT ULEIU II SCHIMBAU MOTORU !!!!!!!

joja este pusa acolo pentru a verifica nivelul uleiului, verifici macar la fiecare mie de km parcursi (la un motor care consuma ulei).

probabil ca ti-a consumat ~1L la 6-7000 km.. nu este un consum exagerat.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -