Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-09, 19:26   #1
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Question Trage greu.

Sunt relativ nou pe forum-ul acesta si nou in ale sofatului, cu ajutorul sfaturilor voastre mi-am cumparat de la un prieten bun, acum o saptamana un Peugeot 206, 1.9 D, an. 2000, 73.800 Km.
Sunt multumit de ea, atat cat am mers pana acum, fiind foarte bine intretinuta.
Problema ar fi asa, spre exemplu : sunt cu ea in treapta a 4-a cu pedala la podea si trage greu, abia, abia accelereaza, problema apare doar in a 4-a si a 5-a, in primele 3 vitezele, trage bine.
Mentionez ca, toate consumabilele au fost schimbate, distributie, ambreiaj, placute de frana, etc ?
Ce sa aiba ?
newsharktale is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 08:24   #2
darkone

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 156
Default Re: Trage greu.

pai in ce turatii esti cand apesi pedala in treptele mentionate de tine?daca e subturata e normal sa`ti traga greu...
darkone is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 00:14   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Trage greu.

daca masina este diesel aspirat, asa cum cred eu, e normal sa traga prost in trepte mari. acum depinde ce inseamna la tine prost. ca nu face 80-120 in 2-3 sec nici nu te astepta sa faca.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 22:07   #4
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Default Re: Trage greu.

Am inteles deci nu trebuie sa am pretentii sa traga tare in treapta 4 si 5 .
Intradevar in primele 3 trepte se infige bine, dar in treapta a 4 si 5 trebuie sa accelerez progresiv, daca calc acceleratia la podea nu are nici un efect.
Multumesc de sfaturi.
newsharktale is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 21:59   #5
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Trage greu.

Schimba la turatii mai mari.poate merge asa )
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 07:57   #6
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Trage greu.

Omule stiu ce inseamna motorul tau diesel si iti pot spune ca nici nu poti avea pretentii, nici nu ai cai multi dar asa sunt motoarele alea si incearca sa schimbi vitezele intre 2500-3000 de turatii ca sa te simti tu mai bine ok?NU are nimc masina iti garantez.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -