Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-09, 16:25   #1
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Zgomot spate

Salut,
Am o Skoda Fabia care prezinta o mica problema. Cand merg pe drum denivelat, piatra cubica sau dau peste o groapa se aude un troncanit metalic dreapta-spate (metal pe metal, zgomot asemanator cu cel facut de rotile de tren). Aveti idee care este cauza zgomotului? (bucse, telescop etc.) Mentionez ca amortizoarele au fost schimbate in februarie (deci nu ele sunt cauza).
Va multumesc pt. raspunsuri.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 00:52   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot spate

bucsi punte spate....
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 00:52   #3
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot spate

sau loveste evacuarea
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 09:24   #4
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot spate

Nu cred ca este evacuarea (era fixata bine la locul ei acum 2 sapt cand am urcat masina pe rampa), raman bucsile. Sa vad acuma unde gasesc un set de cumparat. Multumesc de sugestii.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 10:53   #5
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot spate

nu le cumpara acum... sunt scump de montat.... ia o ranga si bag-o acolo la bucse trage si vezi daca se misca usor...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 23:15   #6
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot spate

Acum 2 luni mecanicul de la reprezentanta mi-a spus ca tb sa schimb bucsele, probabil intre timp o fi cedat vreuna. Cand am schimbat distributia si uleiul (in urma cu 8 zile - service particular) am facut si o revizie completa a masinii, din nou mi s-a sugerat schimbarea lor, mecanicul spunandu-mi ca neglijarea problemei va atrage si deterioarea amortizoarelor (relativ noi). Doream sa stiu daca ele sunt cauza zgomotului cu pricina (avand in vedere ca amortizoarele si sistemul de franare pot fi excluse). Bucsele de Ibiza Cupra se potrivesc la Fabia si in cazul puntii spate? (pe fata stiu ca multi le folosesc).

Last edited by panteraroz; 19-07-09 at 23:18.
panteraroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -