Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-09, 18:00   #1
yg.alex
VW Driver

Stage 5
 
yg.alex's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,231
Member of:
[VW]
Default Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

Salve,

Am un golf 4 din 2000 si nu am nimic pe el....si vreau sa montez AC sau CLIMAtronic. Am inteles ca nu se poate, ca trebuie schimbata plansa de bord, sa dau niste gauri prin caroserie pe la motor, trebuie niste relee in plus. Care, cum e treaba? eu as prefera climatronic, daca tot fac o treaba sa fie facuta calumea, dar am inteles ca nu se poate si ca doar AC se poate monta.Aia e, ma multumesc si cu AC decat deloc. Eu am gasit prin dezmembrari sa cumpar toata instalatia, de la radiator pana la butoane, preturi incepand cu 300 Euro. Dar nu ma lamurit nimeni in legatura cu montajul si cu functionarea lui.

Astept raspunsurile voastre.

Sper ca am deschis threadul in sectiunea potrivita, daca nu, rog un moderator sa-l mute unde trebuie.

Multumesc.
yg.alex is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 20:59   #2
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

Din ce am auzit eu ar fi ca te`ar duce la 1000e la noi tot procesul...Ideea principala care ai si auzit`o e ca trebuie sa dai foarte multe gauri.In primul rand, logic, trebuie sa gasesti un loc unde sa pui AC`ul in compartimentul motor!Ii faci un suport, il pui si tu intr`un loc unde sa nu se bage peste alte componente a motorului si cel mai important sa fie ferit de orice lovituri, forte exterioare etc.Nu vrei freon in compartimentul motor in nici un caz!Dupa trebuie sa gauresti peretele dintre compartiment motor si habitaclu, sa faci cumva sa ajunga instalatia inauntru.Te uiti si tu cum conectezi Ac`ul la iesirile de aerisire.Urmeaza butoanele si gata!Daca merge ai noroc daca nu ai gaurit masina, ai pierdut bani si ai ramas si fara aeroterma )
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 21:13   #3
yg.alex
VW Driver

Stage 5
 
yg.alex's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,231
Member of:
[VW]
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

pai compresorul se prinde pe suportul care sustine motorul, radiatorul in locul celui vechi...de montat la motor nu e greu... dar treaba e la interior, la bord acolo...o sa trebuiasca sa dau tot bordul jos ( cred )... partea electrica m-ar interesa pe mine....sa mearga, sa sufle aer rece ) ...dar nici sa pierd aeroterma, sa inghet la iarna in masina, cu paturi pe mine...

de asta am si postat pe forum... pe la bucuresti nu se ocupa nimeni de asa ceva? ca pe la valcea nu am gasit inca... sa mai montat vreodata ac? eu cred ca da.
yg.alex is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 21:22   #4
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

O sa ma duc luni/marti la serviceul unde am eu masina si ii intreb pe baietii aia daca au idee unde ai putea sa faci asta.De dat bordul jos cu siguranta o sa`l dai!
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 08:28   #5
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

Quote:
Originally Posted by yg.alex View Post
... preturi incepand cu 300 Euro..
Ai nevoie de :
-condesator (radiatorul AC montat in fata celui de racire motor),
-compresor,montat pe motor ce presupune un suport si o alta curea accesorii adecvata
-filtru
-vaporizator (radiatorul montat in blocul climatizor aflat sub plansa de bord in spatele radiatorului de incalzire )
-conducte de conexiune
-ventilator suplimentat montat pe radiator
-blocul electronic climatronic ce iunclude un bloc cu relee ,senzori si cablajele aferente inclusiv cele din compartimentul motor

Daca se demonteaza un sistem complet functional de pe o alta masina echivalenta este ok si destul de simplu de montat,altfel e munca de chinez batran cu rezultate indoielnice.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 08:50   #6
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

Mda...la motor nu e greu insa nici asa usor cum crezi tu.
1.Daca iei de la dezmembrari iti trebuie si postamentul de la compresor pt motorul pe care il ai tu !!! Compresorul foloseste intre 3 si 7 CP din puterea motorului deci nu te joci cu fixatul.

2.Radiatorul este una si condensatorul (de Klima) este alta ! Probabil ca trebuie sa schimbi si radiatorul complet cu ventilatoare fiindca la masini cu klima e ceva mai mare sau are 2 ventilatoare.In fata radiatorului se mai monteaza inca un fel de radiator (Condensator) care apartine de instalatia AC.

3.Toate piesele trebuie montate la locul lor fiindca altfel nu poti face legaturile la tevi (furtune) cum trebuie .Tevile se prind de caroserie si trebuie sa fie flexibile spre compresor fiindca de la vibratiile motorului s-ar rupe in 3 zile.Fiecare ghivent trebuie sa prinda perfect altfel se pierde gazul in cateva ore...acolo e o presiune de 20 de bar !!!

4.In interior trebuie scos bordul si demontata cutia mare din dreapta in care NU este vaporizatorul .Aia se schimba complet cu una de AC care are vaporizator.

5.La electrica originala vei avea probleme fiindca nu se potriveste...insa e destul de simplu de facut cablurile.(pt cine a mai facut)

Cam atat pe scurt...treaba dureaza cam 8-10 ore si e greu de descris fiecare pas
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 11:11   #7
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

Poti monta AC, pentru ca e mai simplu. In compartimentul motor nu se pun probleme prea mari, in afara faptului ca trebuie sa montezi radiatorul de AC cu tot cu ventilator.
In interior insa, trebuie defrisata toata masina pentru a ajunge la aeroterma si a adauga in ea evaporatorul cu, conductele aferente. Montajul nu este foarte complicat, insa pe instalatia electrica ai nevoie de un electrician auto foarte bun pentru a sti sa-ti traga instalatia electrica atat in compartimentul motor cat si in interior.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 15:31   #8
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

3.Toate piesele trebuie montate la locul lor fiindca altfel nu poti face legaturile la tevi (furtune) cum trebuie .Tevile se prind de caroserie si trebuie sa fie flexibile spre compresor fiindca de la vibratiile motorului s-ar rupe in 3 zile.Fiecare ghivent trebuie sa prinda perfect altfel se pierde gazul in cateva ore...acolo e o presiune de 20 de bar !!!

eu stiu si sunt sigur ca este o presiune de maxim 15 bar
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 15:40   #9
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

Pe inalta sunt 24 bari si pe joasa 10 bari.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 15:52   #10
jeenyus

Stage 1
 
jeenyus's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 13
Default Re: Se poate monta CLIMAtronic sau AC daca nu am nimic?

am si eu o intrebare: daca masina are AC din fabrica se poate pune climatronic?
jeenyus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -