Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-09, 16:22   #1
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Geamuri ionizate

Am o intrebare...am auzit ce se pot "dezioniza" geamurile ionizate.Daca se poate cum se poate face aceasta operatie? Sau se mai ionizeaza pe undeva geamuri? Va rog fara misto.

Last edited by COL_seby; 26-05-09 at 16:25.
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 23:41   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Geamuri ionizate

Se deionizeaza cu piatra sau ciocanul,simplu si rapid.
AM vazut odata unele curatate cu acid ,insa nu stiu unde si cu ce anume,iar sticla tot zgariata a ramas.O alta solutie ar fi cu pasta abraziva pe masina de polishat ,apoi lustru cu polish de geam,insa...e munca dreaqu de chinez batran.
Presupun ca le ai zgariate....
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 12:23   #3
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Geamuri ionizate

Ionizarea nu este un procedeu mistico-paranormal si ireversibil ! Se face prin aplicarea unei pelicule de -luster- in stare lichida si tratarea termica pentru uscare si fixare (si este de suprafata-adica nu patrunde in compozitia sticlei). Se poate curata prin inmuierea cu alcool tehnic concentrat sau curatare cu solventi. Trebuie gasit produsul (solventul) care reactioneaza cel mai bine cu reteta de luster ce este aplicata.
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 17:44   #4
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Geamuri ionizate

Nu este zgariat...s-a spart luneta si ma gandeam ca decat sa ionizez luneta daca ar fi o solutie sa refac geamurile din spate.Multumesc pentru raspunsuri,astept in continuare
COL_seby is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -