Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-09, 15:28   #1
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Problema cutie de viteza.

Salutare la toata lumea.Am mo problema cu un Suzuki Baleno.Mai exact,cu motorul la relanti si cu ambreajul lasat liber se aude un zgomot parca ar fi un rulment uzat.In momentul in care apas ambreiajul,zgomotul dispare.Zgomotul nu este foarte puternic dar,avand deja peste 200.000 de km m-am gandit sa rezolv problema cat mai repede posibil.Am desfacut cutia bucati si la prima vedere nu vad nici un semn de uzura.Rulmentii sunt ok,sincroanele arata foarte bine si se misca in limita normala,dintii de pe roti sunt in regula.Nu am observat nici o zgarietura pe peretii cutiei.Kitul de ambreiaj l-am schimbat anul trecut si este in buna stare.Pana acum nu am avut probleme deloc cu cutia de viteze,am facut peste 80.000 de km cu masina de cand am cumparat-o si niciodata nu a sarit din viteza,pot schimba treptele de viteza cu un deget si nu a intrat niciodata in viteza cu zgomot.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 16:35   #2
eugen1974

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Problema cutie de viteza.

e rulmentul de presiune sau de priza cutie...am patit similar la nissan
eugen1974 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 16:44   #3
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Problema cutie de viteza.

Quote:
Originally Posted by eugen1974 View Post
e rulmentul de presiune sau de priza cutie...am patit similar la nissan
Rulmentul de presiune nu e.Am suspectat si eu acelasi lucru,am schimbat rulmentul cu unul nou si scoate acelasi zgomot.O sa ma uit la cel de priza,mersi mult de informatie.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 08-05-09, 23:08   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Problema cutie de viteza.

Pe un Jazz imi huruia rau cel de priza doar in treapta 3,de obicei ala se uzeaza.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 12:22   #5
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Problema cutie de viteza.

si la swiftul meu e aceeasi treaba. la liber si fara ambreiaj se aude intr-un mod mai diferit decat la liber cu ambreiajul calcat. dar nu cred sa fie vre-o mare chestie. pentru ca in rest nu se aude in mers sau sa aiba probleme la schimbatul de viteze.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 17:57   #6
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Problema cutie de viteza.

Pana acuma nu am descoperit absolut nimic! Cutia e OK,rulmentul din priza directa la fel. Sincer nu mai stiu ce sa mai verific.Sambata am sa montez totul la loc si am sa bag un ulei mai gros in cutie.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 22:18   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Problema cutie de viteza.

Nu cumva ai motor diesel si volanta bimasica?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 22:12   #8
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Problema cutie de viteza.

Nu ,e benzinar .
raduku is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 14:46   #9
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: Problema cutie de viteza.

Problema similara este intalnita si la Logan/Clio, se pare ca arcurile de la ambreiaj nu sunt foarte fiabile, isi pierd elasticitatea si fac loc unor mici "jocuri" care se cam aud.In momentul in care se calca pedala de ambreiaj zgomotul dispare pentru ca ambreiajul nu mai preia vibratiile din arborele motorului si ca atare nu se mai aude.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 21-05-09, 19:10   #10
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Problema cutie de viteza.

VENOX ai mare dreptate.Am suspectat si eu chestia asta,aveam la indemana 3 discuri de ambreiaj in 3 stari de uzura:nou,folosit si discul pe care l-am schimbat anul trecut.Toate 3 discurile sunt Valeo,si la toate trei le joaca un pic arcurile .Am incercat sa decomprim un pic arcurile dar nu am reusit mare lucru.Asa ca am montat totul inapoi si am constatat ca zgomotul nu a disparut in totalitate,dar acum este aproape insesizabil.Eu asa o las masina,pana la urmatoarea schimbare a discului nu mai desfac nenorocita aia de cutie ca tot m-am julit pe maini.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 23:54   #11
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Problema cutie de viteza.

Am si eu o chestie asemanatoare la Nubira. Masina are doar 82.000 km.Cand debreiez se aude un mic sirenaj, tocmai am schimbat uleiul, parca se aude mai putin dar tot acolo e... de la ce sa fie?
Raduku daca afli ceva, cumva anunta-ma si pe mine te rog, tot asiatica e si Nubira si e posibil sa fie aceeasi buba.
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:05   #12
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: Problema cutie de viteza.

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
VENOX ai mare dreptate.Am suspectat si eu chestia asta,aveam la indemana 3 discuri de ambreiaj in 3 stari de uzura:nou,folosit si discul pe care l-am schimbat anul trecut.Toate 3 discurile sunt Valeo,si la toate trei le joaca un pic arcurile .Am incercat sa decomprim un pic arcurile dar nu am reusit mare lucru.Asa ca am montat totul inapoi si am constatat ca zgomotul nu a disparut in totalitate,dar acum este aproape insesizabil.Eu asa o las masina,pana la urmatoarea schimbare a discului nu mai desfac nenorocita aia de cutie ca tot m-am julit pe maini.
Tot Valeo sunt si la Clio, respectiv Logan. E posibil sa fie o problema comuna la Valeo. Totusi exista varianta ambreiajului sport

Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian View Post
Am si eu o chestie asemanatoare la Nubira. Masina are doar 82.000 km.Cand debreiez se aude un mic sirenaj, tocmai am schimbat uleiul, parca se aude mai putin dar tot acolo e... de la ce sa fie?
Raduku daca afli ceva, cumva anunta-ma si pe mine te rog, tot asiatica e si Nubira si e posibil sa fie aceeasi buba.
Verifica dupa codul de piesa, poate e cazul si la tine sa ai Valeo.
VENOX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -