Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-09, 17:10   #1
CiprianS

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Exclamation Peugeot 307 semnalizare, HELP

Am imensa rugaminte de a incerca sa ma ajutati in legatura cu o problema aparuta la semnalizare.
Caz : Peugeot 307 benz, 1.6, masina are 3 ani - 45000 km.
Problema : semnalizarea dreapta fata nu functioneaza, semnalizarea laterala dreapta functioneaza cu o frecventa de semnalizare dubla. Acelasi lucru si pe spate dreapta. Semnalizarea luminoasa pe bord si semnalul sonor (numai dreapta) la fel : frecventa dubla. In rest totul este OK.
Service-ul Eurial de 3 ori (TREI ORI...incredibil) a dat-o in bara. Prima data au inlocuit lampa, a doua oara fasungul, a treia oara soclul. Eu, fraier, am platit tot de atatea ori. De fiecare data semnalizarea functiona la iesirea din service, dar undeva dupa 5 km cel mult....gata ..problema reaparea !!!
Are cineva idee ce poate fi ? Scurt pe undeva ? Intreb aici inainte de a ma duce in Otopeni la service sa ucid pe careva. Apreciez orice idee., nu mai pot, deja "sunt cu nervii"
Multumesc anticipat.
Ciprian.
CiprianS is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 02:26   #2
klausi
Nissan Driver

Stage 2
 
klausi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 47
Member of:
[Nissan]
Default Re: Peugeot 307 semnalizare, HELP

Frecventa dubla la semnalizare indica faptul ca un bec e ars.

Din postul tau nu se intelege daca dupa inlocuirea becului, fasungului in scurta perioada in care a functionat frecventa semnalizarii era ok sau tot dubla.
Scrii ca lampa spate face la fel -adica la fel cu cea laterala ?
Daca nu te pricepi la electricitate ai face bine sa faci in felul urmator:
faci rost de schema electrica - dupa releul de actionare a becurilor de pe dreapta (pot sa fie chiar 3 - desi e greu de crezut) - tragi 2 fire separat pana la semnalizarea fata - direct la bec. suspenzi firele originale o perioada. daca semnalizarea supravietuieste destul de mult - cateva zile, saptamani - e clar ca e un scurt pe undeva. daca se comporta la fel nu ai exclus scurt-circuitul dar macar stii ca acesta nu e intre releu si bec si mai ai de cercetat.
klausi is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 20:48   #3
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 307 semnalizare, HELP

si eu am avut probleme cu semnalizarea din partea dreapta....si tot asa avea frecventa dubla...initial am crezut ca s-a ars becul dar problema era ca nu facea atingere ca lumea....

Daca mai mergi de 100 de ori la Eurial, tot de atatea ori o sa iti gaseasca ceva chiar daca nu are nimica, mai bine mergi la un electrician bun....nu te mai complica cu Eurial-ul ca sunt sigur ca nu e nici o problema grava.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 19:36   #4
marius2212

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 19
Default Re: Peugeot 307 semnalizare, HELP

salut daca doresti te ajut eu sunt electronist si detin si tester de diagnoza specializat trimite-mi un mail si te sun eu
marius2212 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-15, 06:53   #5
vasilesaioc

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 8
Default Re: Peugeot 307 semnalizare, HELP

Quote:
Originally Posted by marius2212 View Post
salut daca doresti te ajut eu sunt electronist si detin si tester de diagnoza specializat trimite-mi un mail si te sun eu
Aceiasi problema am si eu la un Peugeot 308 -stanga spate-
Am desfacut lampa am curatat contacte ,am schimbat bec nu vrea sa mearga
renunt la orice verificare,pun lampa la loc resemnat.....a doua zi dimineata merge semnalul......dar pentru scurta perioada de timp
Cum pot rezolva
vasilesaioc is offline   Reply With Quote
Old 15-04-15, 14:37   #6
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Peugeot 307 semnalizare, HELP

incearca alt bec.
ariel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -