Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-09, 23:28   #1
claudiu_c

Stage 2
 
claudiu_c's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 32
Default protectie calculator la suprapresiune

salut. am un audi A4 B5 1.9 tdi pd 116 cai. problema mea este urmatoarea: in viteza a patra la peste 140km/h calculatorul cere turbinei sa faca 2,5 atmosfere, ceea ce turbina si face (turbo mare, poate), dar calculatorul intra in protectie. stie cineva de ce face acest lucru? precizez ca am facut la un moment dat o cipare, pe care ulterior am scos-o, punand inapoi softul original. acuma am un pigyback de la unichip. de ce calculatorul nu cere acelasi lucru si in primele 3 viteze? se poate scoate acea protectie la suprapresiune?
claudiu_c is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 01:32   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: protectie calculator la suprapresiune

poate probleme cu geometria..... adica dupa o perioada presiunea specificata = presiunea actuala..... daca nu sunt egale trebuie verificat aparatu director

daca dezactivezi protectia in scurt timp turbina o sa faca BYE BYE
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 22:03   #3
claudiu_c

Stage 2
 
claudiu_c's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 32
Default Re: protectie calculator la suprapresiune

presiunea indicata de calculator = presiunea facuta de turbina, verificat pe vagcom si cu ceas de presiune in paralel. pana la 2,5 bar, dupa care presiunea indicata este de 1.0 atm, adica cea atmosferica.
claudiu_c is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -