Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-09, 17:19   #1
nebundlegat

Stage 3
 
nebundlegat's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 156
Default motor ce functineaza la parametri incorecti.

Buna, am o alfa romeo 33 din 90. Recent am pus bunateatea de motor in paine si am strambat vibrochenul. Mi-am adus alt motor de la maghiari. Bun, toate bune si fumoase pana cand i-am dat cheie. Motorul NU merge rotund (nu are bataie nimic, toarce frumos - parerea mai multor mecanici ) . Motorul nu are forta aproproape deloc, dadea rateuri calumea... dupa cateva reglaje la avans... parca mai bine... bujii schimbate toate noi bosch super 4 (cele cu 4 poli). Acum parca merge mai ok dar... miroase a benzina mai ceva ca si la peco... consuma enorm... daca ii dau talpa de pe loc motorul nu are puterea sa traga (nici macar putin nu patineaza rotile - motorul din nainte parca era divin... fluierau rotile intr-o veselie) si da rateu... benzina in baia de ulei ... benzina nearsa pe esapament. Azi mi-am masurat compresia la motor ... pe partea stanga la amandoua pistoane 12... pe drepta... la unul 7 iar celalalt 11. Sa fie devina ceva supape? am fost cu ea la 5 mecanici inculsiv service specializat. ba ca nu e pusa bine distributia.. ba ca suapape... ba ca injectia. dar nici un diagnostic sigur.nu stiu ce sa ma fac cu ea. va rog daca stie cineva sa ma ajute. multumesc anticipat.
nebundlegat is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 00:57   #2
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: motor ce functineaza la parametri incorecti.

verifica intai distributia, dupa aia din pacate...iti ramane doar sa desfaci motorul. Foarte posibil supape care nu inchid bine/indoite
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 06:13   #3
nebundlegat

Stage 3
 
nebundlegat's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 156
Default Re: motor ce functineaza la parametri incorecti.

daca erau supape ... nu ar trebui sa dea rateuri in continu? nu da rateuri numai cand e foarte solicitat motorul (inainte de a regla avansul dadea mai des).
nebundlegat is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 15:39   #4
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: motor ce functineaza la parametri incorecti.

am avut motor care dadea rateuri cand si cand, asta dupa ajustari de avans... inainte dadea rateuri mai mereu cand acceleram
solutia: 3 supape nu mai inchideau bine (usor indoite, probabil din prostie...)
OltcitPower is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -