Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 20:26   #1
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default problema frane bmw e30!

am schimbat pompa de frana am pus-o noua, dar frana imi tine jos..abia la a doua pedala tine mai bine,mentionez ca pe spate nu am schimbat nimic, i-am facut aerisirea la toate rotile si atat...ce pot sa-i fac? sa-i mai fac o data aerisirea mai bine?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 20:59   #2
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: problema frane bmw e30!

Oricum e bine sa mai faci aerisirea odata (cred ca stii...incepi dreapta spate,stanga spate,dreapta fata,stanga fata-in sensul de mers) Ai discuri pe spate?ce tip de BMW ?
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 07:32   #3
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Oricum e bine sa mai faci aerisirea odata (cred ca stii...incepi dreapta spate,stanga spate,dreapta fata,stanga fata-in sensul de mers) Ai discuri pe spate?ce tip de BMW ?
am un bmw 324d cu tamburi pe spate, nu am discuri pe spate
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 09:28   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: problema frane bmw e30!

Pai verifica si tu ferodourile pe spate, schimba garniturile fata/spate, completeaza cu lichid de frana si abea dupa aceea fa-i din nou aerisirea.
Degeaba faci aerisiri peste aerisiri, daca ai vreo garnitura rupta si pierde presiune, sau ferodourile sunt foarte uzate.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 17:07   #5
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Pai verifica si tu ferodourile pe spate, schimba garniturile fata/spate, completeaza cu lichid de frana si abea dupa aceea fa-i din nou aerisirea.
Degeaba faci aerisiri peste aerisiri, daca ai vreo garnitura rupta si pierde presiune, sau ferodourile sunt foarte uzate.
te referi la garniturile de la etrieri?
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 17:35   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: problema frane bmw e30!

Da, garniturile de la etrieri, dar si de pe spate, de la pistonasele ferdourilor. Si alea au garnituri si e suficient sa fie una ciupita. Daca pompa este noua, nu vad alt motiv: ganrituri sau ferodourile foarte uzate.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 18:03   #7
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Da, garniturile de la etrieri, dar si de pe spate, de la pistonasele ferdourilor. Si alea au garnituri si e suficient sa fie una ciupita. Daca pompa este noua, nu vad alt motiv: ganrituri sau ferodourile foarte uzate.
ms pt raspuns..am sa verific
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 11:54   #8
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Da, garniturile de la etrieri, dar si de pe spate, de la pistonasele ferdourilor. Si alea au garnituri si e suficient sa fie una ciupita. Daca pompa este noua, nu vad alt motiv: ganrituri sau ferodourile foarte uzate.
Iar eu completez...pistonasele alea au un cauciuc deasupra...chiar daca pare curat iei o surubelnita subtire si dai cauciucul la o parte...in caz ca inauntru e lichid de frana si incepe si curge cand dai cauciucul la o parte atunci sunt garniturile stricate. In caz ca a curs destul iti trebuie pe langa pistoane noi si tamburi (habar nu am cum se cheama placile alea semirotunde de frana) noi fiindca lichidul de frana e foarte agresiv.
Ach si inca ceva...franele pe spate trebuie reglate dupa ce ai schimbat totul (reglate de sub piston...e un surub cu ghivent probabil) iar abia pe urma de la frana de mana...daca faci invers iar nu franeaza cum trebuie si ai si o frana de mana pe care o tragi de la bucuresti la bagdad...atat de lung e drumul.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 19:56   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: problema frane bmw e30!

Placile semirotunde sunt ferodourile si sunt corespondentul placutelor de frana, pt tamburi. Oricum ferodourile sunt pe laterale, iar pistonul sus sau jos, deci lichidul nu o sa curga pe ele.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 19:37   #10
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
am schimbat pompa de frana am pus-o noua, dar frana imi tine jos..abia la a doua pedala tine mai bine,mentionez ca pe spate nu am schimbat nimic, i-am facut aerisirea la toate rotile si atat...ce pot sa-i fac? sa-i mai fac o data aerisirea mai bine?
daca ai fac pedala la frana, si se intareste...si tin apasat simt ca se duce in jos foarte foarte usor...nu este normal..inseamna ca pierde presiune pe undeva...mentionez ca pompa de frana e schimbata foarte recent(noua).......din vas nu am pierderi de lichid de frana..
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 19:55   #11
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Placile semirotunde sunt ferodourile si sunt corespondentul placutelor de frana, pt tamburi. Oricum ferodourile sunt pe laterale, iar pistonul sus sau jos, deci lichidul nu o sa curga pe ele.
Poti sa fii sigur ca in timp de cateva sute de km lichidul de frana este pe feroduri (am retinut cum se numesc pt viitor...merci )
sigur daca nu este inca asa rau se mai pot schlefui cu schmirghel si e posibil sa tina.

Revenind la problema : Eu nu am priceput ce pompa a fost schimbata? Aia care e la motor si pe care este pus vasul pt lichid de frana? (de unde pleaca circuitele pt cele 4 roti? In general daca apesi pe frana si cedeaza foarte incet (asa cum spui tu) dar totusi nu pierde lichid nicaieri atunci exact pompa aia e stricata...sau nu ai facut aerisirea dupa montat cum trebuie...nu se face numai la roti ci direct acolo sub bidonul de lichid de frana intai...cand acolo e aerisit pe urma vin rotile.
PS. si inca ceva...in general la masini cu ABS nu prea ai voie sa faci aerisirea din pedala fiindca exact pompa aia se strica...sa zicem asa :la mine nu s-a stricat inca la destule masini reparate dar am colegi care au avut problema...cu asta am raspuns si unuia sau altuia care se intreaba de ce masina franeaza mai prost dupa schimbul lichidului de frana decat inainte...nu stiu daca a ta are ABS...insa ca informatie

Last edited by mobiles_de; 08-02-09 at 20:03.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 07:51   #12
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Poti sa fii sigur ca in timp de cateva sute de km lichidul de frana este pe feroduri (am retinut cum se numesc pt viitor...merci )
sigur daca nu este inca asa rau se mai pot schlefui cu schmirghel si e posibil sa tina.

Revenind la problema : Eu nu am priceput ce pompa a fost schimbata? Aia care e la motor si pe care este pus vasul pt lichid de frana? (de unde pleaca circuitele pt cele 4 roti? In general daca apesi pe frana si cedeaza foarte incet (asa cum spui tu) dar totusi nu pierde lichid nicaieri atunci exact pompa aia e stricata...sau nu ai facut aerisirea dupa montat cum trebuie...nu se face numai la roti ci direct acolo sub bidonul de lichid de frana intai...cand acolo e aerisit pe urma vin rotile.
PS. si inca ceva...in general la masini cu ABS nu prea ai voie sa faci aerisirea din pedala fiindca exact pompa aia se strica...sa zicem asa :la mine nu s-a stricat inca la destule masini reparate dar am colegi care au avut problema...cu asta am raspuns si unuia sau altuia care se intreaba de ce masina franeaza mai prost dupa schimbul lichidului de frana decat inainte...nu stiu daca a ta are ABS...insa ca informatie
ms pt raspuns...pompa aia de la motor am pus-o noua credeam ca sunt garniturile duse si am schimbat-o cu totul am facut aerisirea cum ai zis tu..intai la pompa acolo..apoi la roti...deci...ramane sa verific la saboti acolo in spate poate sunt ferodourile foarte uzate....oricum multumesc pt sfaturi....apropo nu am abs
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 23:16   #13
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
ms pt raspuns...pompa aia de la motor am pus-o noua credeam ca sunt garniturile duse si am schimbat-o cu totul am facut aerisirea cum ai zis tu..intai la pompa acolo..apoi la roti...deci...ramane sa verific la saboti acolo in spate poate sunt ferodourile foarte uzate....oricum multumesc pt sfaturi....apropo nu am abs
si inca o nedumerire...daca ar fi ferodourile pe spate uzate..nu ar tine frana nici la a doua pedala zic eu...dar mie imi tine chiar bine la a doua pedala
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 10:37   #14
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: problema frane bmw e30!

Daca tine la a doua inseamna ca mai ai aer in sistem... Daca la a doua ti apasat tare pe ea si se duce usor pana la podea inseamna ca pierde pe undeva!
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 15:13   #15
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: problema frane bmw e30!

Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian View Post
Daca tine la a doua inseamna ca mai ai aer in sistem... Daca la a doua ti apasat tare pe ea si se duce usor pana la podea inseamna ca pierde pe undeva!
da cristi..la a doua pedala tine bine...inseamna ca trebuie sa-i mai fac o aerisire ,ma gandeam eu ca daca la a doua pedala tine bine..nu are cum sa fie ferodourile de la saboti uzati, nu?
egroeg is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -