Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-09, 18:44   #1
BoCox

Stage 4
 
BoCox's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Member of:
[VW]
Default intrebare jante

salut tuturor .. as avea si eu o intrebare legata de jante .. in urma cu 6 luni am achizionat un vw polo 1,4 TDI din germania .. intrebarea mea este .. se pot pune jante pe 16" ? in cartea masinii din Germania scrie o anumita dimensiune maxima 205/45 R16 ... dar in talonul masinii din Ro scrie cele pe care le are acum ... dak pun pe 16" influenteaza cu ceva performantele masinii ? voi avea probleme la planetare ? cine stie rog sa raspunda .. multumesc
__________________
fan VW!
BoCox is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:59   #2
likety

Stage 2
 
likety's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 28
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: intrebare jante

La planetare nu stiu daca o sa ai probleme.O sa ti se mareasca in mod sigur consumul,plus ca mai trebuie sa mergi si la RAR sa-ti faca omologare daca nu ai trecut in talon 16".
likety is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 22:00   #3
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: intrebare jante

Performantele masinii se vor modifica astfel : demarajul va scadea pentru ca diametrul rotii este mai mare, viteza maxima reala se va mari, vei avea o eroare a kilometrajului (aici gasesti un calculator pentru eroare in functie de dimensiunile cauciucului). Articulatiile vor fi supuse la tensiuni considerabil mai mari in cazul in care folosesti jante cu ET foarte mic (alea care ies mai mult in afara). Cauta jante cu ET apropiat de cel al jantelor tale. Cat tine de consumul de carburant nu stiu ce sa iti zic, eu stock am 185/65/14 si am mers cu 205/50/15 si consumul nu mi s-a parut sa fi crescut sau daca a cresut a crescut foarte putin de nu am sesizat.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 17:14   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: intrebare jante

Daca in cartea masinii scrie 205/45/16 probabil ca diametrul total al rotii este acelasi ca la cele pe care le are acum. In cazul asta nu cred sa scada cu mult demarajul, poate doar din cauza latimii mai mari a anvelopei. Eroare la kilometraj... iar nu cred.
La articulatii da, sunt de acord... cu cat e talonul anvelopei mai mic, cu atat se resimt mai puternic gropile si denivelarile.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:06   #5
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: intrebare jante

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Daca in cartea masinii scrie 205/45/16 probabil ca diametrul total al rotii este acelasi ca la cele pe care le are acum. In cazul asta nu cred sa scada cu mult demarajul, poate doar din cauza latimii mai mari a anvelopei. Eroare la kilometraj... iar nu cred.
La articulatii da, sunt de acord... cu cat e talonul anvelopei mai mic, cu atat se resimt mai puternic gropile si denivelarile.

Daca diametrul rotii s-a modificat te asigur ca va avea si o eroare la kilometraj pentru ca acesta e in directa legatura cu cutia de viteze - fiind calibrat in functie de dimensiunille cunoscute ale rotii. Daca pui roata cu diametrul mai mare e logic ca ea va executa mai putine rotatii decat una cu diametrul mic de unde rezulta ca si motorul va avea o turatie mai mica la aceeasi viteza (viteza reala, nu cea indicata pe kilometraj) - am pus link catre un calculator.

Iar articulatiile au cel mai mult de suferit atunci cand pui jante cu ET mic (alea care ies mult in afara)
nxtaz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -