Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-09, 12:39   #1
raszvan

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 45
Default probleme ford focus 1,8 tdci

Problema se manifesta in felul urmator:
1. La plecarea dupa loc motorul parca da sa opreasca o fractiune de secunda la turatia de 1200 rot/min , ca si cand nu se mai alimenteaza, apoi isi continua accelerarea normal. Aceasta intrerupere are ca efectu un smoc de fum negru. Ca sa dau un exemplu, se manifesta ca o masina pe benzina care are avansul prea mic.
Cu masina pe loc (scoasa din viteza), accelerata la 1200 rot/mim motorul are o mica trepidatie...parca nu ar merge rotund.
Nu are probleme cu relantiul, acul sta nemiscat. In mers masina se comporta ok, nu mai trepideaza nimic, nu intrerupe nimic.

2. Cateodata cand las masina in frana de motor se accelereaza singura cateva secunde.

...In rest masina se comporta excelent.. cred ca se foloseste de toti 115cp.

Last edited by raszvan; 08-01-09 at 14:10.
raszvan is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 13:23   #2
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: probleme ford focus 1,8 tdci

daca relantiul iti sta la 1200 rpm atunci e grav, cineva cred ca a bagat mana unde nu trebuia si a facut "reglajul" ala
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 14:03   #3
raszvan

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 45
Default Re: probleme ford focus 1,8 tdci

M-am exprimat gresit acolo. Relantiul masinii este la 800 rot/min iar acul sta nemiscat indiferent de temperatura si consumatori. Problema apare la 1200 rot/min.
Am facut corectarea (completarea) in primul post.
raszvan is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 17:02   #4
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: probleme ford focus 1,8 tdci

Problematice masinile astea! Mai ales motoarele TDCi de la Ford. Am un prieten care are tot un Focus TDCi si nu nu-mi place deloc cum merge la relanti. Suna brut rau! Plus ca a schimbat deja un injector...
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?
KTA87 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -