Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-08, 23:34   #151
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

da nu vorbeam de bmw,opel,mercedes,vw noi ? ai uitat unde sta romanul si ce salarii are ? ala care isi permite un bmw nou nu se mai uita la alte marcii ! si da..loganul si sandero sunt MASINI ! aia e parerea mea ! amandoua merita o sansa defapt firma dacia merita o sansa !

Last edited by StreetStyle22; 04-09-08 at 00:11.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 01:12   #152
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Hai ca esti un patriot convins si vorba unui cantec ,, prostia e la putere " . Daca ai sti tu ce costuri de uzina are un logan si cat castiga renault mai patriotule nu ai mai cumpara nici un bec de pozitie la sandero sau logan . Ai condus sau mers in dreapta sau poate in porbagaj intr-o masina adevarata nu intr-un chici sau imitatie de masina ca sa prosteasca pe vechi posesori de carute 1310 . Toti constructori de masini implementeaza noi sisteme performante in dotarea standard a masini iar astia de la dacia mai scot din ele si le pun la optionale ca sa ia niste bani in plus de la ............. sau nu le mai pun deloc ca sa isi faca promotile si apropo aveti 5 ani garantie la tabla ( citeste bine si puneti ochelari manualul de garantie , acolo unde scrie cu litere mici mici sa nu vada ...... ) care oricum dupa 3 ani rugineste ca e foarte bine tratata dar mai ales e foarte groasa de 0,2 mm .
__________________
Zetec for life !!! Glumesc

Last edited by Petty; 04-09-08 at 01:21.
Petty is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 01:30   #153
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

deci nu e vorba de patriotism..chiar ma gandeam sa plec cat mai repede din tara ! dar chestia e..ca nu stiu ce masina gasesti la pretul unui sandero,logan sa zicem 10.000 ca la aia loganul si sandelu e full ! sa fie noua..sa aibe garantie si motoare Ok ! ce masina adevarata ? o nemteasca,japoneza noua care costa vreo 20.000, 30.000,40.000 de iepuri ? da aia e o masina adevarat,dar gandestete cand se strica doamne fereste la aia ceva..ca ai dat o gramada pe bani nu'ti vine sa dai cu toti pereti dupa firma ?! ..asa pe logan dai putin..zicala aceea (atat dai atat face) nu te poti astepta la un avion ! da bine ar fii sa aibe dotariile acelea..finisaje foarte bune dar atat timp cat ei sunt pe profit nu ai ce le face..si sincer prefer loganul(face-lift),sandelul in schimbul unui aveo,matiz,fiesta,polo..si octavia fara nici o optiune.. !
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 01:43   #154
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Aici sunt de acord cu tine dar sa sti ce inseamna full option in varianta romaneasca si la restul ca e o mare diferenta de full option ! Intelegi ? Poate tu te referai la full option de 10.000 euro ca ala e decat option nu full .

Last edited by Petty; 04-09-08 at 01:45.
Petty is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 02:27   #155
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Nu vreai sa fiu carcotas in legatura cu consumul la Sandero/Logan, dar am condus un Logan 1.6 in Cluj, timp de o saptamana, in luna februarie fara sa forjez masina si consumul mi-o iesit in jur de 10. Iar afara, pe drumul Cluj-Arad am scos un consum de 7, cu 4 oameni in masina si portbagajul plin. Deci, nu prea cred varianta ca Sandero consuma in oras 7.6% chiar daca e cu motorul de 1.4L.
In legatura cu Sandero in special, mi se pare mai bine finisata decat Loganul, are un aspect mai tineresc si eram la un pas sa-mi cumpar si eu un Sandero 1.6 varianta de 9350E, dar facand un calcul la cat ajung cu toate taxele am renuntat la idee si am cumparat o masina SH.
Mai spunea cineva ca in comparatie cu un Sandero/Logan nou, la un SH te rupe intretinerea. Pot sa-i dau un termen de comparatie : filtru aer+filtru polen+filtru ulei+ulei 5W40 (4L)+manopera m-o costat 400RON si kitul complet de distributie m-ar costa in jur de 500 RON.
__________________
Viata n-ar fii distractiva fara muzica
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 20:28   #156
Neon Biker

Stage 2
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 73
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Pai si fabrica zice aproape 10 l/100km urban, dar mereu se gasesc tot felul de patrioti care se lauda cu jumatate. Probabil ei schimba la 1500 rpm si orasul e de fapt o comuna mai mare cu un singur semafor.
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 13:50   #157
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

am uitat ca in romania se conduce cu 200km/h in oras, ca doar avem autostrazi o gramada, si ca trebuie schimbata viteza la 5-6 mii de ture, nu-i asa?
Stiu multi care au masini cu motoare mai mici si consuma mult mai mult decat in carte, dar si masini care consuma mult mai putin....La sandero eu am ajuns la 3000 de km si imi consuma in oras 9,2...desi in carte e 9, 6...in afara orasului consuma 5, 6 desi in carte scrie 7...asa ca sa nu ne luam dupa carti ca este doar estimativ acel consum...
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 14:44   #158
Neon Biker

Stage 2
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 73
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

7 e consumul mixt. Extraurban e 5,4, deci foarte aproape de ceea ce scoti tu. Eu ma refeream la cei care se lauda cu consumuri de 5 in oras.
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 15:29   #159
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Quote:
Originally Posted by Petty View Post
Aici sunt de acord cu tine dar sa sti ce inseamna full option in varianta romaneasca si la restul ca e o mare diferenta de full option ! Intelegi ? Poate tu te referai la full option de 10.000 euro ca ala e decat option nu full .
Te-ai gandit ca oare unii oameni isi cumpara masini pentru a se deplasa de la A la B si nimic mai mult?Da prefer sa dorm noaptea linistit ca am casco,si dci-ul meu la consum tine cu portofelul>ma plimb mai mult.Poate unii prefera sa cumpere bmw si sa se plimbe in weekend.Fiecare alege ce ii convine mai mult.Am ales bataia mai putina de cap,costuri mici la intretinere.
Repetoti alege gama dacia sau altceva second hand.depinde de la buzunar la buzunar si in ce scopuri e folosita.Nu prea vad de ce un tanar intreprinzator si-ar lua bmw din primii bani pe cand cu loganul se foloseste de el,mai cara cu el si nu il doare inima ca vorba aia cara si gata.Nu e masina de fite.E O MASINA DE BUGET.
P.s. Nu se vrea a fi altceva decat e!
(am dat exemplu de un model al aceluiasi producator pentru ca este arhicunoscuta parerea producatorului DACIA la noi>pentru a nu fii luat offtopic)
__________________
singura diferenta dintre diesel si benzina astazi este pretul de achizitie

Last edited by extasy_cristU; 05-09-08 at 15:32.
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 16:27   #160
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

da asa e..dar lasal..El la 10.000 de euro vrea climatronic,gps,esp (ala e doar 500 de euro a zis si boss'ul de la Renault)..piele,TDi ! sa fie cu rosu..ca altii altcv nu stiu..decat german car..mai exista si japoneze..oricum prefer un subaru sti in dauna unui m3 ! fie ele secon-hand fie noi..dar cand nu sunt banii..si tara e foarte saraca normal ca Dacia se chinuie sa scot un model eftin si bun ! iar la pretul de 10.000 e best buy sandelu ! degeaba sunt carcotasi aia e parerea mea !
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 10:14   #161
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Ma voi chiar nu vreti un pic de progres tot o dati una si buna ca sandel in sus ca sandel in jos , sa va fie clar sandel e o masina la nivelul anilor ''90 din toate punctele de vedere dar cum in romania au fost numai daci si olcituri , cand ai urcat in sandel zici ca e ozn dar e depasit de mult si ma rog de ce are capacitatea rezervorului mai mare decat ce scrie in documente , ca sa pacaleasca pe posesor cu cosumul daca vrei sa ii faci un consum corect fai plinul si mergi pana se abrinde beculetul de rezerva dar si acolo e ceva dubios ca ala trebuie sa se aprinda cand mai ai 5l de benzina da sigur tu o sa ai mai mult de 5l adica 7-8l ca sa scoata consumul ala fenomen adica calculatorul de bord sa afiseze ce vrei tu sa vezi . Si pentru toti la toate masinile din lume cosumul mediu facut de calculatorul de bord este o variabila si nu este 100% cel real si sa nu se mai confunde consumul afisat instant cu cel mediu . Astept lansarea lui Logan Suv 4X4 ca sa fac offroad cu el . Bafta si vizite cat mai putine pe la serviceuri pt. voi cu Dacia by Renault.
P.S. Tot ce e bun de la Renault e motorul 1.6 16v pus pe acest OZN zburator pe sosele Romaniei noastre infloritoare .

Last edited by Petty; 06-09-08 at 10:38.
Petty is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 14:46   #162
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

ca sa faci progres..tre sa ai banii..ca sa ai banii..trebuie sa vinzi foarte multe masinii ! si ai vrea masina la 10.000 de euro noua sa fie la nivelul anilor 2005 ?! aratami o masina care costa atat,are acelasi spatiu,sa fie noua! si sa aibe 3 stele la siguranta..pentru ca aveo are o stea jumatate sau doua ! care e ? da'mi un exemplu
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 23:54   #163
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Ce zici de Citroen C4 care e acum la oferta si e aproape 11.000 cu TVA sau de Fiat GrandePunto care e 9.800 cu TVA vrei sa mai continui si cred ca nu exista comparatie a celor doua cu sandel . Ce zici de astea ?
Petty is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 02:35   #164
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

fiatul are motor de 1.2(77cp) dar are aceleasi dotari ca sandelul chiar in plus bravo lor (nu am fost atent la toate dotariile) ! iar c4'ele are motor de 1.4(90 cp),nu are clima,manivela pe spate ! sandelu la 10.500.are 1.6mpi(90 cp),abs+afu,electrice spate,clima si cam atat !(afu = ebd)..daca e sa o luam dupa dotari,motorizare sandelu e mai potrivit. daca vrei ceva mai de calitate te uiti imediat la alea ! depinde de om zic eu si la ce foloseste omul respectiv masina..mai vin si reviziile.. ! sincer nici una din oferte nu mi se pare stralucita ! eu zic ca sandelu e cea mai buna alegere la banii astia,punto are 5 stele dar are air'baguri laterale si superioare ! ala e mult mai scump ca sandelu,iar c4 la fel..aceleasi dotarii..mult peste sandel si cele de baza ! deci daca tot ai strans 10.000 de iepuri mai pui 3000..si ti'ai luat o masina de 5 stele sigurantza ! fie ea in rate,leasing..parerea mea ! bafta si aveti grija !
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 02:39   #165
number1

Stage 3
 
number1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 76
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

ar fi multe variante la 10 mii de euro..loganu/sandero e bun sa iei varianta cea mai ieftina..sa ai masina de munca..doar asha imi convine pretu..dar sa dau 10 mii pe un logan "full"..mai bine iei..nush..orice altceva
number1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -