Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-08, 17:21   #106
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

orice dar nu fotbal...totusi E 4tuning doar masini... ai dreptate si nu prea...Dacia din ziua de astazi se poate compara foarte usor cu modele Kalos,Aveo sa nu uitam ca in 2004 era la egal ca singuranta cu golf 4(nu stiu sigur ce versiune) si e deasupra modelelor geely,sangyong care are niste modele foarte urate ! parerea mea..plus ca noul interior de la sandero e foarte reusit si cat de cat aratos..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 17:42   #107
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
sa nu uitam ca in 2004 era la egal ca singuranta cu golf 4(nu stiu sigur ce versiune) si e deasupra modelelor geely,sangyong care are niste modele foarte urate ! parerea mea..plus ca noul interior de la sandero e foarte reusit si cat de cat aratos..
Uiti un lucru important,Golf IV cand a fost lansat? In 1998,deci cu 6 ani inaintea Logan-ului.Asa ca cele 2 modele nu se pot compara.In plus de asta,Golg IV are 4 stele ,iar Logan 3.Nu ridic Golful in slavi,mie sincer nu-mi prea place deloc modelul,parerea mea e ca masina asta e artificial supraapreciata in tara noastra. Sandero chiar arata frumos de tot,e modern desenat si,zic eu,mai practic decat Logan.Arata a masina,nu a mijloc de transport.Dar hai sa ne infranam avantul nationalist si sa nu incepem sa o comparam cu alte marci consacrate.De Geely si Ssangyong nu spun nimic,dupa mine sunt modele create exclusiv pentru piata asiatica.La aia nu prea conteaza siguranta,si asa is cam multi ei pe acolo.)
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 21:19   #108
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

off-topic da e prea supraapreciata...defapt tot ce e low-cost la nemtii...e super high-tech pentru unii romanii..nu zic ca eu as fii in stare sa am un mb sau bmw..nici n'am carnet..dar deh..suntem un popor prea sarac pentru ca marca autohtona sa fabrice..modele scumpe care sa se fie cot la cot cu un mercedes-benz,bmw,audi on-topic cate stele are sandero cu air-bagurile laterale fata ? sau inca nu s'a tesat acest model la EuroNcap ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:08   #109
Neon Biker

Stage 2
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 73
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Il vor testa parca prin octombrie. Se asteapta sa ia 4 stele, cam cat lua si Loganu' daca nu avea problema cu pedalele care-ti rup picioarele... na ca am facut si o rima.
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 16:06   #110
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Quote:
Originally Posted by Neon Biker View Post
Yep, se umple tara de Sandeluri. Mai nou nu trece o zi fara sa vad macar unul pe strazile din Oradea. Nu stiu ce au in cap cei care dau 9000 Euro pe un Sandel cu dotari decente, dar eram sigur ca se vor gasi destui amatori.
eu am dat 9000 si iti pot spune ca nu regret... sa nu crezi ca la un polo, c4,ford fiesta,skoda fabia, fiat punto, hyundai accent, opel corsa, clio3, gasesti ceva mai bun...si fatza de cei care dau 12, 13, 14 mii de euro pe asa ceva eu am dat doar 9
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 17:23   #111
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Quote:
Originally Posted by Neon Biker View Post
Yep, se umple tara de Sandeluri. Mai nou nu trece o zi fara sa vad macar unul pe strazile din Oradea. Nu stiu ce au in cap cei care dau 9000 Euro pe un Sandel cu dotari decente, dar eram sigur ca se vor gasi destui amatori.
lasa ca la noi s-a umplut tara si de VW, Audi, BMW, Skoda, Opel, in general de masini nemtesti sau preluate de nemti.....
@adi_wauxhall: sa o porti sanatos si cati mai multi km
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 17:25   #112
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

mersi mult
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 18:30   #113
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

o intrebare...e mai spatioasa ca un C4 ? si mai inca una..la cati km trebe facuta prima revizie ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 22:28   #114
Neon Biker

Stage 2
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 73
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Quote:
Originally Posted by adi_wauxhall View Post
eu am dat 9000 si iti pot spune ca nu regret... sa nu crezi ca la un polo, c4,ford fiesta,skoda fabia, fiat punto, hyundai accent, opel corsa, clio3, gasesti ceva mai bun...si fatza de cei care dau 12, 13, 14 mii de euro pe asa ceva eu am dat doar 9
1. De ce e mai scump cu ~500 E decat Loganu' la aceleasi dotari? Un hatchback ar trebui sa fie mai ieftin decat un sedan, nu mai scump. Bani dati pe design?

2. La 11.000 E gaseai Mazda2 cu dotari similare, tot 75CP, dar cu consum de 5,4, nu de 7,0. In 100.000 Km iti recuperai cei 2000 E dati in plus la cumparare, apoi mergeai pe profit. Si aveai masinuta japoneza, World Car of the Year 2008, nu un low-cost francez.

Acuma daca tot ai luat-o, s-o folosesti sanatos si fara incidente rutiere!
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 23:43   #115
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

si tu chiar crezi ca mazda aia consuma 5,2......ma faci sa rad, si eu am un clio 3 cu motor de 1.2 de 75 de cai si consuma 7.2 nu 6 cum zice cartea pt ca motorul e mic si masina destul de grea
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-08, 00:26   #116
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Mazda2 are un cosum de 6.9..iar sandero are 9.6 dar dupa ce motorul isi va da drumul va scadea consumul simtitor...depinde si de rodajul facut si stilul de condus al soferului ! Sa nu uitam de dimensinile masinilor...eu zic ca nu se compara... fata de o mazda2 plus ca mazda e mai grea cu cateva kg !
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 16:46   #117
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

eu va pot spune ca la motorul de 1.4 de 75 de cai dupa rodaj imi consuma in oras 5,7 litri si vreau sa spun ca merg zilnic cu ea si e la fel de 2 saptamani...si este mai scump pentru ca este un pic mai bine lucrata decat loganul. Am stat in amandoua, le-am condus.. de aceea am si luat sandero.. e mai placut interiorul, si exteriorul..motorul e la fel, nici o diferenta. Cei care tot recomanda Mazda stiu cat trebuie asteptat pentru piese? va spun eu.. cam 2 luni. si-au cumparat prieteni de-ai mei si unul deja a trebuit sa schimbe ceva la aprindere si asteapta de o luna si 2 sap piesa.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 16:59   #118
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

Quote:
Originally Posted by adi_wauxhall View Post
eu va pot spune ca la motorul de 1.4 de 75 de cai dupa rodaj imi consuma in oras 5,7 litri si vreau sa spun ca merg zilnic cu ea si e la fel de 2 saptamani...si este mai scump pentru ca este un pic mai bine lucrata decat loganul. Am stat in amandoua, le-am condus.. de aceea am si luat sandero.. e mai placut interiorul, si exteriorul..motorul e la fel, nici o diferenta. Cei care tot recomanda Mazda stiu cat trebuie asteptat pentru piese? va spun eu.. cam 2 luni. si-au cumparat prieteni de-ai mei si unul deja a trebuit sa schimbe ceva la aprindere si asteapta de o luna si 2 sap piesa.
dar cu antifonarea cum sta ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 17:22   #119
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Sandero vine oficial in Romania pe 3 iunie

sincer nu stiu inca... asa din fabrica cu sistemul lui e ok, dar voi vedem peste o luna , 2 dupa ce ma decid ce sistem sa pun.Dar pot sa-ti spun k atunci cand inchid geamurile nu se mai aude zgomotul de afara, in proportie de 80 %.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 17:22   #120
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default

Sandero sau sandel sau desfacatorul de bere , fata mai e ceva dar spatele nu au mai avut loc pe plansa de proiectare si ..........

5.7 l in oras daca mergi cu 30 km la ora poate da ca altfel 9-10 l nu spui

pai asta e consum de diesel ce zici tu hai mai pune
__________________
Zetec for life !!! Glumesc

Last edited by boy_wonder; 21-08-08 at 17:26.
Petty is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -