Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-09, 20:11   #16
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Se discuta mult pe langa subiect in special pe seama diferentelor vizuale sau chiar a unui complot asiatic impotriva dacia. Totusi nici unul din noi nu suntem vorbitori de limba indiana sa putem face diferenta fonetica intre pronuntarea celor 2 denumiri. In cazul in care chiar seamana ei au dreptate si probabil dacia ar trebui sa schimbe numele de Sandero pentru piata indiana.
Ganditi-va numai la sumele bagate degeaba in marketing si publicitate de aceste companii mai ales cand un client nu poate poate identifica masina cu numele Sandero intre cele doua.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 20:12   #17
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Pai da........... cīnd galbejitii astia de cintezoi nu reusesc sa fure de la altii se trezesc plīngīnd prin procese.
Amarītii astia care au infectat piata mondiala cu plagiate gunoi ieftine ar trebui desfiintati.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 20:17   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai da........... cīnd galbejitii astia de cintezoi nu reusesc sa fure de la altii se trezesc plīngīnd prin procese.
Amarītii astia care au infectat piata mondiala cu plagiate gunoi ieftine ar trebui desfiintati.
Rasismul de care dai dovada e absolut iritant pentru unii dintre noi, stimate coleg.
"Amaratii" astia ne-au dat Genesis Coupe, o masina absolut senzationala, ne-au dat Grandeur, ne-au dat Santa Fe, etc. Mai usurel cu afirmatiile astea neavenite.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 20:49   #19
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Nu ma refer la asta ma refer la faptul GENERALIZAT si nu are nimic cu rasismul. Datorita globalizarii, uita-te ce se īntīmpla. N-am nimic īmpotriva masinilor nipone si derivate. Nu am nimic īmpotriva acelui "Know-How" Unicat ce īl au de ex. japonejii, dar am o problema cīnd alti "sateliti" copiaza pe ruptelea si distrug calitatea creata īn decursul deceniilor de firme de prestigiu.
Acesiti......... Coreeni, Vietnameji sau naiba mai stie ce subnatii chinezesti, cum vad ceva bun la altii copiaza si scot mai ieftin pe piata. Asa merge deja de zeci de ani asta īncepīnd cu papusile barbie si terminīnd cu masinile.
Īn momentul cīnd se simt nedreptatiti si observa ca altii sīnt mai destepti si mai smeceri ca ei, īncep sa faca pe nebunii ca īn cazul asta.
Ei s-au īnvatat prost si pur si simplu nu suporta cīnd cineva are mai mare succes ca ei.

Nu ma intereseaza Genesis Coupe, Grandeur, Santa Fe etc. Astea ma lasa rece. Ma deranjeaza mentalitatea lor si strategia lor de a-si īndeparta concurenta ceea ce este ilogic si rasist.

DACIA a "troznit" anul asta ca o bomba pe piata automobilistica ceea ce nu poate fi "degerat" asa usor iar unii dintr-e concurenti cauta acum "mort / copt" sa elimine acest INTRUS numit DACIA ce le-a spart piata. Pt. asta aplica toate mijloacele posibile si imposibile cu motive care mai decare mai fanteziste si lipsite de dovezi. Exista suficiente masini pe piata ce au asemanare cu Sandero mult mai mare. Printr-e altele si unele modele VW si Mazda. Acuma sa zica toti ca Sandero e inspirat (furat) de la ei ?
Hai sa fim seriosi.

Last edited by CyberCSX; 11-11-09 at 20:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 21:55   #20
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Koreeni mananca caini si hyundaiu e mai scump la piese ca un S-klasse. Daca tot s-au suparat mai bine si-ar aduna toate masinile lor urate si pline de plastic si s-ar cara de aici.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 22:05   #21
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
Koreeni mananca caini si hyundaiu e mai scump la piese ca un S-klasse. Daca tot s-au suparat mai bine si-ar aduna toate masinile lor urate si pline de plastic si s-ar cara de aici.
Exact !
Nu stiu cum e īn RO dar cel puuin aici aceste hyundai sīnt mai prost cotate ca Dacia. Niste masini NO NAME de nisa cu reputatie proasta asa ca sa-si mai tina gura si sa-si vada de fierbatoarele lor de orez acolo unde sīnt ca au īmbīcsit piata cu gioasele lor.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 23:02   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Doamne-Dumnezeule, imi vine sa ma rad pe picioare cand vad asa minti incuiate! Ma rog, treaba voastra...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 12:34   #23
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Daca tu esti fan Hyundai nu īnseamna ca retul lumii sīnt prosti.
Hyundai este pe aici mai prost vazut ca Dacia.
O masina NO NAME fara noima, mertzane si altele, proaspat furate si rebotezate

Problema e ca desteptii astia s-au obisnuit sa fie īn tot deauna primii īn TOP 10 iar daca vine careva ca Dacia trebuie INTRUSUL DAT LA O PARTE indiferent cu ce mijloace si atunci se inventeaza si se cauta nod īn papura prin asemanari īntīmplatoare.

Daca ma uit la statisticile de vīnzari Dacia / Hyundai īn Germania, īmi este clar de ce se agita dintr-o data Hyundai ca sifonu si cauta nod īn papura pt. a da Dacia la o parte.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 12:39   #24
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Nu sunt fan Hyundai, nici pe departe, si stii foarte bine ca m-am legat de apelativele tale la adresa oamenilor de acolo, nu incerca sa rotesti chestia asta ca sa-ti sune tie bine.

Pana una-alta, Hyundai este un concern imens, care pune paine pe masa multor familii, nu numai din Asia. Faptul ca ei au intentat aceasta acuzatie de plagiat nu face parte din preocuparile mele zilnice, dar cand va vad aici cu atitudinile astea, ma voi parca amandoi sunteti directori la Hamman!

Ce dracu te f*te pe tine grija ce masini construiesc astia? Construiesti voi una mai buna? NU, tu carpesti la un cazan american de pe vremea razboiului civil. Deci, sincer, nu esti decat cu putin mai sus calitativ comparativ cu un Hyundai Accent.

Hyundai nu are nevoie de procese cu Dacia, sunt convins, dar mai usurel cu aerele astea, o data pentru ca esti in public, si a doua oara pentru ca nu-ti da Dacia de mancare.

Nu stiu, fac urat cand vad rasism si "noi uber alles"...

Last edited by ionut_cluj; 12-11-09 at 12:42.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 13:02   #25
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Cu ce cazane umblu eu nu e treaba ta. Nici pe mine nu ma intereseaza cu ce "gradina zoologica" de "pisicute si ursuleti" sau mai stiu eu ce putregai 1300 de pe vremea lui dracu tunat cu bidineaua-n dosul blocului umbli tu.

Cīt de mare e concernul Hyundai nu ma intereseaza si nici la cīti le da de mīncare.
Ma deranjeaza ca manīnca c**t ca nu le mai convine ceva. Acelasi lucru la facut si Daewoo īnainte de a-si da īn freza si a ajuns ulterior pe mīna GM.

Daca vrei sa-ti spun una la capitolul rasism, prefer sa moara hyundai de foame īnaintea lui Mercedes, BMW, Audi, VW, Ford, Opel deoarece astea sīnt masini ce se mai pot numi masini si nu Hyundai

Īn afara de toate astea, tot ce scri nu are nimic cu tema topicului.
Clar este ca Hyundai NU ARE MOTIV sa acuze dacia de PLAGIAT. Asemanarea este pur īntīmplatoare cum este si asemanarea Sandero cu alte Modele (cm am mai spus de fapt).
Hyundai nu face alt ceva decīt sa caute nod īn papura.

Quote:
Construiesti voi una mai buna? NU, tu carpesti la un cazan american de pe vremea razboiului civil. Deci, sincer, nu esti decat cu putin mai sus calitativ comparativ cu un Hyundai Accent.
Baiete eu nu sīnt FABRICA DE MASINI. Comparatia ta, unde ma compari pe mine cu concernul Hyundai este UTOPIC. Ai baut Gaz cumva?

Daca compari, compara CONCERNELE NEMTESTI Mercedes, BMW, Audi, VW, Ford, Opel cu FIERBATOARELE DE OREZ HYUNDAI si atunci stam de vorba (daca are vreun rost) ca si comparatia asta ar fi de toata jena deoarece Hyundai īn comparatie cu concernele nemtesti este UN PURICE ĪNTR-UN CUR DE ELEFANT

Last edited by CyberCSX; 12-11-09 at 13:05.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 13:15   #26
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca compari, compara CONCERNELE NEMTESTI Mercedes, BMW, Audi, VW, Ford, Opel cu FIERBATOARELE DE OREZ HYUNDAI si atunci stam de vorba (daca are vreun rost) ca si comparatia asta ar fi de toata jena deoarece Hyundai īn comparatie cu concernele nemtesti este UN PURICE ĪNTR-UN CUR DE ELEFANT
Ahem, deci:

BMW, Audi si Opel nu sunt concerne.
BMW e de sine statator, o duce bine, n-au treaba.
Audi e subsidiara VAG, nu stiu cat de bine o duc, dar stie toata lumea cata atentie acorda calitatii, si orice prost e in stare sa-ti expuna in ce catastrofe dpdv al intretinerii se transforma in 5-6 ani.
Ford nu e german.
Opel e ca o jucarie aruncata de colo-colo de GM, deci?
Mercedes e acolo sus langa BMW.

Asadar, tragand linie: Mercedes si BMW sunt peste Hyundai ca si imagine de marca, appeal la public, calitate a constructiei, etc.
Ford si Opel vand impreuna in 2009 cat vinde Hyundai intr-un semstru. De Audi nu zic nimic, ca se supara _anaconda_.
Deci ce anume vrei sa compar?

"Hyundai was the No. 1 non-premium brand in the United States, edging past Toyota, the Japanese brand whose rock-solid quality reputation has been shaking Detroit's dominance in the nation's auto market for years.

Read more: http://www.motortrend.com/auto_news/...#ixzz0We9px7Ny "

sau

"Overall, Hyundai was No. 3 in this year's report, behind No. 1 Porsche and No. 2 Lexus, Toyota's luxury brand, and right ahead of Toyota.

Read more: http://www.motortrend.com/auto_news/...#ixzz0We9xQyGC "

Si, retine: HYUNDAI ESTE PRODUCATOR NON-PREMIUM. Faptul ca e mai bun calitativ decat ford, opel, vw si concernele tale nemtesti, n-o spun eu, o spun astia de mai sus.

Tu pe ce lume traiesti? Sunt bucuros ca iti place Germania, si ca TU ai impresia ca inclusiv hartia igienica e mai cu 3 perechi de c*aie acolo, dar trebuie sa te trezesti la realitate cat de curand.



PS. am spus si eu ca nu ma priveste acuzatia de plagiat adresata de Hyundai la adresa Dacia. REPET A TREIA OARA: Ma deranjeaza atitudinea ta vis-a-vis de o natie intreaga de oameni pe care nu-i cunosti. Per ansamblu, esti mai roman ca mine.

Last edited by ionut_cluj; 12-11-09 at 13:19.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 13:37   #27
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

ne doare undeva de marcile de la noi dupa continent lafel cum pe asiatici ii doare undeva de marcile dupa alte continente. asta e un atuu al lor care`l ividiez. sunt conservatori
ma doare undeva de premiile lor si de ascensiunea lor daca orientalii cumpara aceste masini ca pe consumabile si nu`i intereseaza neaparat rezistenta, fiabilitatea si tehnologia lor, nu ca la noi, unde multi nu`si permit ultimul jeg de hiunday si daca si`l iau, clar conteaza pt ei cele enumerate mai sus
aici sa vedem, in tarile est europene cat de bine se misca... si in afara de toti gura sparta care normal ca masina lor e cea mai buna si nu spun de rusine bubele lor.... sunt cam praf la motoare, cutie, transmisii si consum
nu spune nu, un coleg a cumparat un tukson de nou, motor de 2000 pt work si am vazut si eu calitatea si cat de bune sunt. cu aceasta masina am facut si eu naveta cateva mii de km
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 15:03   #28
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Post nissan

In linii mari nici nissanu asta nu mi pare departe de sandero
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	nissan.jpg
Views:	67
Size:	64.3 KB
ID:	1172830  
Flow is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 15:16   #29
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

De la o mica stire, despre care nu stim cat este de adevarata si de concreta, acum ati inceput sa aruncati cu noroi si sa aratati unul celuilalt, ce cultura in industria auto aveti voi.

Lasati-o asa, ca pe o stire. Va garantez eu ca nu vor ajunge nicaieri asiaticii cu procesul asta (asta in caz, ca este si adevarat).


Quote:
Originally Posted by Flow View Post
In linii mari nici nissanu asta nu mi pare departe de sandero
P.S. Nissan, apartine Grupului Renault, implicit, Dacia.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 16:41   #30
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Si, retine: HYUNDAI ESTE PRODUCATOR NON-PREMIUM. Faptul ca e mai bun calitativ decat ford, opel, vw si concernele tale nemtesti, n-o spun eu, o spun astia de mai sus.
Bla, bla, Bla. De metoda CINE PLATESTE MAI BINE - TRAIESTE MAI BINE se pare ca n-ai auzit.
Tu habarnai ce manevre se īnvīrt pt. a-l ridica īn slavi pe unul si pt. a-l coborī pe altul, cīte miliarde de euro se scurg pe cai INOFICIALE pt. reclame si statistici pozitive īn publicatii de acest gen.
Ti-as putea da suficiente dovezi negru pe alb dar n-are rost sa pierd vremea.
Quote:

Tu pe ce lume traiesti? Sunt bucuros ca iti place Germania, si ca TU ai impresia ca inclusiv hartia igienica e mai cu 3 perechi de c*aie acolo, dar trebuie sa te trezesti la realitate cat de curand.
Ma-m trezit la realitate din 1990 moment cīnd am realizat ca nu tot pe ce scrie MADE IN XXXX e de calitate si nici cīinii cu colaci īn coada nu umbla.
Realitatea poate o vad mult mai bine ca tine iar "tralalaii" astia gen Hyundai, SangYong, Kia etc., sa īnvete īntīi sa construiasca masini fara sa fure de la altii si ulterior sa caste gura.

Ar mai fi aici multe de spus, treburi documentate chiar si īn imagini, dar n-are rost sa-mi pierd timpul.

Last edited by CyberCSX; 12-11-09 at 16:44.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -