Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-09, 10:09   #181
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by alexei89 View Post
[...] dar ganditi-va ca este unul din lucrurile care au facut europa ca macar sa auda de ROMANIA![...]
Aici ai lovit-o taman la gaura. Punct ochit / punct lovit !
ASA ESTE !

Īn fosta DDR Dacia era cunoscuta ca o RUGINATURA COMUNISTA bazata pr R 12. Asta NUMAI pe teritoriul fostei DDR (Germania democrata - pt. necunoscatorii minori nascuti dupa 1989).

Īn afara faptului ca VOI ACOLO datorita mentalitatilor fixiste īnvechite, bagati Dacia īn cacat numai cīnd va gīnditi la ea, n-aveti nici cea mai elementara mīndrie nationala asa cum o au alte natii, indiferent ca masinile produse īn tara lor sīnt gīndite autohton sau sīnt productii de "flag-uri" straine asa cum este Dacia sub "flag-ul" Renault.

Va dati cu parerea o mīna de oameni care marea parte va-ti PROCOPSIT cu niste SH-uri nemtesti din categoria TOTALSCHADEN reciclate de pe la shrott-uri numai pt. faptul ca scrie pe ele MADE IN GERMANY si cīnd auziti de MADE IN ROMANIA face-ti pur si simplu alergie.

Voi nu va gīnditi īnsa la cifrele de afaceri si unitati Dacia vīndute la nivel european. Indiferent cīt de urīta ar fi o masina sau nu, astea-s chiestii de GUST PERSONAL iar daca Dacia ar fi o masina asa de proasta si urīta, indiferent cīte actiuni RABLA / ABWRACK s-ar face īn diferite tari, masina nu s-ar cumpara / vinde.

Pt. aducere aminte:
- Sau produs 100.000 unitati DACIA SANDERO dintr-e care NUMAI ĪN GERMANIA s-au vīndut 50.000 (50% din productie) de unitati, dintr-e care 30.000 de unitati īn primele 2 luni ale anului 2009.
pai daca treaba asta LA UNII nu l-e da de gīndit, fara suparare dar chiar ca.. (unii) sīnt BATUTI ĪN CAP RAU DE TOT.

Ceea ce a reusit aici Dacia / Renault, na reusit Nici Mercedes sau BMW, o astfel de performata, cu o astfel de cota de vīnzarī, de cīnd au fost īnfiintate pīna īn ziua de azi

SUV-ul asta sau SANDERO sīnt cam o apa si-un pamīnt daca te uiti la ele de la distanta, la prima vedere si tinīnt cont de succesul Sandero, poate fiecare sa mearga pe considerentul ca si SUV-ul va calca pe urmele lui.
Peste tot īn Germania asta se spune ca DACIA ESTE O MASINA DRAGALASA, indiferent ca SANDERO sau Logan cu noul Face Lift.
Deci aproape 80 de milioane de nemti indiferent ca sīnt posesori de vreun model Dacia sau nu exprima asta.
Cīti locuitori are Romānia?
23 de milioane?
Nici un sfert din populatia germaniei iar asta ar trebui sa va dea de gīndit ca comparativ cu alte natii sīnteti pur si simplu RIDICOL de obsedati ANTI DACIA din toatele punctele de vedere iar daca RENAULT nu ar fi posesorul daciei, daca NU ar fi cumparat fabrica / actiunile dacia, daca s-ar fi īnchis Dacia PE VECI, masinile astea s-ar produce la dracu prin Belgia sau Spania, ar scrie pe ele RENAULT sau NISSAN asa cum scrie pe diferite versiuni de export, sa ma ia dracu, ca le-ati lauda si ridica īn slavi exact asa ca pe altele si nu numai atīt dar le-ati cumpara pe ruptelea si nu va-ti mai īncapea īn piele de atīta mīndrie de genul MAMAAAA CE MASINA TARE MI-AM TRAS !!!!

Excluzīnd faptul ca sīnt SINGURUL cu vīrsta de 46 de ani ce scrie īn topicul asta, pe toate cele 13 pagini existente, daca sīnt 5 mesaje cu critici REALE e mult. Restul sīnt ABERATII de gusturi personale si dezgust obsesiv nejustificate.

Last edited by CyberCSX; 05-07-09 at 10:17.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:37   #182
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Pai nemtii si altii le apreciaza ca nu sunt asa batuti in cap si frustrati dupa brand. Stii tu, profilul romanului tipic = grandoman si frustrat dupa cum are un user la semnatura. Cum frate, nu iti impresionezi pitipoanca de companie cu un Logan, tre ceva SH indiferent ca e prastie da sa aibe nene logo. Aici la noi o proportie colosala din aia cu masini mai rasarite nu au bani de ele, le cumpara SH si au masina mai scumpa decat casa, dar orice merita atata timp cat ai si tu o masina.... In alte tari cat de cat civilizate nu vezi asa ceva. Acolo daca ai ML pai ai tata bani de el nu mananci o masa pe zi timp de 5 luni sa o cumperi SH. Atata timp cat nu ai bani de masina aia NOUA, inseamna ca nu ai bani de ea si nu esti tu de aia asa ca te uiti la ceva mai ieftin si nu iti cumperi A5 sh in rate cand tu stai in chirie (cunosc caz).

Sunt jdemii de cazuri penibile, chiar si cu masini noi. Cunostinta (din fericire nimic mai mult) de-a mea, care nu are tocmai o situatie financiara impresionanta si-a bagat rate pana peste cap pentru o Skoda Octavia Tour troaca (fara inchidere centralizata, fara jante, fara geamuri electrice spate, absolut nimic) cu motor 1.4 80 CP sau 85 cat are (0-100 15 secunde, Loganu 1.6 / 1.6 16v e racheta fata de ala). L-am intrebar de ce nu si-a luat un Logan full prestige (cu mult mai multe dotari si o motorizare serioasa) si ii mai ramaneau cateva mii de ioro. Raspunsul...da frate da e Dacia, ai alta prestanta in Skoda (de parca cine stie ce brand ar fi). Am lasat-o moarta..."da...cam asa e". Este clar ca nu prea ai ce discuta cu astfel de cimpanzei si nu merita efortul.

Eu sunt 100000% convins ca daca Sandero era sub sigla VW, era o bunatate, era o capodopera. Dar bineinteles ca asa nu este doar nu are brand asa "jmen". Cate surogate de masini sunt MULT mai urate ca un Logan / Sandero, nu ai fire de cap in par (), sau mai lente sau mai proaste sau orice vrei tu. Dar de alea nu se ia nimeni. Si mai vad aberatii legate la fiabilitate, capitol unde stau foarte bine. Cate taxi-uri am vazut cu 250000+++ km si mergeau snur, sau masini pe Scoala conduse de toti incompetentii si se tineau bine. Asta e, doza de frustrare e mare si ciumpalacii cred ca sunt trendy daca critica Dacia, au gusturi cica, o mica alianta intre....ca sa nu jignesc. Numai bine.

PS: Daca se observa, 75% din aia care abereaza pe aici au 14-16 ani. Pai normal ca la varsta aia ai poster cu F50 pe perete si visezi la Seria5...Loganul nu iti surade. Mai ales cand iesi din NFS unde tocmai te-ai dat cu Nissan GTR. Cand mai cresteti putin o sa vedetei mai bine ce si cum, pana atunci ramaneti cu vise de masini la 60k euro cand voi aveti 2 lei in buzunar si nu stiti nici macar sa scrieti corect gramatical si nu sunteti in stare sa puneti 2 i atunci cand trebuie (Stii tu ca blablabla).
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 05-07-09 at 10:48.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:44   #183
Limba14

Stage 4
 
Limba14's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 247
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai nemtii si altii le apreciaza ca nu sunt asa batuti in cap si frustrati dupa brand. Stii tu, profilul romanului tipic = grandoman si frustrat dupa cum are un user la semnatura. Cum frate, nu iti impresionezi pitipoanca de companie cu un Logan, tre ceva SH indiferent ca e prastie da sa aibe nene logo. Aici la noi o proportie colosala din aia cu masini mai rasarite nu au bani de ele, le cumpara SH si au masina mai scumpa decat casa, dar orice merita atata timp cat ai si tu o masina.... In alte tari cat de cat civilizate nu vezi asa ceva. Acolo daca ai ML pai ai tata bani de el nu mananci o masa pe zi timp de 5 luni sa o cumperi SH. Atata timp cat nu ai bani de masina aia NOUA, inseamna ca nu ai bani de ea si nu esti tu de aia asa ca te uiti la ceva mai ieftin si nu iti cumperi A5 sh in rate cand tu stai in chirie (cunosc caz).

Sunt jdemii de cazuri penibile, chiar si cu masini noi. Cunostinta (din fericire nimic mai mult) de-a mea, care nu are tocmai o situatie financiara impresionanta si-a bagat rate pana peste cap pentru o Skoda Octavia Tour troaca (fara inchidere centralizata, fara jante, fara geamuri electrice spate, absolut nimic) cu motor 1.4 80 CP sau 85 cat are (0-100 15 secunde, Loganu 1.6 / 1.6 16v e racheta fata de ala). L-am intrebar de ce nu si-a luat un Logan full prestige (cu mult mai multe dotari si o motorizare serioasa) si ii mai ramaneau cateva mii de ioro. Raspunsul...da frate da e Dacia, ai alta prestanta in Skoda (de parca cine stie ce brand ar fi). Am lasat-o moarta..."da...cam asa e". Este clar ca nu prea ai ce discuta cu astfel de cimpanzei si nu merita efortul.

Eu sunt 100000% convins ca daca Sandero era sub sigla VW, era o bunatate, era o capodopera. Dar bineinteles ca asa nu este doar nu are brand asa "jmen". Cate surogate de masini sunt MULT mai urate ca un Logan / Sandero, nu ai fire de cap in par, sau mai lente sau mai proaste sau orice vrei tu. Dar de alea nu se ia nimeni. Si mai vad aberatii legate la fiabilitate, capitol unde stau foarte bine. Cate taxi-uri am vazut cu 250000+++ km si mergeau snur, sau masini pe Scoala conduse de toti incompetentii si se tineau bine. Asta e, doza de frustrare e mare si ciumpalacii cred ca sunt trendy daca critica Dacia, au gusturi cica, o mica alianta intre....ca sa nu jignesc. Numai bine.
Off topic: ai dreptate, feilicitari, mai ales la ce ai spus legat de faptul ca nemtii (in general europenii) au stiut sa aprecieze ce este de fapt dacia: o masina care la pretul ei, isi face treaba excelent. A se vedea si sondajul JD Power: nemtii sunt foarte multumiti de dacia.
On topic: e urat cu spume suv-ul asta. o fi fiabil si dotat si raport pret/dotari excelent etc. Dar e urat omule...sa mai lucreze putin la design. asa arata ca o cutie
__________________
Future Lamborghini owner.


Last edited by Limba14; 05-07-09 at 10:51.
Limba14 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:45   #184
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

@ _anaconda_

Ca ai amintit capitolul TAXI:

Si aici e plin de MCV-uri taxi. am vorbit cu unii si mi-au spus ca au deja peste 500.000 pe bord si asta FARA DEFECTIUNI. Au fost cu ele īn service numai pt. reviziile obligatorii.

La capitolul PITZIPOANCE / GAGICI, un barbat ce cauta sa impresioneze o femeie cu o masina, este pur si simplu PREA BOU s-o agate fara sau are complexe de inferioritate la nivel psihic iar o femeie care se lasa impresionata de o masina nu este alt ceva decīt O CURVA MATERIALISTA care nu merita sa fie bagata īn seama, eventual FOLOSITA (de 3 ori: 1 x de curiozitate, 1 x de placere, 1 x de nevoie) ulterior aruncata
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:50   #185
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai nemtii si altii le apreciaza ca nu sunt asa batuti in cap si frustrati dupa brand. Stii tu, profilul romanului tipic = grandoman si frustrat dupa cum are un user la semnatura. Cum frate, nu iti impresionezi pitipoanca de companie cu un Logan, tre ceva SH indiferent ca e prastie da sa aibe nene logo. Aici la noi o proportie colosala din aia cu masini mai rasarite nu au bani de ele, le cumpara SH si au masina mai scumpa decat casa, dar orice merita atata timp cat ai si tu o masina.... In alte tari cat de cat civilizate nu vezi asa ceva. Acolo daca ai ML pai ai tata bani de el nu mananci o masa pe zi timp de 5 luni sa o cumperi SH. Atata timp cat nu ai bani de masina aia NOUA, inseamna ca nu ai bani de ea si nu esti tu de aia asa ca te uiti la ceva mai ieftin si nu iti cumperi A5 sh in rate cand tu stai in chirie (cunosc caz).

Sunt jdemii de cazuri penibile, chiar si cu masini noi. Cunostinta (din fericire nimic mai mult) de-a mea, care nu are tocmai o situatie financiara impresionanta si-a bagat rate pana peste cap pentru o Skoda Octavia Tour troaca (fara inchidere centralizata, fara jante, fara geamuri electrice spate, absolut nimic) cu motor 1.4 80 CP sau 85 cat are (0-100 15 secunde, Loganu 1.6 / 1.6 16v e racheta fata de ala). L-am intrebar de ce nu si-a luat un Logan full prestige (cu mult mai multe dotari si o motorizare serioasa) si ii mai ramaneau cateva mii de ioro. Raspunsul...da frate da e Dacia, ai alta prestanta in Skoda (de parca cine stie ce brand ar fi). Am lasat-o moarta..."da...cam asa e". Este clar ca nu prea ai ce discuta cu astfel de cimpanzei si nu merita efortul.

Eu sunt 100000% convins ca daca Sandero era sub sigla VW, era o bunatate, era o capodopera. Dar bineinteles ca asa nu este doar nu are brand asa "jmen". Cate surogate de masini sunt MULT mai urate ca un Logan / Sandero, nu ai fire de cap in par, sau mai lente sau mai proaste sau orice vrei tu. Dar de alea nu se ia nimeni. Si mai vad aberatii legate la fiabilitate, capitol unde stau foarte bine. Cate taxi-uri am vazut cu 250000+++ km si mergeau snur, sau masini pe Scoala conduse de toti incompetentii si se tineau bine. Asta e, doza de frustrare e mare si ciumpalacii cred ca sunt trendy daca critica Dacia, au gusturi cica, o mica alianta intre....ca sa nu jignesc. Numai bine.

PS: Daca se observa, 75% din aia care abereaza pe aici au 14-16 ani. Pai normal ca la varsta aia ai poster cu F50 pe perete si visezi la Seria5...Loganul nu iti surade. Mai ales cand iesi din NFS unde tocmai te-ai dat cu Nissan GTR. Cand mai cresteti putin o sa vedetei mai bine ce si cum, pana atunci ramaneti cu vise de masini la 60k euro cand voi aveti 2 lei in buzunar si nu stiti nici macar sa scrieti corect gramatical si nu sunteti in stare sa puneti 2 i atunci cand trebuie (Stii tu ca blablabla).
Intradevar impresionant!!!
Daca si Skoda si Vw etc...sunt masini date dreaq eu ma las de condus.
Eu unul n-am zis nimic ca dacia e o masina proasta, doar ca am ramas dezamagit de asta ca nu l-au facut si ei altfel la design, pacat ca puteau, eram convins ca puteau sa faca o masina de iti pica fatza dupa ea. Am avut si eu dacie candva si 1310 pot sa spun ca la vremea aceea era buna, inca ma mai leaga amintiri de ea, chiar daca acum am masina straina. Eu unul cum am mentionat si mai sus, astept sa o vad oficial , full cu toate ornamentele puse pe ea, poate va arata mai bine.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:52   #186
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nici nu ai idee cate exemplare din ambele tabere (pitipoance / pitiponci ^^) de genu' sunt aici. Dar chiar nu ai idee ...
Parca numai acolo. Peste tot sīnt. Sa nu crezi ca RO e ceva mai deosebit.
Daca īn RO se termina pe ele pt. o masina, aici īti trebuie o salupa parcata īn Monaco

Referitor la SUV, nu-l consider nici urīt si nici frumos.
Un SUV de categorie medie LOW COST dar care INSPIRA si se mai pot face multe la nivel de tuning. Ba se pot face chiar foarte multe (dependent de investitii si posibilitati) comparativ cu altele

Singurul lucru ce-mi pare rau, ca nu au luat liniile DUSTER pt. el sau botul acestuia. Ar fi aparut mai extravagant dar paralel ar fi umflat si pretul.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 10:56   #187
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Parca numai acolo. Peste tot sīnt. Sa nu crezi ca RO e ceva mai deosebit.
Daca īn RO se termina pe ele pt. o masina, aici īti trebuie o salupa parcata īn Monaco

Referitor la SUV, nu-l consider nici urīt si nici frumos.
Un SUV de categorie medie LOW COST dar care INSPIRA si se mai pot face multe la nivel de tuning. Ba se pot face chiar foarte multe (dependent de investitii si posibilitati) comparativ cu altele

Singurul lucru ce-mi pare rau, ca nu au luat liniile DUSTER pt. el sau botul acestuia. Ar fi aparut mai extravagant dar paralel ar fi umflat si pretul.
Nu cred ca umflau preturile daca luau ceva linii de la Duster, pentru ca un concept car este ideea de a face o masina serie dupa asemanarea conceptului, ca o idee de design sa spun asa, desi liniile lui Duster s-ar putea sa le vedem pe alt model Dacia catre 2011 cand va aparea noul Logan.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 11:21   #188
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

1) Nu toate lucrurile facute in China sunt proaste. Sunt multe decente / bune / foarte bune, unele facute sub licenta. La fel si in alte tari "slabe", mana de lucru ieftina dar asta nu inseamna mai putina calitate

2) Aici vorbim de masini, si masinile din China sunt petarde si nu se vand ca painea calda

3) Sunt studii care arata ca nemtii sunt foarte multumiti de Dacia (JD). Daca nu ar fi nu ar cumpara, ar avea bani si de altceva

4) Tu crezi ca unu care isi cumpara cazan la 9000 ioro din .de are mai multi bani ca unu care isi cumpara Logan ? fiecare putea sa isi cumpere altceva numai ca unu e frustrat si sufera iar altu alege rational (masina noua care te tine o gramada de timp, dotarile care iti ajung (A/C, ceva electric si un motor decent, de la 1.6 8v in sus), foarte ieftin de intretinut si de asigurat, taxa de inmatriculare mica si tot asa. Bani de masina "serioasa" are mai oricine, dar nu noua. Cate masini calumea la noi sunt SH si cate cumparate noi ? Ah...procentul e colosal de ciobanieni care nu au ce manca da baga rate pentru un SH mai de soi...si asa au impresia ca au evoluat, probabil se mint singuri si pe aia din jur referitor la situatia lor financiara, dar in majoritatea cazurilor situatia nu e asa roz cum pare. Mai vezi specimene cu Golf IV 1.4 la 5-6000 care au impresia ca sunt "superiori" din punctul asta de vedere comparativ cu aia cu Logan de 8-10 000. Cat de prost sa fii, ala isi lua 2 golfuri ca ale tale .

Last edited by _anaconda_; 05-07-09 at 11:23.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 11:55   #189
sebilica 73

Stage 4
 
sebilica 73's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 180
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

speram sa ma surprinda! ........ da asta e!
sebilica 73 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 12:10   #190
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Voi astia care i tot tineti partea la cacatu asta de masina, v-ati cumpara asa ceva? Eu nu cred si spun asta ca la pretul la care o sa fie iti poti achizitiona una sh mult mai buna mai confortabila si mai aratoasa.
Si sa nu veniti cu chestii de gen ca este noua si ca piesele la celelalte costa mai mult, costa pe naiba eu loganu MCV care l conduc si care este in garantie il duc la reprezentanta curului unde pe distributie si ulei si filtre mi au luat aproape 30 mil, pe cand la pasat un prieten de al meu cu 15 mil a schimbat toate astea la un service normal.
Si app as fi curios la o masina atat de ieftina sa vad testele EURONCAP si apoi sa va vad cum va cumparati voi dacia SUV ))))))


Imi pare sincer rau ca nu mai am factura dar am sa vb la contabilitate poate mai au factura de la distributie si sa vezi atunci ce ti dau cu ea in cap tie si celorlalti care tineti partea DACIEI. Cand am zis de passat si de service nu m am referit de reprezentanta si te rog daca nu ai scos tu bani din buzunar asa cum am facut eu cand am platit ambele distributii la passat si la dacie sa taci eu stiu ce bani am dat. Si acum o sa zici (ca vad ca esti carcotas) ca passatu nu i al meu si loganu este masina de firma si ca nu am scos eu banii din buzunar, ba uita ca da, au l am imprumutat pe prietenul meu pt passat iar la firma am adus OP-ul cu mana mea in urma facturii. Spor la cumpararea noului SUV de la dacia. Dar dupa cum vad tu neavand masina stai si dai din gura pe aici pe forum.

Scuza ma am citit cateva din posturile tale si abia acum imi dau seama ca tu esti un habarnist. Uite ce ziceai intr un post " Da, Alfele sunt chiar nasoale la design. Iar Ferrari e o prastie de firma, calitate 0" Daca tu faci asemenea afirmatii este normal sa ti placa DACIA SUV ) si uite si link ul https://forum.4tuning.ro/showthread.p...04#post2457204

Last edited by coco_stancu; 05-07-09 at 12:28.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 12:54   #191
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Interiorul e identic cu cel de pe sandero
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 12:55   #192
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Si app as fi curios la o masina atat de ieftina sa vad testele EURONCAP si apoi sa va vad cum va cumparati voi dacia SUV ))))))
Īncepi si tu ca prostii de nemti cu testele EURONCAP ?

Tu realizezi ce scri ?
Testele astea se fac dupa un sistem de criterii prestabilite DICTATE de niste norme pasive de siguranta care trebuie sa le īndeplineasca o caroserie din constructie.
REALITATEA īnsa este cu totul alta, AFARA PE STRADA si poti SA TE CACI ĪN TESTELE ASTEA. La test se dau calificative de ex. pt. niste rahaturi de LED-uri martor care-ti atrag atentia daca ai centura pusa sau nu si alte CRETINITATI din astea, care nici de cum nu fac parte din SIGURANTA PASIVA a unei caroserii.

Acuma, lamureste-ma (SA NU MOR PROST) cu ce sīnt mai bune GIOASELE SH (ursuleti, golfuleti si pisicutze) VECHI DE 15 - 20 de ani, PUTREGAIURI cu peste 100.000 km rulati, ca o Dacia SUV?
Daca ar fi sa luam o gioasa SH PUTREDA adusa.......DE LA JJJJJERMANIA pe care le laudati atīt si le ridicati īn slavi ca pe niste divinitati, si o Dacia SUV, sa facem testul EURONCAP si sa dam cu ele īn perete, tare asi vrea sa te vad ce ochi ai face atunci, cīnd vezi putregaiu nemtesc cum se aduna tabla ca o hīrtie igienica proaspat folosita si Dacia SUV are numai falca trasa (vezi test Sandero) ?

Pīna una alta īnsa, uita-te ACOLO PE STRADA, la buselile ce se īntīmpla ca sa te lamuresti singur de ce-i īn stare o dacie si ce nu. Nu mai departe ca VINERI ti-au aratat la observator pe Ant. 1 o Bleaga beata ce a intrat pe contrasens si a proptit un Log. MCV. MCV-ul avea falca trasa, gioasa nemteasca facuta PACHET pīna-n portbagaj.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 13:02   #193
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Aia a fost nesansa eu cand am zis de masini la mana a doua m am referit nu la cele de 15 poate 20 ani poftim aici si zi mi daca ti ai cumpara un din asta sau o dacia SUV. http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
Plus ca aici ai o lista completa de masini care nu cred vreodata ca va ajunge dacia sa concureze cu ele. Si nu te mai da destept si sa mi pui cuvinte in gura pe care nu le am spus ca stii si tu f bine cand am zis sh ca nu m am referit la 15 20 ani,
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 13:06   #194
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by YGD-sef
nici o masina super-sport nu va avea "spiritul" unui F1(asta pana in prezent)!a fost conceputa exclusiv pentru circuit si asta este!nu sunt masini cu motor aspirat sa tina pasul cu F1!"a real drivers car"!Pe cand Veyron e numai pentru (ma repet) :tigani,manelari,arabi !ATAT!sa se dea mari cu cifrele si ei habar nu au ce inseamna ala condus,sa nu mai spunem condus sportiv!

REPLY BY ANACONDA:
Tigani sunt doar la noi si momentan este doar 1 Veyron. Tind sa cred ca celelalte nu sunt pentru tigani. Ca sa nu mai spun ca la masini aspirate FXX este rege. Pe circuit nu are rival, 6 litri V12 860CP aspirat. Nu stiu de ce am impresia ca la senzatii ar baga in ceata un F1. Din pacate are mici inconveniente si nu este street legal dar cu mici modificari s-ar putea face. Daca tot veni vorba de drivers car, la orice ora as alege F40 in detrimentul F1. Bine ca stii tu ce e ala condus (sportiv) .
__________________
__________________

Nu am spus "si de tigani", de ce nu ai macar bunul simt sa te uiti sa vezi cu cine si ce ai vorbit? tu nici nu stii cu cine vorbesti, comunici cu toti la gramada.


Kitsch se refera la orice obiect de prost-gust ce implica creativitatea. Ai auzit vreodata ca motorul de Veyron e o opera de arta? Sau orice alt motor laudat? Daca e opera de arta de prost-gust cum ii zici? Nu kitsch? Nu eu am venit cu afirmatia prima data, insa am sustinut-o si inca o sustin, pentru ca este corecta. Nu numai obiectele copiate pot fi kitsch, si cele originale, sau extrem de originale pot fi fara probleme.

PS: M-ai cam tarat in off-topic cu acuzele si minciunile, te las sa aberezi singur o vreme, ca imi cam pierd vremea. Si chiar daca omul ala a zis ca Veyron e pentru tigani (poate are dreptate, poate orice tigan daca ar avea bani ar lua Veyron, nu Zonda, ca sclipeste) nu trebuia sa afirmi ca tigani sunt doar la noi, si in viitor sa n-o faci fata de straini macar...ca aia au luat-o de buna deja.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 13:10   #195
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Aia a fost nesansa eu cand am zis de masini la mana a doua m am referit nu la cele de 15 poate 20 ani poftim aici si zi mi daca ti ai cumpara un din asta sau o dacia SUV. http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
Plus ca aici ai o lista completa de masini care nu cred vreodata ca va ajunge dacia sa concureze cu ele. Si nu te mai da destept si sa mi pui cuvinte in gura pe care nu le am spus ca stii si tu f bine cand am zis sh ca nu m am referit la 15 20 ani,
Pai hai sa te lamuresc:

Mi-ai pus linkul la o gioasa cu aproape 100.000 km rulati. asa ceva nu iau nici daca mi-o da PE GRATIS si pretul de 10.000 EURO este EXAGERAT pt. un JUNGHI DIESSEL cu atītia km rulati.
Decīt asa ceva chiar ca mai bine Dacia SUV.

La mine cel putin, ai gresit adresa cu exemple din astea de pe mobile pt. ca traiesc de 20 de ani īn Germania si pe mine gioase cu 100.000 km rulati FRUMOS LUSTRUITE nu ma īncīnta.
Stiu prea bine CUM SE COMPORTA NEMTII CU MASINILE LOR si ce īnseamna pt ei īntretinere:
1 - Trage de ea pīna crapa
2 - Arunc-o cīnd da sa iasa din garantie
3 - Lustruieste-o frumos sa scoti cīt mai mult pe ea
4 - Eventual mergi īn Olanda si manipuleaza ILEGAL kilometrajul sa arate mai putin daca a depasit 100.000



Last edited by CyberCSX; 05-07-09 at 13:14.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -