Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-07, 15:16   #646
silviu_gsi

Stage 5
 
silviu_gsi's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 337
Member of:
[CSR]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

daca e vreun gabor care citeste sa ma sune ca stie unde da de mine :P
silviu_gsi is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 15:27   #647
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Ti-a cerut omologare pentru bare??? daca imi pun oare antena electrica, nu trebuie omologata???
Korne is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 21:06   #648
MS 87 PIJ
Skoda Driver

Stage 5
 
MS 87 PIJ's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 742
Member of:
[SKODA]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Astia is GAIETII nostrii din MURES Din cate am auzit si o vazut cativa au la ei o foaie pe care au NR de inmatriculare la toate masinile de la intalniri Apai nah nu e de mirare ,se vede ca sunt din MURES :P
MS 87 PIJ is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 21:11   #649
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

dar trebuie sa sati fie omologata capota daca ai aerisiri?dar la masinile care au asa ceva din fabrica subaru wrx sti...la soferu masinii aleaia ce ii vor mai zice?=))
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 22:34   #650
bdmy_yard

Stage 3
 
bdmy_yard's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 80
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

mai baietzi sincer pt orice au ei chef te pot opri ei au niste legi de baza pe care le inti tuleaza cum vor ,intratevar sunt cativa cinstiti ca mai trec cu vederea daca ai niste chesti neterminate iti suna toba prea tare sau altele da sant si de aia care fac orice sa te lase fara permis sau acte la masina yo am intrebat si un gabor ce pot pune pe masina si el o raspuns "in functie de ce am io chef sa iti dau voie sau de ce am iio chef sa ma iau"
bdmy_yard is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 16:26   #651
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

bai baieti, nu mai vorbiti aiurea...cum puteti voi sa credeti ca va trebuie omologare pt un spoiler, eleron sau capota cu prize de aer??? astea sunt prostii....
si in cazul in care nu stiati, orice cetatean are si drepturi in tara asta, chiar daca ele nu sunt respectate intotdeauna. Pt tara nu stiu, dar pt Bucuresti, in cazul unui abuz din partea unui politist, puteti oricand sa sunati la Capitala si sa reclamati si va venii un echipaj special care se va ocupa de colegii lor. Documentati-va un pic in momentul in care aveti ceva modificari si vedeti ce zice legea. Daca legea nu indica expres ca "nu este voie X lucru", sustineti-va punctul de vedere. exista si politisti, de fapt "militieni" care ajung chiar sa inventeze articole de lege...fiti tari si cereti sa va arate unde scrie. Nu semnati nimic daca nu sunteti de acord, puteti chiar sa scrieti la Obiectii, luati-ii numele, gradul si numarul legitimatiei, cereti foaia de misiune (nu asa ii zice, dar cam asa ceva este) si atunci puteti fara probleme sa va descurcati mai usor. Asta in cazul in care nu ati gresit cu nimic si voi aveti dreptate...

Nu e chiar asa, in functie de ce "are el chef sa-ti dea voie", ca in cazul in care nu se stie, Politia nu este organ legislativ...nu face legea din mers, in functie de cum se trezeste dimineata. Fiti mai informati, mai respectuosi (nu va certati cu ei) si mai tari pe pozitii.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 20:38   #652
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

are dreptate GEO fratzilor ! Apropo Geo care`i nr ala k am mai auzit de el dar..
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 20:55   #653
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

nu stiu nici eu un "numar fierbinte" la care sa-ti raspunda un mascat gata sa rupa capul colegilor.... dar, am totusi:
IGP - 208.25.25
DGPMB - 311.20.21 (asta e Capitala, pt cei care nu stiu)
Brigata Politiei Rutiere (Udriste) - 323.30.30
IGPR-Directia Politiei Rutiere - 336.22.09 (Rutiera pe tara, cica...)

Toate sunt nr de Bucuresti, se pune 021 inainte, pt provincie :P banuiesc ca si 112 poate fi apelat, operatoarea va face legatura in functie de necesitati...

Nu am apelat niciodata pt asemenea urgente si nici nu-mi doresc, dar in caz de nevoie...
Acum, ce am zis eu mai sus, e teorie, in practica nu pot sa spun din proprie experienta cum stau lucrurile...
Bafta.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 12:58   #654
Riddick

Stage 1
 
Riddick's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 15
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Thumbs down Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Doamne cata prostie este in tara asta.Auziti si voi "articole de tuning neautorizate".Sunt tare curios de ce draq cred ei ca daca ai masina tunata gata, esti pus pe facut curse. Sunt jenibili, sa mor io, de unde stiu ei ca nu am sub capota tuning? Sunt o gramada care nu isi tuneaza masina la exterior si vin la curse si invers....in fine, cum spuneau si altii, cred ca se uita mult la filme si se joaca pe calculator.

Imi este rusine sincer ca astfel de oameni reprezinta legea in tara asta.
Riddick is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 13:00   #655
Riddick

Stage 1
 
Riddick's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 15
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Nimik mai adevarat.Respect GEO!
Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
bai baieti, nu mai vorbiti aiurea...cum puteti voi sa credeti ca va trebuie omologare pt un spoiler, eleron sau capota cu prize de aer??? astea sunt prostii....
si in cazul in care nu stiati, orice cetatean are si drepturi in tara asta, chiar daca ele nu sunt respectate intotdeauna. Pt tara nu stiu, dar pt Bucuresti, in cazul unui abuz din partea unui politist, puteti oricand sa sunati la Capitala si sa reclamati si va venii un echipaj special care se va ocupa de colegii lor. Documentati-va un pic in momentul in care aveti ceva modificari si vedeti ce zice legea. Daca legea nu indica expres ca "nu este voie X lucru", sustineti-va punctul de vedere. exista si politisti, de fapt "militieni" care ajung chiar sa inventeze articole de lege...fiti tari si cereti sa va arate unde scrie. Nu semnati nimic daca nu sunteti de acord, puteti chiar sa scrieti la Obiectii, luati-ii numele, gradul si numarul legitimatiei, cereti foaia de misiune (nu asa ii zice, dar cam asa ceva este) si atunci puteti fara probleme sa va descurcati mai usor. Asta in cazul in care nu ati gresit cu nimic si voi aveti dreptate...

Nu e chiar asa, in functie de ce "are el chef sa-ti dea voie", ca in cazul in care nu se stie, Politia nu este organ legislativ...nu face legea din mers, in functie de cum se trezeste dimineata. Fiti mai informati, mai respectuosi (nu va certati cu ei) si mai tari pe pozitii.
Riddick is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 13:14   #656
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Riddick View Post
Doamne cata prostie este in tara asta.Auziti si voi "articole de tuning neautorizate".Sunt tare curios de ce draq cred ei ca daca ai masina tunata gata, esti pus pe facut curse. Sunt jenibili, sa mor io, de unde stiu ei ca nu am sub capota tuning? Sunt o gramada care nu isi tuneaza masina la exterior si vin la curse si invers....in fine, cum spuneau si altii, cred ca se uita mult la filme si se joaca pe calculator.

Imi este rusine sincer ca astfel de oameni reprezinta legea in tara asta.
iti multumesc, dar asa cum am si eu dreptate, au si politstii dreptate in unele cazuri...

sunt destul de multe masini modificate fara "cap", care prezinta un real pericol. Multi modifica motoarele pt demaraje si viteze mai mari, dar la stabilitate si frane nu mai fac nimic... Multi se dau "smekeri" in plin trafic, cu masini in jur, treceri de pietoni, pietoni...si chiar si cu Politia langa ei. Multe accidente se intampla din cauza unor astfel de "smekeri" inconstienti. Pot sa pun pariu ca 99% din ei NU PARTICIPA LA CURSE (nici eu nu particip, dar stau cuminte in banca mea, nu exagerez), se dau mari si tari cu prietena in dreapta, sau in fata unei masini clar inferioare.
Acum ceva timp am vazut la tv un caz cu un bmw, pe la vitan (cum cobori de la IML spre targ, 4 benzi, linie dubla continua...), in plina circulatie, cu masini si autobuze trecand pe langa el, cum se apucase de facut "cerculete" in mijlocul strazii. Si nu cateva secunde, a stat destul de mult... pai ala e normal la cap?
Din cauza unor astfel de cazuri se fac razii si se dispun masuri drastice "anti-tuning".
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 17:00   #657
Riddick

Stage 1
 
Riddick's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 15
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Ai dreptate, sunt si adevarati politisti...care stiu cum sa actioneze si cand.

Cat despre "fenomenul"tuning, la noi a capatat un inteles foarte foarte larg, multi il interpreteaza gresit, au impresia ca daca ai un eleron si o gaura in capota faci ravagii in trafic din semafor in semafor.Ce ma deranjeaza pe mine este ca asemenea soferi cat si cei care au masini f f f scumpe si trec pe rosu sau depasesc coloana nu patesc nimik, politia nici nu ii baga in seama (am fost martor la zeci de cazuri) .In trafic si eu ca si multi altii de aici sunt f linistit si imi vad de mersu meu, fara suferinte de "curse"sau alte alea.

Multi dintre soferii cu masini "tunate" sunt parveniti si se dau zmei ziua in amiaza mare prin traficul si asa destul de zapacit si pun pariu ca nu au participat nici macar la o cursa de masini..ma refer la cele legale...acolo multi ar putea sa arate daca intr-adevar sunt sau nu soferi...si daca au sau nu cai, nu ma mai refer la cele ilegale...aici multi vorbesc..putin cunosc...

In fine...politia noastra...ca despre ea vb aici, ar trebui sa se puna pe treaba acolo unde este cazul si unde este intr-adevar nevoie de ei, nu sa stai in mij noptii sa dai amenzi ca ai un stiker cu NSL pe luneta.

Dar..traim in romania...si..asta ne ocupa tot timpul..vb lu' Badea!

Drive SAFE!
Riddick is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 22:34   #658
Ratzza

Stage 4
 
Ratzza's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 180
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Nu cred k e corect ce au facut ei acolo....da nah ce sa le faci...tre sa mai prinda si eu kte un de asta mare k mor de foame
__________________
Nu merge mai repede decat poate sa zboare ingeru tau pazitor!
Ratzza is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 08:55   #659
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

am si eu o nelamurire mai veche.. stie cineva ce e / ce a fost cu camerele acelea pe bd magheru?..
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 10:46   #660
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Camere de supraveghere. Din cate stiu eu nu au radar atasat, dar asta se poate schimba in 30 min. Pur si simplu se ataseaza radarul, fara prea mari batai de cap...
Doar cineva patit, sau cineva din interior, ne poate spune daca au radar atasat sau sunt doar de supraveghere a traficului.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -