Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-04, 16:29   #91
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

ce sai faci dk astia sunt batuti in cap... auzi tu?! dk pui gume mai late pe dacie,ii maresti viteza maxima...

pe topicu asta mai erau aia cu cielo care prinde 60 cu a1a,etc....
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 16-09-04, 17:56   #92
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

mda... dupa cum ziceam ...
TheSinner2 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-04, 20:42   #93
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Speeder
1. daca procentul balonului ramane acelasi, DA un cauciuc mai lat creste viteza maxima pt ca este mai inalt (ex: 195/60/15 este mai inalt decat 185/60/15 deci viteza maxima va fi mai mare)
2. eu am prins cu supernova 50 cu 1-a, dece nu ar merge cielo cu 60 ? Bine, chiar nu stiu daca merge dar ca si comparatie.

Hai sa nu ne mai luam unii de altii de amorul artei. Si chiar inceteaza cu jignirile ca eu iti sterg posturile.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 16-09-04, 21:30   #94
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Daca tot abereaza lumea pe aici (ASTA E UN TOPIC DESPRE CIELO, DACA VRETI TOPIC PT. DACIA DESCHIDETI ALTUL), vreau sa pun si eu o intrebare:
Se poate pune pe Cielo, kompresor???
Am inteles ca este mult mai ieftin si mai usor de instalat, dar nu prea stiu multe detalii; cei care sunt mai bine informati va rog postati aici.
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 16-09-04, 23:15   #95
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Se poate, dar te costa destul de mult, sunt necesare anumite modificari, pt ca motorul ala n-a fost facut sa-i pui compresor pe el, si in plus prea multa putere in plus nu o sa-ti dea...E mai usor sa iei un motor turbo de la mama lui si sa-i faci \"mici\" modificari...S-a mai discutat problema de geul asta prin alte topicuri...
  Reply With Quote
Old 17-09-04, 09:15   #96
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

chiar, pe cielo nu merge g60 de golf? sau 16 valve? nu cred ca este mare diferenta de amplasare fata de cel de cielo/opel
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 17-09-04, 10:58   #97
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Pai in primul rand Cielo are 16V. Si in al doilea rand din cate mi-a spus BogdanCMS, motorul de opel vectra se potriveste aproape perfect. Dar am uitat sa te mai intreb ceva, daca schimb motorul nu trebuie sa umblu si la cutia de viteze???
Si chestia asta cu compresorul te intrebam pt ca am vazut in alt topic pe cineva care zicea ca un compresor este mai ieftin si are performante considerabile!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 17-09-04, 11:29   #98
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Cum am mai zis, s-a discutat si paradiscutat pe tema compresor vs. turbina...compresorul ar fi mai usor de montat, dar nu ofera performante pe o plaja larga de turatii...cu turbina cica ar fi mai bine...
Pai daca iei motorul normal ca-l iei cu tot cu cutie doar e o componenta importanta a lui...
  Reply With Quote
Old 17-09-04, 12:20   #99
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

.......... si planetare si instalatie si fuzele si Opelul cu totu`
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 18-09-04, 12:34   #100
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

asa cum s-a postat si la \"TURBINA SAU KOMPRESOR\" in sectiunea SISTEME TURBO SI NOS:...kompresorul functioneaza pe toata plaja de turatii de la O ture la Max ture, iar turbina functioneaza de al turatii mai mari, la motoarele pe benzina intra in functiune in jurul valorii de 2500 rot/min....pe cielo se poate pune kompresor fara probleme numai ca nu poti pune unul de presiune foarte mare, ceva de 0,4 e bun...castigul de putere va fi in jur de 25 de cai
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 18-09-04, 12:47   #101
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

Tnos.. daca tot te-ai intors .. nu vrei sa ne umpli de detalii tehnice?
TheSinner2 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-04, 12:49   #102
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

tnos vad ca tu stii destul de bine despre compresoare!!!
Spune-mi mie, PLS, cam ce modificari trebuiesc aduse, si cam cat costa unul + modificari!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 18-09-04, 12:56   #103
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

sincer nu mai stiu pe la ce preturi se mai gasesc compresoare acum, oricum la noi sunt destul de rare...modificari? nu sunt prea multe, trebuie sa ai raportul de comprimare maxim 9 unitati, si la admisie mai trebuie lucrat putin...dar lasa-ma doua zile si iti voi da un exemplu concret pe masina ta,adica ce compresor, ce modificari, preturi estimative, si castig de CP aproximativ... poti astepta doua zile sa vad si eu ce preturi mai sunt?
TNos is offline   Reply With Quote
Old 18-09-04, 12:57   #104
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

Tnos.. te iubim ca in prima zi daca afli datele alea.. asteptam si 3 zile
TheSinner2 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-04, 13:53   #105
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

La fel cum a zis The sinner, te asteptam si 3 zile daca poti sa ne ajuti.
Mersi Mult de tot
shadow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -